Mert Ali ÖZEL
Uludağ Üniversitesi / Makine Mühendisliği
5 429b

Makaleler

Yıldızların Çocuklarını Çıplak Gözle Görmek Mümkün Mü?

Her yıldız bir ömre sahiptir. Doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Bir yıldızın ölümü, başka yıldızların doğumunu tetikler. Yıldızlar, füzyon tepkimeleri sayesinde enerjilerini üreterek yaşamlarını sürdürürler. Füzyon tepkimelerinin gerçekleşmesiyle, yıldızlar sahip olduğu hidrojenleri tüketerek helyum, lityum, karbon, oksijen ve periyodik cetveldeki diğer elementlerin oluşumunu sağlarlar.
20 Temmuz 2017

Işık Gerçekten Nedir?

Gözlerinizi kapatın ve bir ormanın içinde olduğunuzu hayal edin. Ardından güneşten yola çıktıktan 8 dakika sonra yeryüzüne ulaşacak bir ışık hüzmesini hayal edin. Işık, yapraktan yansıyıp gözlerimizdeki alıcıları harekete geçirdiğinde beynimizin yaprağın rengini “yeşil” olarak algıladığını hepimiz biliyoruz. Ancak gerçekten ışığın doğası neydi?
14 Haziran 2017

Dünya 2030 Yılında Google’ın Etrafında mı Dönecek?

2030 yılının yılbaşı sabahında uyandığımızda, dışarıdaki dondurucu soğuğa rağmen odamız tam istediğimiz sıcaklıkta olacak çünkü yapay zekaya sahip termostat uygulaması Nest, bizim için en uygun sıcaklığı ayarlamış olacak. Peki Nest, üç yıl önce hangi firma tarafından 3 milyar dolara satın alındı?
21 Mart 2017

Dizi Önerisi: Genius (2017)

National Geographic kanalının yeni dizisi Genius, her sezon ünlü bilim insanlarının ve mucitlerin hayatlarını konu alacak ve 25 Nisan’da ilk bölümü yayınlanacak. Biyografi-dram tarzındaki dizinin ilk sezonunda hayatını konu alacağı bilim insanı ise ünlü fizikçi “Albert Einstein” olacak.
17 Şubat 2017

Dünyanın Manyetik Alanı Tersine mi Dönüyor?

Bilindiği üzere dünyamız, görünmez kalkan gibi dış tehditlerden kendisini koruyan manyetik alan ile çevrilidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalara göre, pusulaların kuzeyi göstermesini sağlayan bu manyetik alan üzerinde yapılan incelemelerde, manyetik alanın zayıfladığını ve hatta tersine dönebildiğini gösteren önemli bulgular elde edildi.
13 Şubat 2017

Giriş Yap