Berat Aral
Medikal Fizik Uzmanı
9 393.1b

Makaleler

Eureka

Arşimet'in yaşadığı dönemde Kral Hieron ile arası çok iyiydi. Hatta o dönemde ya çıplak koşabilmesinin de bu dostluğun rolü olduğu rivayet edilir. Zira MÖ 200’lü yıllarda bunu başka biri yapsa hemen idam ile cezalandırılırdı.
24 Mayıs 2019

Atom bombasına maruz kalan hastalarda radyoterapinin yan etki riski daha mı fazla?

Atom bombası 1945 yılında Japonya’nın Hiroşima kentine düştüğünde Dünyanın ilk atom bombası kurbanları ortaya çıktı. Her ne kadar ölen insanların çoğunluğu sıcaklık ve basınç farkı yüzünden hayatlarını kaybetmiş olsalar da hayatta kalan insanların çeşitli seviyelerde maruz kaldıkları radyasyonun, hem kendi hayatları hem de sonra ki nesiller için yarattığı olumsuzluklar su götürmez bir gerçek.
07 Haziran 2017

Kanser Tedavisinde Yeni Modalite: Elektrik Alan Tedavisi

Kanser tedavisi söz konusu olduğunda aklımıza üç tedavi seçeneği gelmektedir: Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi. Fakat alınan onaylara ve elde edilen klinik sonuçlara bakacak olursak; kanserle mücadelede artık yeni bir tedavi yöntemimiz mevcut: Elektrik alan tedavisi.
06 Eylül 2016

Güvenlik Kapıları ve Cep Telefonlarından Radyasyon Alıyor muyuz?

Sadece alışveriş merkezlerinde değil, metal detektörlü güvenlik kapıları aslında hayatımızın bir çok yerinde mevcut. Peki havaalanları, iş merkezleri, müze ve tarihi mekanların girişlerinde bulunan bu güvenlik kapılarında radyasyona maruz kalıyor muyuz?
20 Mayıs 2016

Aktif Gürültü Kontrolü Sağlayan Kulaklıklar

Uzun bir uçak yolculuğundan sonra uçakta meydana gelen uğultudan sizin de kafanız kazan gibi oluyor mu? Ya da gürültülü bir ortamda dışarıda ki sesleri duymamak adına müziğin sesini sonuna kadar açıp, sonra da konserden çıkmış gibi baş ağrısı çekiyor musunuz? O zaman gürültü kontrolü yapabilen kulaklıklar tam size göre.
09 Ekim 2015

Lazer Epilasyon Fiziği

İlk olarak 1917 yılında Einstein tarafından stimüle ışımanın varlığı öne sürülmüştür.
30 Kasım 2014

Bilimsel Çalışma Nasıl Yapılır?

Evet arkadaşlar bu hafta temel bir konuyu ele almaya karar verdim. Zira bu konu da ciddi bir eksikliğimiz olduğunu düşünüyorum.
29 Kasım 2014

Takıntı Hastalığı (OKB) ve CyberKnife Radyocerrahi Tedavisi

Hayatınızda kaç kere ütüyü fişten çektiğinizden emin olamayıp, eve geri döndünüz? Ya da ocağı kapatıp kapatmadığınızdan emin olamadığınız için kaç kere randevularınıza geç kaldınız?
27 Kasım 2014

Bir Bilim Adamı Portresi: William James Sidis

1 Nisan 1898, New York doğumlu olan Sidis, Rusya dan Amerika'ya göç eden yahudi bir ailenin tek çocuğudur.
25 Kasım 2014

Medikal Fizik Nedir?

Medikal Fizik; ilk duyduğumuzda kulağa tanıdık gelen, fakat bir çok kimsenin bilgi sahibi olmadığı fizikçilerin çalışma alanlarından biridir.
25 Kasım 2014

Giriş Yap