Ebru Şimşek
Boğaziçi Üniversitesi / Fizik Yüksek Lisans
29 1.2m

Makaleler

Türkiye'de Bilim Neden Gelişemiyor?

Birkaç ay evvel 8-10 yaşlarındaki Bedirhan'ın videosuyla dilimizde dolanmaya başladı bu soru, “Türkiye'de bilim neden gelişemiyor?”
16 Aralık 2015

Film Önerisi: Evrim - Transcendence

Son zamanlarda dilimize pelesenk olmuş bir mevzu var: Yapay Zeka. Bilişim teknolojisinin koşar adımlarla ilerlemesiyle gerek bilim dünyasında gerekse beyaz perdede bu konuda birçok senaryo ortaya atıldı. Transcendence ise ünlü bilim insanı Dr. Will Caster'ın insan beynini ve zekasını bilgisayara aktarabilme uğraşı üzerine geçiyor.
20 Kasım 2015

LHC (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) Güçleniyor!

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı en verimli haliyle ve rekor bir enerjide protonların çarpışmasını sağlamasına rağmen fizikçiler 2025'te çok daha iyi performans almak için kolları sıvadı.
03 Kasım 2015

15 Kasım'da Dünya Kararacak mı?

Sosyal medyada bir haber hızla yayılmaya başladı: “Dünya 15-30 Kasım arasında karanlığa boğulacak!”. Öncelikle içinizi rahatlatalım haber asılsızdır. Peki ya NASA ifadeleriymiş gibi aktarılan bu haber de neyin nesi derseniz buyrunuz...
22 Ekim 2015

Son 5 Yılın Nobel Fizik Ödülleri

2010 yılında Nobel Fizik ödülü mucize malzeme grafeni keşfeden Andre Geim ve Konstantin Novoselov'a verilmişti. Grafen, grafitin selobant ile katmanlarının ayrılması yöntemiyle elde edildi. Grafiti pek bilmesek de kurşun kalemlerimizin içinde dahi rastladığımız bir madde aslında.
12 Ekim 2015

Film Önerisi: Yapay Oyun

Geçtiğimiz aylarda vizyona giren Yapay Oyun bizleri II. Dünya Savaşı yıllarına götürüyor. Elbette bir savaşın can alıcı noktalarından biri de düşmanlarınızın planlarını öğrenebilmektir. Film, adını Turing testinden hatırladığımız ünlü matematikçi ve şifre uzmanı Alan Mathison Turing'in Almanların ürettiği kod sistemi Enigma’yı alt etme uğraşına odaklanıyor.
10 Ekim 2015

CERN Hakkında Yanlış Bilinenler

CERN hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar...
15 Eylül 2015

D Vitamini ve Melatonin Hormonunun Eksikliği MS (Multipl skleroz) Hastalığı Riskini Arttırıyor

Aynı zamanda hem güneş ışığı hem de karanlık MS'e yakalanmanızı önleyebilir. Nasıl mı?
12 Eylül 2015

Mars’ta Hayat Başlatmak İçin İlginç Öneri

Elon Musk, Mars'ta yaşam oluşturmak için termonükleer bombalamayı önerdi.
12 Eylül 2015

Tarihin En Çılgın 5 Fizikçisi

Bilimin her dalı önem taşır fakat birçoğumuz  fiziği ve fizikçileri ayrı bir yerde tutarız. Belki fiziğin evrene dair sorularımızı cevaplamasından belki zorlandığımız dersler arasında yer almasından ya da Einstein'ın umursamazca dil cıkarmış olduğu fotoğraftan. Bilim insanı olmanın yanında farklı ilgileri, yetenekleri ve hemen her alanda bilgi sahibi olmaları fizikçileri çılgın olarak anmayı sağlamıştır. İşte o çılgın fizikçilerden bazıları:
10 Eylül 2015

Geçmişten Günümüze Modelleme

Kuşlardan aldığı ilhamla devasa kanatlar yapan Daedelus, uçup gitmeden evvel güneşe çok yaklaşmamasını tembihlemişti Icarus'a. Eğer güneşe çok yaklaşırsan kanatlardaki tutkallar erir, bu yüzden denizden çok uzaklaşma diye eklemişti. Merak edenler için Daedelus ve Icarus'un uzunca bir hikayesi var. Fakat mutsuz sonlandığını belirtmek gerek. Icarus özgürlüğe ulaştıktan sonra tembihleri unutmuş yükseldikçe yükselmiş ve dağılan kanatlarla denize düşmüştü. Kendini kuşlar kadar özgür hisseden Icarus yanılmıştı çünkü kanatları kuşlarınki kadar kusursuz değildi.
01 Eylül 2015

Sezen Sekmen ile CERN ve Parçacık Fiziği Üzerine Söyleşi

CERN CMS deneyinde araştırmacı aynı zamanda da Parçacık Fiziği kitabının yazarı olan Sezen Sekmen ile CERN'de bir söyleşi gerçekleştirdik.
27 Ağustos 2015

Yeryüzündeki tüm bitkiler yok olursa ne olur?

Çevreye verdiğimiz zararlar yüzünden dünyanın bitki örtüsü gittikçe yok oluyor. Peki ya bir gün yeryüzündeki tüm bitkiler yok olursa? Sadece ormanlardan bahsetmiyorum. Meyveler, sebzeler tahıllar aklınıza ne gelirse. Tabi sonrasında hayvanlar da bir bir yok olacaktır. Ya insanlar? Kara kara düşündüğümüz “Dünyada hayat yok olduğunda insanlara ne olacak?“ sorusunun yanıtını kendi gözünden aktarmış Andrew Stanton ve Pete Docter.
25 Ağustos 2015

Standart Model ve Ötesi

Özellikle parçacık fiziği ile ilgileniyorsanız en çok duyacağınız terimlerden biri Standart Model (SM) olacaktır. Adından anlaşılacağı üzere SM, parçacık fiziğinde temel olarak kabul edilen bir modeldir. Ancak SM'nin kapsamı sınırlıdır. Hatta bu kapsamın dışında kalan öngörüler için Standart Model Ötesi (Beyond Standard Model) tabiri kullanılır.
02 Ağustos 2015

Veli Yıldız ile Hızlandırıcı Fiziği üzerine röportaj

CERN'de Veli Yıldız ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
13 Temmuz 2015

CERN: Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

Orjinal adı Fransızca'dan gelen “Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire” CERN, yani Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi. İsminin Fransızca olması ise CERN'in İsviçre ve Fransa'nın sınır bölgesinde yer almasından kaynaklanıyor. Ancak eğitim dili olarak CERN içinde İngilizce kullanılmakta. Öte yandan CERN ana sitesi (http://home.web.cern.ch/) dahil çoğu birimde hem Fransızca hem İngilizce dil seçeneği mevcut.
06 Temmuz 2015

Atom Kavramı, Parçacık Fiziği ve CERN

Fizik, düşünüldüğü gibi sadece formüllerden oluşan bir bilim dalı değildir. Aksine, tarihi süreçleri incelersek fiziğin ciddi bir düşünce sistemiyle geliştiğini rahatlıkla görebiliriz. Fiziksel kavramlar ilk olarak filozoflar tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonrasında ise düşünceden çıkıp matematiksel ifadeler ve deneyler yoluyla kanıtlama yoluna gidilmiştir.
22 Haziran 2015

Neden Fizik?

Üniversite tercihleri yaklaşırken, sevgili genç okuyucularımızı ve ebeveynlerini bölümler hakkında bilgilendirmek istedik. Fizikist yazarları olarak, okuduğumuz bölümleri avantaj ve dezavantajlarını baz alarak anlatmaya çalışacağız.
15 Haziran 2015

Altın Neden Sarıdır?

Etrafımızı nasıl görürüz diye sorsam, ilk olarak aklınıza gözümüz gelebilir. Peki o zaman karanlıkta neden göremiyoruz? “Çünkü ışık yok.” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, doğru bildiniz görme olayında aslolan ışıktır. Işık sayesinde çikolatayı, muzu, çileği, dondurmayı, ağaçları,denizi…. yani etrafımızda algılayabileceğimiz herşeyi görebilir ve ayırt edebiliriz. Muz sarı, çilek kırmızı, çikolata kahverengidir çünkü öyle görürüz. Cisimleri neden farklı farklı renkte gördüğümüzü anlamak içinse ışık hakında biraz bilgi edinmemiz gerekir.
09 Haziran 2015

Bilim insanları ilk kez laboratuvar ortamında kol üretebilmeyi başardı

Massachusetts Hastahanesinden araştırmacılar labaratuvar ortamında organ geliştirilmesi konusunda ciddi bir başarıya imza attılar. Bilim insanları ilk kez laboratuvar ortamında kol üretebilmeyi başardı.İlk üretilen bir fare kolu oldu. Kolun işlevsel olarak gayet iyi durumda. Şimdilik fare için kullanılan bu doğal teknik,ilerde insanlarda da kullanbilir hale gelecek.
07 Haziran 2015

CERN'in en eski gözlemci üyesi olan Türkiye, artık sadece gözlemci değil!

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN) en eski gözlemci üyesi olan Türkiye, artık sadece gözlemci değil!
02 Haziran 2015

Haftanın Kitap Önerisi: Parçacık Fiziği - En küçüğü keşfetme macerası

Aslına bakarsanız kitabın özeti başlığında gizli. Dr. Sezen Sekmen, insanlığın en küçüğü keşfetme serüvenini anlatıyor bizlere.
25 Mayıs 2015

Özel Görelilik - 2

Özel görelilik ile ilgili ilk yazımda “göreli” olmanın anlamı üzerinde durmuştum. Çünkü özel göreliliği anlamak “görelilik” kavramını anlamakla yakından bağlantılı. Bu yazıda ise özel görelilik ve etkileri üzerinde durmak istiyorum.
01 Mayıs 2015

Özel Görelilik Kavramı

Görelilik, adına sıkça rastladığımız ve en çok merak edilen fiziksel kavramlardan biridir. Her ne kadar iki ayrı görelilik kuramı (özel ve genel görelilik) olsa da yaygın olarak bilinen özel göreliliktir. Bunun nedeni özel görelilik etkilerinin bilim-kurgu filmlerinde kullanılması ve izleyicileri heyecanlandırması olabilir.
05 Nisan 2015

İyi ki Doğdun Fizikist!

Geçtiğimiz günlerde Fizikist’in 7.yılını kutlamak üzere ekip olarak bir araya geldik. Sözgelimi ekip olarak diyorum ancak ben daha buralarda çok yeniyim aslında. 2 sene kadar evvel “Derginize yazı yazmak isterim.” diye bir e-mail yollamıştım Fizikist ekibine. Gayet olumlu bir dönüş yaptılar ve yazı yazmaya başlamış oldum.
05 Nisan 2015

Sera Etkisi

Sera etkisi, iklim değişikliğinin temel nedenidir diyebiliriz.
02 Aralık 2014

İklim Değişikliği

Günümüzde yaşadığımız ve gelecek için bizi bir hayli endişelendiren bir problemimiz var: “İklim Değişimi”. Özellikle son 50 yılda ivme kazanan değişim ve nedenlerine bakalım istiyorum bir sonraki yazıda da çözüm yollarını tartışabiliriz.
02 Aralık 2014

Hadron Terapi Nedir?

Kanser tedavisinde kullanılan birkaç tane yöntem olduğunu biliyoruz. Bunlardan en yaygını kemoterapidir.
29 Kasım 2014

Gökyüzü Neden Mavi?

Bilindiği üzere ülkemiz neredeyse bir asırdır gelişmekte olan ülke olarak anılır. Gelişmekte olan bir ülke her açıdan arada kalmışlığı yaşar maalesef.
18 Kasım 2013

Giriş Yap