Özcan GÜLBEY
Dokuz Eylül Üniversitesi / Moleküler Tıp
12 570.2b

Makaleler

Çay Tüketimi Kadınlarda Epigenetik Değişikliklere Yol Açıyor

Epigenetik değişiklikler genlerimizin aktif ya da pasif olmasını sağlayan kimyasal modifikasyonlardır. Yeni bir çalışmada araştırmacılar, çay tüketiminin kanser ve östrojen metabolizmasıyla ilişkili olduğu bilinen genlerde epigenetik değişikliklere yol açtığını göstermiştir.
07 Haziran 2017

Kanser Tedavisinde Yeni Bir Hücresel Yaklaşım: Replizomun Hedeflenmesi

Dundee Üniversitesi’ndeki bilim insanları, bir gün kanseri yenebileceklerini umut ettikleri yeni bir keşifle, hücre biyolojisindeki bir gizemi çözdü.
22 Mayıs 2017

İlk Kez “Parlayan” DNA Görüldü

Güçlü Northwestern görüntüleme tekniği ile floresan etiketler kullanılmaksızın izole edilen kromozom yapıları ölçüldü.
21 Şubat 2017

Buz Adam Ötzi’de Stabil MikroRNA’lar Bulundu

Araştırmacılar mikroRNA'ların 5.300 yıl sonra bile stabil kalabileceğini tespit ettiler.
17 Şubat 2017

Midede Kendi Enerjisini Üreten Yutulabilir Aygıt Tasarlandı

MIT ve Brigham - Kadın Hastalıkları Hastanesi’ndeki araştırmacılar, midedeki asit sıvısı ile sürdürülebilirliğini sağlayan küçük, yutulabilir bir voltaik (elektrik üreten) hücre tasarlamışlardır. Bu sistem, gastrointestinal (sindirim sistemi ile ilgili) bölgede uzun süre kalabilen küçük sensörleri veya ilaç salma aygıtlarını çalıştırmak için yeterli güç üretebilir.
08 Şubat 2017

Öldükten Sonra Hücreler Yaşamaya Devam Eder Mi?

Ölüm kesin bir olay gibi göründüğü için, ölen bedenlerde yaşam benzeri aktivitelerin olma olasılığını düşünmek zordur. Çoğu kişi ölümden sonra saçların uzaması gibi bazı hücre aktivitelerinin devam ettiğini bilmektedir. Fakat şimdi, diğer birçok hücrenin düşünülenden daha uzun süre yaşamaya devam ettiği ve hatta bazılarının onarım veya rejenerasyon benzeri davranışlar sergilediği görülmektedir.
07 Şubat 2017

Bakteride Prion Benzeri Bir Protein Keşfedildi

Harvard Tıp Okulu'ndaki iki araştırmacı, başka bir bakteri türüne aktarıldığında prion gibi davranan bir bakteri proteini keşfettiler. Andy Yuan ve Ann Hochschild’ın yayınlanan makalesinde, proteini ve yeni ev sahibi bakteriler üzerindeki etkisini nasıl buldukları anlatılmaktadır.
20 Ocak 2017

Şizofreni ile İlişkilendirilen Yeni Bir Gen Keşfedildi

Yeni bir çalışma raporunda, nöroplastisiteyi (sinir sisteminin çevresel uyaranlara karşı verdiği cevap) düzenleyen bir hücre zarı proteinin, şizofreni ile ilişkili bir genin fonksiyonunu düzenlediği belirtilmektedir. Çalışılan proteinden yoksun olan fareler zihinsel hastalık belirtileri göstermektedir.
08 Ocak 2017

Kromozomun Sadece Yarısı DNA’dan Oluşuyor

Molecular Cell dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre kromozomlardaki materyalin sadece yarısını DNA oluşturuyor. Kromozomların yapısında % 47'ye kadar genetik materyali çevreleyen gizemli bir kılıf bulunmaktadır.
05 Ocak 2017

İlk Modifiye İnsan Embriyosundaki Etik Kaygılar

Her şey bir söylentiyle başladı.
29 Aralık 2016

İnsan Klonlama: Güvenli Yapılabilir Mi?

Diğer memelileri klonlamada ciddi sorunlarla karşılaşılmasına rağmen çekirdek transfer kullanılarak insanları klonlama girişimlerinin devam ettiği iddiaları vardır. Epigenetik ve genetik mekanizmanın klon başarısızlığıyla ilişkili olduğu biliniyor fakat hala tam olarak nasıl ilişkilendirildiği bilinmiyor. İnsan üremesiyle ilgili klonlama etik değildir ancak klonlanmış embriyolardan alınan hücrelerin üretimi birçok potansiyel yararlar sunabilir. Bu nedenle insan klonlama güvenli yapılabilir mi?
23 Aralık 2016

Kök Hücre Tedavisi ile İlgili Etiksel Kaygılar

Teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde ilerlediği bu zamanda yeni bir tedavi şekli ortaya çıkmıştır. Kök hücre tedavisi olarak adlandırılan ve kök hücrelerin kullanıldığı bu yöntemde, kök hücreler belli şartlar altında ihtiyaç olunan hücrelere dönüştürülerek hastaya nakledilir ve görevini yapamayan hücrelerin yerine yenisi geçerek hastalık tedavi edilir.
15 Aralık 2016

Giriş Yap