Ali ÇAĞLAR
Fen ve Teknoloji Öğretmeni
20 1.7m

Makaleler

Ebu Musa Câbir bin Hayyan ve H2SO4

750'li yıllarda, bilinen en kuvvetli asit; asetik asidin seyreltilmiş bir solüsyonu olan sirkeydi. Avrupalı çağdaşları tarafından GEBER olarak bilinen Cabir İbn-i Hayyan, sirkeyi damıtarak asetik asidin daha saf halini oluşturdu. Bu önemli bir gelişmeydi çünkü; o zamana kadar kimyasal değişimin sadece ısı ile gerçekleştiği düşünülüyordu. Eğer yeterince güçlü olurlarsa asitler de kimyasal değişime neden olan ikinci faktör olabilirdi...
16 Mayıs 2018

Curie Sıcaklığı ve Tesla'nın Termo Manyetik Motoru

Curie ismini duyduğunuzda aklınıza Marie Curie gelmiş olabilir, ama yazımızın kahramanı; Marie’nin eşi Pierre Curie! Eşi kadar popüler olmasa da, bilime katkı sunmuş önemli bir bilim insanıdır.
09 Mayıs 2018

2017 Güneş Tutulmasını Balon Üzerindeki Kameradan Seyredin

21 Ağustos 2017 tarihinde, Amerika kıtasında çıplak gözle gözlemlenebilen Güneş tutulmasına ait görseller bizleri cezbetmeye devam ediyor. Bunlardan belki de en ilginç olanı, Liem Bahneman tarafından kayda alınmış olanı!
23 Ekim 2017

Minikler için deney zamanı: Oksijen Baloncukları

Meraklı miniklerin evde büyükleriyle birlikte yapabilecekleri güzel bir deney hazırladık.
04 Temmuz 2017

Uluslararası Uzay İstasyonu 9-10-12 Haziran'da Çıplak Gözle Görülebilecek

Bilimin gelişmediği dönemlerde gelecekle ilgili iddialar genellikle astrologlardan geliyordu. Bu sefer astroloji değil ama matematik diyor ki; “ 9-10 ve 12 haziran günlerinde, çoğumuzun korktuğu soyut matematik hortlayacak!” Soyut matematiğin gerçek hayatta beden bulmuş halini görmeniz için sizi balkona davet ediyoruz.
11 Haziran 2017

Bilimsel Bilgi Yoksunluğu ve Doğurduğu Dehşet

Arkaik dönemde insanlar, açıklayamadıkları olayları başka bir bilinmezle açıklamışlardır. Bu yöntem, merak duygularını köreltmekle beraber geçici bir çözüm sunmuş ve bu sorunu çözmeleri için gelecek nesillere miras bırakmalarını sağlamıştır. Ne var ki, bilimsel olmayan bu çözümler tarih boyunca nice dramların yaşanmasına da sebep olmuştur.
27 Şubat 2017

UUİ, 14 Şubat Sevgililer Gününde Çıplak Gözle Görülebilecek

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), 14 Şubat Sevgililer Günü’nde haritadaki rotayı takip ederek yaklaşık 400-430 km yukarıdan geçecek. Bizler de futbol sahası büyüklüğündeki bu en büyük yapay gök cismini çıplak gözle görebileceğiz. Geçiş, Ankara için yaklaşık 5 dakika sürecek!
07 Şubat 2017

PISA sonuçları, Türkiye'deki eğitim sisteminin durumunu gözler önüne serdi

OECD tarafından her üç yılda bir yapılan ,“Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” (PISA) 2015 sonuçları açıklandı. 15 yaş grubundaki 540.000 öğrenci ile yapılan çalışmada, öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve beceriler değerlendirildi. Sonuçlar Türkiye’de Bilimin neden gelişemediğine dair kaygı verici ip uçları veriyor.
08 Aralık 2016

Uluslararası Uzay İstasyonu 2 Aralık'ta Çıplak Gözle Görülebilecek

An itibariyle 6 mürettebat taşıyan ve kütlesi yaklaşık 450 ton olan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) , 2 Aralık’ta haritadaki rotayı takip ederek yaklaşık 430 km yukarıdan geçecek. Bizler de yörüngedeki en büyük yapay uydu olan UUİ’nun üzerimizden saatte ortalama 28.000 kilometre gibi baş döndürücü bir hızla geçişini çıplak gözle görebileceğiz.
28 Kasım 2016

Eşek Hıyarı ile Tanışın!

Belki de çok defa, farkına varmadan yanlarından geçip gittiğimiz Ecballium elaterium bitkisi üreme şansını arttırmak için ilginç bir yol geliştirmiştir ve bu konuda gayet başarılı olduğu da söylenebilir.
17 Ekim 2016

Uluslararası Uzay İstasyonu 16 Ağustos'ta görülebilecek

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) 16 Ağustos'ta üzerimizden geçecek. Çıplak gözle görmek için doğru zamanda doğru yöne bakmanız yeterli..
15 Ağustos 2016

Balkonda yerinizi ayarlayın!

Birçoğumuz, matematiğin soyut kavramlarla uğraşmasından yakınırız. Soyut matematiğin gerçek hayatta beden bulmuş halini görmeniz için sizi balkona davet ediyoruz.
30 Temmuz 2016

Uzaylı Yumurtaları ve Sodyum Poliakrilat

Geradine Vargas adlı bir Amerikalı eşiyle birlikte fotoğraf çekmek için yürüyüşe çıkarlar. Normal bir yürüyüş olarak başlayan bu yürüyüş devamında, kızgın çöl kumu üzerindeki mor renkli bir yapı dikkatlerini çeker.
14 Haziran 2016

Görünmezlik Aynası

Bir cismi görebilmek için , o cisimden gözümüze ışığın gelmesi gerektiğini ortaokul yıllarında öğrenmişizdir. Peki, cisimden yansıyan ışınlar dolambaçlı yollardan geçerek gözlemciye ulaşırsa ve bu sırada gözlemcinin algılayamayacağı gizli bir bölme oluşturmuşsa, gözlemci sonradan farkedeceği bu anormallik karşısında ne düşünür? Gözlemci sizsiniz, bu sorunun yanıtını siz verin…
27 Mayıs 2016

Yakıtı Mum Ve Buz Olan Ressam Robot

Isı, tıpkı elektrik gibi bir enerji türüdür ve biliyoruz ki, enerji türleri birbirlerine dönüştürülebilirler. Biz, ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek kendi kendine hareket edip çizim yapabilen bir ressam robot düzeneği hazırladık. Bunu nasıl yaptığımıza ve altında yatan bilimsel prensiplere bir bakalım:
02 Mayıs 2016

Antik Çağın Kalıtım Bilgileri

BUDA’dan önceki antik dönemde, çevresindeki çocukların akrabalarına benzerliklerini fark eden ilk insan, belki de kalıtımla ilgili ilk bilgileri edindiğinin farkında bile değildi. Ancak bu benzerlik ya da farkların sorgulanması antik dönemden günümüze kadar kalıtımla ilgili bilgilerimizin artmasını sağlamıştır.
02 Mart 2016

Su Roketleri Nasıl Çalışır?

Atık malzemeler, okullardaki eğitim-öğretim ortamlarının zenginleştirilmesi konusunda eğitimcilere alternatifler sunuyor. Bunlardan birisi de su roketlerinin eğitimde kullanılması olarak karşımızda! Çöpe attığımız pet şişelerinden yapılan roketler, öğrencilerin çığlıkları ve meraklı bakışları eşliğinde gökyüzüne fırlıyor...
12 Şubat 2016

Film Önerisi: Coherence - Paralel Evren

Schrödinger, 1935 yılında icat ettiği düşünsel deneyinde bir kedi kullanmıştı. Deneydeki kutuyu açan gözlemci, bütün ihtimallerin aynı anda var olduğunu gözlemleseydi, yani kutuda hem ölü hem de sağ iki kedi görseydi ne olurdu ?
21 Aralık 2015

Uluslararası Uzay İstasyonu'nu çıplak gözle görebilir miyiz?

Yunanlılar MÖ 600 yıllarında gözlem yaparak evreni tanımaya başladılar. Evrenin işleyişini anlamak için matematiği kullandılar. Matematiğin sonuçları o kadar kesindi ki çoğu düşünür ve filozof matematiğe hayran kaldı.
20 Kasım 2015

Kaye Efekti nedir?

Günlük hayatta karşılaştığımız ama üzerinde düşünmediğimiz birçok olay var. Bu olaylar üzerinde düşünmeyi genellikle fizikçilere bırakıyoruz. Bunlardan birisi birisi de Kaye Efekti. Peki, fizikçilerin açıklamak için 40 yıldan fazla uğraştığı Kaye Efekti nedir?
29 Eylül 2015

Giriş Yap