Mehmet YAR
İngilizce Öğretmeni / Eskişehir
20 1.4m

Makaleler

Sigaranın DNA ya Verdiği Zarar Haritalandırıldı

Bilim insanları, sigaranın akciğer kanserine sebep verecek şekilde DNA’ya zarar verdiği konusunda uzun zamandır hemfikirler. Şimdi ise, sigaranın sebep olduğu DNA hasarını genom seviyesinde yüksek çözünürlükte gösteren ve haritalandıran bir teknik geliştirdiler.
24 Haziran 2017

Evrenin En Büyük Haritası Oluşturuldu

Gök bilimcilerden oluşan uluslararası bir ekip, şimdiye kadar hazırlanan evrenin en büyük haritalarından birini kuasarları kullanarak oluşturmayı başardı.
31 Mayıs 2017

Duvarların ötesini görüntüleyebilen yeni bir Wi-Fi teknolojisi geliştirildi

Münih Teknik Üniversitesi’nden Alman bilim insanları 3D hologram görüntüleri oluşturmak için Wi-Fi sinyalleri kullanan bir görüntüleme teknolojisi geliştirdi.
25 Mayıs 2017

Bilim İnsanları İlk Kez Karşı Olgusal Kuantum İletişimi Sağladılar

Kuantum mekaniği tarihi boyunca, bilim insanları ilk defa siyah beyaz bir görüntüyü fiziksel herhangi bir parçacık kullanmadan göndermeyi başardılar.
21 Mayıs 2017

Yeni Bulunan Gezegen, Dünya Dışı Yaşam İçin En Büyük Umut

Yaşadığımız dönem itibariyle uzayın mürekkep benzeri karanlığında yeni gezegenler bulmak artık çok zor değil. Ancak, bildiğimiz anlamda hayatı destekleme ihtimali olan dünyaları bulmak ise hiçbir zaman kolay olmadı.
21 Nisan 2017

Laboratuvarda İlk Kez 'Yapay Tavuk Eti' Üretildi

Laboratuvar ortamında yapay et üretimi çok da yeni bir oluşum değil. Önceki denemelerde dünyanın belki de en pahalı köftesi yapılabilmişti. Şimdi ise sıra tavuk ve ördekte.
23 Mart 2017

Kanserle Savaşta Yeni Umut: Salmonella Bakterisi

Kanserle mücadele alanında her yolu deneyen bilim insanları, şimdi de bakterileri kullanarak kanseri yenmeye çalışıyorlar.
20 Şubat 2017

Bilgisayar Oyunları Beynimizi Geliştirir mi?

Araştırmalar gösteriyor ki, zamanımızdan çalan bilgisayar oyunları algısal ve tepkisel yeteneklerimizi güçlendiriyorlar.
18 Şubat 2017

Uyku Hafızamızı Nasıl Güçlendirir?

Yeni araştırmaların sonucunda artık biliyoruz ki, yaşlandıkça bilgeleşmek için deneyimler kadar uyku da gereklidir.
14 Şubat 2017

Işığın Oluşturduğu Sonik Patlamalar İlk Defa Gözlemlendi

Önceki araştırmaların ortaya attığı ışığın da sonik patlamalar benzeri fotonik konik dalgalar oluşturabileceği fikri, ilk defa bilim insanları tarafından kayıt altına alınarak kanıtlandı.
10 Şubat 2017

Nasa, ‘Uzayda 1 Yıl’ projesinin ilk sonuçlarını yayınladı

Nasa projesi olan Year in Space Brothers’ in ilk sonuçları gelmeye başladı. Çalışma, Mars’a yapılması muhtemel bir yolculuğun insanlar için ne denli stresli ve zor olabileceğini de gösterdi.
08 Şubat 2017

Komşu Bir Güneş Sisteminde Yaşanabilir Bölge Keşfedildi

Bilim insanları, bize en yakın güneş sistemlerinin birinde yaşanabilir bölgede yer alan bir gezegen keşfettiler. Bir canlı yaşamının var olabilmesi için temel koşulları barındıran bu dış gezegen sadece 14 ışık yılı uzaklıkta olup bize en yakın güneş sistemlerinden birinde yer almaktadır.
08 Şubat 2017

Evrim Oyununda Nasıl Başarılı Olunur?

Binlerce yıldır, sınır tanımayan çeşitlilik ve görsellik ile dünyada yaşamını sürdüren canlı türlerini hayranlık ve bazen de şaşkınlık içinde izliyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık 1.5 milyon hayvan türü biyologlar tarafından kategorilendirilip tanımlamıştır ve keşfedilmeyi bekleyen türler de göz önüne alındığında bu sayının daha da artacağı su götürmez bir gerçektir.
03 Şubat 2017

Fokların Zamanlama Üzerindeki İnanılmaz Yeteneği

Birçok hayvan günlük yaşamlarında içgüdüsel programlarını veya mevsimsel döngüleri takip ederler. Ama 3 saniyeyi 13 saniyeden ayırt edebilirler mi?
24 Ocak 2017

Astım Teşhisi Konulan Yetişkinlerin 3’te 1’i Aslında Astım Değil

Astım semptomlarını deneyimlemiş olan milyonlarca kişi, solunum problemleri yaşanması durumuna önlem olarak astım spreyi kullanıyor, ancak yeni bir çalışma, çoğunun bu cihaza aslında ihtiyacı olmadığını gösteriyor.
24 Ocak 2017

İnsanlar 100 Yıl Sonra Nasıl Görünecek?

Gelecekte, insan vücudunun daha gelişmiş, daha güçlü ve daha hızlı olabilmesi için, bilim adamları son zamanlarda protezler, implantlar ve genetik değiştiriciler icat ediyorlar.
27 Aralık 2016

Hapşırdığımız Zaman Neden Gözlerimiz Kapanır?

Araştırmacıların belirttiğine göre, kaçınılmaz sandığımız bu durum aslında her zaman doğru değildir.
26 Aralık 2016

Hayvanlar, Rakamlar Hakkında Ne Düşünüyor?

Hayvanların ‘’zeki’’ oldukları hakkında birçok şey duymuşuzdur. İş aletlerini kullanabilenler, iletişim kurabilenler, problemleri kavrayabilenler ve dahası... Peki konumuz matematik olunca?
24 Aralık 2016

Kolay Yoldan Hafızamızı Nasıl Güçlendiririz?

Güçlü bir hafıza beynimizin sağlıklı ve zinde olmasına bağlıdır. Final sınavlarına çalısan bir öğrenci, keskin zihinsel kabiliyet gerektiren bir işi yürüten uzman ya da çalışanlarına uygun rol model olmaya çalışan bir yönetici olmanıza bakmaksızın, hafızanızı ve zihninizin performansını geliştirmek için yapabileceğiniz birçok şey var. İşin iyi tarafı ise, bunların hiçbirinin yaşınız ile ilgisi yok.
15 Aralık 2016

Asperger Sendromu ve Neuregulin 1: Kişisel bozukluğun getirdiği yaratıcılık

Tarih, çukur kazarak geçimini sağlarken Alternatif Akım’ı keşfeden ve patent memuru iken ışık hızını bulan insanlar gibi sıra dışı davranışlar sergileyen bir çok zekayı barındırır. Bu insanlar sadece sıradan birer çılgın mıydı? Yoksa yaratıcılıklarını başka bir şeye mi borçluydular? Belki de her ikisi...
25 Kasım 2016

Giriş Yap