Arda Çetiner
Çukurova Üniversitesi / Makine Mühendisliği
5 412.2b

Makaleler

Boşlukta Hareket Edebilmenin Fiziği: Momentumun Korunumu

Uzaya çıkan ilk insan ve ilk yapay uyduyu taşıyan Vostok roketleri, Mir Uzay İstasyonu, Pioneer 10 sondası... Bu teknoloji harikası araçların nasıl hareket ettiğini merak ediyorsanız buyurun arkasında yatan fiziğe beraber bakalım.
03 Aralık 2015

Uçak ve Uzay Mühendisliği Nedir?

Uçak ve uzay mühendisliği hakkında çokça soru geldiğinden dolayı biraz yazı kaleme alma gerekliliği doğdu. Umuyorum ki aklınızdakilere cevap olacaktır. Mesleğim makine mühendisliği ancak uçak ve uzay alanına büyük bir ilgim var. Şu an makine mühendisliğinde yüksek lisans yapmaktayım ve doktoramı uzay mühendisliğinde yapmayı planlıyorum. Bununla beraber yüksek lisansta da uçak ve uzay alanında çalışmalar yapıyorum. Dolayısıyla ben de sizin gibi sürekli bilgi edinmeye çalışıyorum. Bu yazıda, uçak ve uzay mühendisliği bir çok üniversitede beraber verildiğinden dolayı bu iki mühendisliği beraberce aktarmaya çalışacağım.
13 Temmuz 2015

Makine Mühendisliği: Nedir? Ne değildir?

Makine Mühendisliği birçok bölüm gibi halk tarafından (meslek sahibinin ne yaptığı) bilindiği sanılan ancak çoğunlukla yanlış bilinen bir bölümdür. Mezun olduktan sonra çevrenizden "Evladım bizim mutfak robotu bozuldu bir bakıversen?" veya "Bizim bilgisayar internete girmiyor sen anlarsın gel de bi bak." benzeri cümlelere maruz kalabilirsiniz. Bu gibi cümlelerin kurulmasına sebep olan bazı yanlış anlaşılmalara yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim.
23 Haziran 2015

Hawking Işıması: Kara Delikler Karanlık mıdır?

Klasik tanımda kara delikler siyahtır. Genel görelilik teorisine göre olay ufkundan ışık dahil hiçbir şey kaçamaz. Buna sebep olan, kara deliğin devasa yer çekimi kuvvetidir. Ama bir sorun var. Kuantum mekaniği! Genel görelilik teorisinin baş belası. Yer çekiminin bu kadar büyük boyutlara ulaştığı bir yerde uzay-zaman yapısı çarpılacak ve kuantum etkileri her zamankinden daha güçlü görülecektir. Ve denilebilir ki: Kara delikler sanıldığı gibi soğuk ve karanlık değillerdir.
25 Mayıs 2015

Antropik İlke: Bilim mi felsefe mi?

İnsanlar tarih boyunca varoluş sebeplerini aramışlardır. Arayışları sırasında anlam veremedikleri olayları açıklamaya çalışmış ve bu açıklamalardan bazılarını kendi varoluşlarına bağlamışlardır.
28 Kasım 2014

Giriş Yap