Büşra Demir
Boğaziçi Üniversitesi / Mat-Bilgisayar Mühendisliği
11 919.9b

Makaleler

Dünyanın Yeni Güçleri: Hacktivist Gruplar

Neredeyse hepimiz, her gün kendimizi büyülü bir dünyanın içinde buluyoruz. Alışveriş yapabileceğimiz, dünyanın öteki ucundaki akrabalarımızla sanki yanımızda gibi görüntülü konuşabileceğimiz, iş arkadaşlarımıza mailler atabileceğimiz bir dünya. Evet, bilgisayar ve internetin büyülü dünyasından bahsediyorum.
28 Haziran 2016

Isaac Newton

Benim gibi birçok insan için de belki de en etkileyici bilim adamıdır Isaac Newton. 17. Yüzyıl İngiliz asaletini dâhiyane fikirleriyle birleştiren, çektiği mental hastalıklara rağmen yılmayan, insanlarla iletişim kuramasa da hayata tutunan dünyanın gelmiş geçmiş en zeki adamlarındandır.
20 Haziran 2016

Dâhi Bir Nörolog: Sigmund Freud

Nörolojiden, psikolojiden ya da psikiyatriden bahsettiğimizde aklımıza ilk kim gelir?
07 Haziran 2016

Çocuk İstismarı ve Biyolojik Etkileri

Çocuk istismarı, dünya üzerinde çok büyük bir problemdir. Geleceğin yıldızları çocukların fiziksel ve psikolojik olarak kötü etkilenmesi ileride de dünya için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.
26 Mayıs 2016

Bulunan En Büyük Asal Sayı

Asal sayıların matematik, bilim ve bilgisayar dünyasındaki önemi nedir?
02 Mayıs 2016

Kadın ve Erkek Beyni Ne Kadar Farklıdır?

Yüzyıllardır kadın erkek arasındaki farklar toplumlarda tartışma konusu olmuştur. Bazı toplumların geleneksel anlayışına göre erkekler fiziksel olarak kadınlardan üstün sayılırken, feminizm felsefesine göre hareket eden bazı topluluklar ise kadını özellikle mental açıdan daha üstün ve güçlü görmüşlerdir.
07 Nisan 2016

Hacker Olmak İster misiniz?

Çevrenize, arkadaşlarınıza baktığınızda eminim gelecekte bilgisayar mühendisi, yazılımcı, donanımcı olmak isteyenlerin sayısı hiç de az değildir.
22 Şubat 2016

Matematiğin Bilgisayar Bilimiyle İlişkisi

Matematik, yeni bilgileri elde etme, bu bilgileri açıklama ve gelecek kuşaklara aktarma yolunda güvenilir bir araçtır.
03 Şubat 2016

Gökyüzünün Süsleri: Yıldızlar

Yıldızlar etrafına ışık ve ısı saçan gazdan oluşan gök cisimleridir. Yüzyıllar boyunca birçok bilim insanı gökteki olayları incelemişlerdir. Fakat asıl büyük gelişmeleri gerçekleştiren Galileo’dir. İtalyan fizikçi ve astronom Galileo kendi adını taşıyan bir teleskop yaparak gökteki yıldızları incelemiş ve ardından teleskoplar geliştirilerek günümüz astronomi bilgilerine ulaşmamızı sağlamıştır.
30 Eylül 2015

Bilişim Teknolojisinin Gelişimi ve Yazılıma Giriş

Teknoloji günümüzün olmazsa olmazı. Hemen her bireyin elinde akıllı telefonu, iş adamları ve iş kadınlarının kollarında bilgisayar çantaları, öğrencilerin ellerinde tabletleri var. Peki nedir bizi baştan sona sarmalayan bu teknoloji?
02 Eylül 2015

Son Yüzyılın Fenomeni: Yapay Zeka

Yapay zeka bir bilgisayarın ya da bir robotun insan gibi düşünmesini sağlamaya yarayan bir bilim dalıdır.Aynı zamanda cihazların analitik düşünme yeteneğini yaratıp bu kabiliyetlerini geliştirmeye yönelik çalışmaları kapsar.
19 Ağustos 2015

Giriş Yap