Murat Başoğlu
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora
16 709.9b

Makaleler

Türk Bilim İnsanının Büyük Başarısı: “Burçin’in Galaksisi”

PGC 1000714 olarak daha önce kataloglanan galaksinin fotometrik bir çalışmasını yapan Burçin Mutlu Pakdil, bu galaksinin literatürde daha önce tanımlanmamış bir özelliği olan Hoag tipi bir galaksi olduğunu keşfetti.
07 Ocak 2017

Ayçiçekleri zamanı söyleyebilir

Ayçiçeklerinin Oksin (auxin) adlı bir hormon yardımı ile güneşi yada ışık kaynağını takip ettiğini bilmeyen yoktur. Bu hareketleri inceleyen bilim insanları farklı bir hareketi daha tespit ettiler.
09 Ağustos 2016

Işık kullanılarak hareket eden vatoz benzeri sibernetik varlık üretildi

Işık ile hareket edebilen vatoz benzeri bir sibernetik varlık (cyborg) üretildi! Yaklaşık madeni bir para büyüklüğünde olan bu varlık, üzerinde bulunan sıçan kalp hücreleri yardımı ile hareket kabiliyeti kazanıyor.
14 Temmuz 2016

Arabanızı paralel park etmek ister misiniz?

Her türlü hava ve yol koşulunda kullanılmak üzere tasarlanan bu lastikler park sıkıntısı çeken kullanıcıları sevindireceğe benziyor.
11 Temmuz 2016

'Yağmur bombası' efsanesi fırtına sırasında kameralara yansıdı

Hava durumu hakkında çok şey biliyor musunuz? Peki “yağmur bombası” nedir hiç duydunuz mu?
11 Temmuz 2016

Muhteşem Göçmen Aziz Sancar

Uzun senelerdir amerikada yaşayan Nobel kimya ödüllü türk bilim insanı aziz sancar, “Carnegie Corporation of New York” adlı bir sivil toplum örgütü her yıl seçilen “muhteşem göçmenler: amerikanın gururu” listesine girdi.
11 Temmuz 2016

Antikor Fabrikası

Vücudumuza giren yabancı proteinlere yani antijenlere karşı üretilen antikorlar bizim koruyucu meleklerimizdir aslında. Bunlar aralarında anahtar kilit öreneğindeki gibi bağlanarak etkisiz bir hal alır ve etkisiz hale getirilir. Fakat bu bağlanma bölgelerinin anahtarı bazen antikorlarda olmaz. Durum böyle olunca laboratuvarda üretilen anahtar teslim monoklonal antikorlar devreye girer.
22 Mayıs 2016

Hidrolik pres ile elmas kırmaya var mısın?

Son yıllarda popülaritesi gittikçe artan presleme videolarına yeni bir tanesi daha eklendi.
22 Mayıs 2016

Omurilik implantıyla yürümek artık hayal değil

İsviçrenin Lozan şehrinde bulunan Ecole Polytechnique Federale de Lausanne Üniversitesinden bir araştırma grubunun bulduğu esnek implantlar omurilik hasarı olan hastalar için umut verici bir gelişme olarak görülüyor.
02 Mayıs 2016

Neden Metalurji ve Malzeme Mühendisliği?

Kimya, Fizik, Matematik gibi Temel Bilimlerden tutun, Mühendislik ve Tıp gibi epey detaylı bilimlerden azar azar köken alıp; yeni bir bakış açısıyla ihtiyaç duyulan alanlara modifiye olabilen bir bölüm olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinden bahsetmek istiyorum.
07 Temmuz 2015

Neden Polimer Mühendisliği?

Temel bilimlerden kaynak alan disiplinler arası bölümlerin sayısı gitgide artarken kafanızdaki soruların cevabı olabilmek adına farklı bir bölümle devam ediyoruz. Kimya biliminden temel alan ve malzeme yönünde kullanımı ile dikkat çeken, bölümün ismini malzemenin adından alan polimer mühendisliğinden bahsetmek istiyorum.
01 Temmuz 2015

Neden Elektrik-Elektronik Mühendisliği?

Bölümler ile alakalı araştırmalarınız devam ederken bizde boş durmuyor yazı dizimize devam ediyoruz. Türkiye'de Elektrik-Elektronik Mühendisliği olarak anılsa da yurt dışı ismi Electrical Engineering and İnformation Technology olan ve çokça merak edilen, sorular sorulan bir bölümden bahsetmek istiyorum sizlere.
22 Haziran 2015

Neden Biyomühendislik?

Ben Murat Başoğlu. Fizik mezunuyum. Şu an fizik ile bağlantılı fakat genel itibariyle Medikal alanda çokça boy gösteren biyomühendislik bölümünde doktora yapıyorum. Sen fizikçisin ne işin var biyomühendislikte diyenler olabilir. Aslında bende tam bu noktada konuya girmek istiyorum. Zaman ne gösterir bilinmez, hocalarım ve arkadaşlarım bana kızmasınlar ama bir fizikçi olarak sanırım bu alanı daha çok sevdim.
17 Haziran 2015

Kuntay Aktaş ile 3D Çene Protezi Üzerine Röportaj

Dünyada ilk defa Caretta Carettaya takılan 3D çene protezini tasarlayan Btech Innovation firmasının CEO'su Kuntay Aktaş ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
03 Haziran 2015

Yeni Ufuklara: Yapay Kan

17. yüzyılda, Sir Cristopher Wren, bira, şarap ve hatta afyonun insan kanı yerine kullanılabileceğini düşünmüştü. Ancak Karl Landsteiner’in 1901 yılında insan kanı grup antijenlerini keşfetmesiyle başladı. Landsteiner, kanı A, B ve C olmak üzere önce üç gruba ayırdı. Bu çalışmalar, o zamana kadar yapılan nakillerin neden başarısız olduğunu açıklıyordu. Bu serilere ilk kez nakil mantığıyla yaklaşan ise, 1913’de Ottenberg oldu. Ottenberg kan uyum çalışmalarını açıkladığı halde, uygun olmayan antikoagülantlar ve saklama yöntemleri nedeniyle, kan nakli çok sınırlı olarak yapılabiliyordu. Tabi ki Birinci ve ikinci Dünya Savaşları, bu iki alandaki gelişmelerin hızlanmasına yol açtı ve şu anda ihtiyaç ve alternatif yöntemler arttırılmaya çalışılmaktadır.
21 Mayıs 2015

Giriş Yap