Betül Cansu
Selçuk Üniversitesi / Endüstri Mühendisliği
11 773.7b

Makaleler

Bilim İnsanları En Yakın Ötegezegenin Nasıl Ziyaret Edilebileceği Üzerinde Düşünüyor

“Yaklaşık 4 ışık yılı uzakta, Dünya'dan Proxima b'ye yapılacak bir yolculuk on binlerce yıl sürebilir. Fakat yeni fikirler bu ziyareti kısa sürede gerçekleştirmenin mümkün olabileceğini iddia ediyor.”
30 Eylül 2016

Sahtekâr süpernova yeniden suçlu bulundu

“Eta Karina (Eta Carinae) Güney takımyıldızının Karina takımyıldızında yer alan gizemli bir yıldızdır. 1800'lü yıllarda yıldız parladı ve süpernovaya doğru gittiği görüldü. Beklenenin aksine yıldız patlamaktan kurtuldu.
27 Eylül 2016

Big Bang - 2

Büyük Patlama’nın bir saniyenin milyonda birinden daha az bir zamanı içinde, kâinat bir anda değişip bir atomdan birkaç milyar kat daha büyük hale geldi. Sonra da bir beyzbol topu büyüklüğüne erişti. Bu an içinde 13,7 milyar yılda olduğundan daha hızlı büyüdü. Evrenin ilk anlarında enerjiden başka hiçbir şey yoktu. Peki, saf enerji nasıl maddeye dönüştü?
06 Temmuz 2015

Doğduğunuz Aya Bakılarak Hangi Hastalığa Yakalanacağınız Belirlenebilir

İnsanlar, birçok olguyu doğum zamanları ile ilişkilendirirler (kişilik, favori renk, ideal kariyer), genellikle söylenenlerin bilimsel bir dayanağı yoktur. Fakat yeni bir çalışma, doğdunuz ayın, gerçekte astım ve kalp hastalıklarını da içeren 55 farklı hastalık riskinin gelişimine etki ettiğine yönelik güçlü bir kanıt buldu.
10 Haziran 2015

Hayattaki Yanlış Seçimleriniz DNA Yoluyla Gelecek Nesillere Aktarılabilir

Yeni araştırmalar ilk defa, zayıf yaşam tarzımızın çevresel stres etkenlerinin ve travma izlerinin DNA boyunca gelecek nesillere aktarılabildiğini, potansiyel olarak çocuklarımızı zihinsel rahatsızlıklara ve obeziteye karşı daha eğilimli hale getirdiğini gösterdi.
08 Haziran 2015

Big Bang - 1

Hiçbir şeyin olmadığı bir an düşünün. Ne madde ne de enerji var. Hatta boşluk bile yok. Zaman henüz doğmamış. İşte bu hiçlik anında, muazzam derecede yoğun, hiçbir yıldızın sıcaklığı ile kıyaslanamayacak kadar sıcak ve atomdan bile küçük bir noktadan evrenimiz doğdu. Her şey büyük patlama ile başladı.
02 Haziran 2015

Gaz Devi Jüpiter

Güneş sistemine en yakın olan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars’ın hemen ardından gelen dış gezegenlerin ilk sıradaki ve devasa üyesi Jüpiter ile yakından tanışalım. Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter adını Roma tanrılarının en büyüğünden alır. Jüpiter adeta kendi başına bir güneş sistemidir.
20 Mayıs 2015

Simülasyon Argümanı

Simülasyon hipotezi ilk kez, Oxford Üniversite’sinde görev yapan İsveçli felsefeci Nick Bostrom’un 2003 yılında yayınladığı makalesi ile ortaya atılmıştır. Argüman, temelinde evrenin çok ileri düzey teknolojiye sahip bir uygarlık tarafından kodlanmış bir simülasyondan ibaret olabileceğini öne sürmektedir.
14 Mayıs 2015

Geçmişten Günümüze Paralel Evrenler Teorisi

1954 yılında, Princeton Üniversitesi doktora adayı olan genç Hugh Everett ‘in aklına radikal bir fikir geldi: Tam olarak bizim evrenimize benzeyen başka evrenler de var olabilir.
01 Aralık 2014

Yeni insanlık tarihinin ilk adımı: Mars One Projesi

Mars One projesi ilk olarak Hollandalı bir iş adamı olan Bas Lansdorp'un girişimi ile oluşturulmaya başlandı. Başta tüm dünya tarafından şaşkınlıkla karşılanan Mars'ta kalıcı insan kolonisi kurma hayali artık gerçeğe dönüşüyor.
01 Aralık 2014

Mars One Üniversite Yarışmasının Kazananı Tohum Projesi Oldu

Mars One çalışanları Mars'ta insan hayatının sürdürülebilmesini sağlayacak teknolojiler için kolları çoktan sıvadı.
30 Kasım 2014

Giriş Yap