Melih Hilmi ULUDAĞ
Fırat Üniversitesi / Yazılım ve Mekatronik Mühendisliği
10 1.2m

Makaleler

Moda Göre Uyarlanabilen Dijital Kolye: Bisou

Bisou, moda göre uyarlanabilen, GIF ve resim atabildiğiniz bir dijital kolyedir. Yani giyilebilir bir teknoloji ürünüdür. Bisou'yu gece dışarı çıktığınızda bir takı olarak kullanılmakta ve herhangi bir sosyal soruna tepki göstermek veya herhangi bir iletişim kurmak istediğinizde, logosunu üzerinizde taşıyabileceğiniz bir aygıt olarak düşünebilirsiniz.
26 Eylül 2016

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir?

Kulağa hoş geliyor olsa gerek… Nesnelerin interneti. Adında bile bir gizem taşıyor sanki. Farkındalık uyandırıyor, değişik bir heyecan yaratıyor gibi… İnternet global anlamda bizim ortak ağımız değil mi? Peki nedir bu kavram?
29 Ağustos 2016

Güvercinler yönlerini nasıl buluyor?

Nasıl oluyor da alıştıkları bir yerden çok uzak mesafelere bile götürülüp bırakılsalar, yuvalarına hatasızca geri dönebiliyorlar? Size de ilginç gelmiyor mu?
28 Haziran 2016

Bilişim Dünyasının Isaac Newton'u: Dennis Ritchie

Tıpkı yeni doğan bir bebeğin Dünya’ya ilk geldiğinde oksijeni ciğerlerine çektikten sonra ağlayarak bizlere “Merhaba” demesi gibi… Dennis Ritchie’ de C dilini ilk geliştirdiğinde insanlığa “Merhaba Dünya” dedirtmiştir.
23 Haziran 2016

Unutulmayan Yazılım Hataları ve Sonuçları

Bir yazılım geliştirirken dikkat edilecek en önemli husus, yazılımın en az derecede hata içermesi ve kendinden beklenenleri en üst seviyede karşılamasıdır. O yüzden dolayıdır ki yazılım test eylemleri, yazılım geliştirme sürecinde en erken safhalarında başlar.
17 Haziran 2016

Muhteşem Bir Mücadele: Enigma Makinesi ve Alan Turing

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda unutulan bir hikâyeye ışık tutacağız.
07 Nisan 2016

Sanal Hayatımız ve Korunma Yolları

Masumca evinizde ya da ofisinizdeki bilgisayarınızdan kullandığınız ve iletişim kurduğunuz sanal dünya sizi için ne kadar güvenilir, hiç düşündünüz mü?
09 Eylül 2015

Neden Yazılım Mühendisliği?

Merhaba arkadaşlar. Üniversite tercihlerine adım adım yaklaşırken heyecanların, streslerin, hayallerin arttığını; düşüncelerinizin karmaşık bir hâl aldığını ve geleceğinize yön verme sürecinde yoğun araştırmalar yaptığınızı tahmin edebiliyorum. Bu yazımda sizlere Yazılım Mühendisliği’ni elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Umarım bu bölümü düşünen arkadaşlar için yararlı bir yazı niteliğinde olur.
03 Temmuz 2015

Teknoloji Fakülteleri ve Mühendislik Fakülteleri arasındaki farklar

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir yazı ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Fizikist ekibi olarak yaptığımız çalışmada üniversite adaylarına birkaç konu da ışık tutmayı amaçlıyoruz. Buna bağlı olarak, üniversite tercihlerinde mühendislik eğitimini seçecek arkadaşlara bir farkındalığı aşılamak istiyorum. Ama önce kendimi tanıtayım:
19 Haziran 2015

Teknolojinin Gelişimi ve Yapay Zekânın Gelecekteki Yeri

Her geçen gün artan bilgi yumağı; bilişim çağında insanın kendini sürekli yenileme ve geliştirme ihtiyacını zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla teknoloji bu denli hızlı gelişirken; Bankacılık sektöründen özel işletmelere kadar tüm kurum ve kuruluşlar, işlerini beraber yürütebilecekleri özel yazılımlar kullanıyorlar.
10 Haziran 2015

Giriş Yap