Salim Oğur
Boğaziçi Üniversitesi / Fizik Doktora
4 354.4b

Makaleler

Geleceğin Parçacık Çarpıştırıcıları Üzerine

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN)’nin 26.7 kilometre uzunluğundaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) yetmiyor olacak ki CERN, 100 kilometrelik yeni bir parçacık çarpıştırıcısının tasarımına başladı. Neden böylesine uzun yeni bir parçacık çarpıştırıcısına gerek var ki? Bir parçacık çarpıştırıcısı ne işe yarar? Peki ya dünyanın diğer ülkeleri ne yapacak? Yükselen güç Çin bu işlere girişecek mi? ABD ve Rusya bu alanlardan çekildi mi? Sırasıyla Avrupa’dan Uzak Doğu’ya büyük parçacık çarpıştırıcısı ve parçacık fiziği projelerine değineceğiz bu yazıda. Ama tabi öncelikle, neden parçacık çarpıştırdığımızı konuşacağız.
17 Haziran 2017

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Arayışları Üzerine

Samanyolu Galaksisi. İmlecin olduğu yer Güneş Sistemimiz, o noktanın içinde bir yerlerde de biz varız.
21 Şubat 2017

Transistör, Bell Laboratuvarları ve Daha Nicesi Üzerine

Transistör çağına hoş geldiniz. Evet belki de içinde bulunduğumuz çağı, internet, bilgisayar, uzay veya atom çağı diye adlandırmak taraftarı olabilirsiniz, ama bir fizikçi olarak ben de bu çağın transistör çağı olarak adlandırılmasından yanayım. Çünkü bunca çığır açan buluşun ardında aslında transistörler var. Size bir bilgisayarda ve bir cep telefonunda milyonlarca transistor olduğunu söylesem bu düşünceyi destekler misiniz, bilemem.
25 Kasım 2016

Parçacık Hızlandırıcıları Üzerine

ABD Enerji Bakanlığının yaptığı bir araştırmaya göre, 2011 itibariyle Dünyada 30 binin üzerinde parçacık hızlandırıcısı bulunuyor [1]. Peki bu kadar çok sayıdaki parçacık hızlandırıcısı, ülkemizin de kısmi-üye olduğu CERN (Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi)’de olduğu gibi parçacık fiziği çalışmalarında mı kullanılıyor?
13 Mayıs 2016

Giriş Yap