Vural Arı
General Electric Aviation / Jet Mühendisliği
5 684.5b

Makaleler

Her Şeyin Teorisi

Einstein, yaşamının büyük bir kısmını onu bulmak için harcadı fakat başaramadı. 30 yıl önce Stephen Hawking, 2000 yılına gelindiğinde büyük ihtimalle keşfedilmiş olacağı tahmininde bulundu fakat tahminler tutmadı. Adına nice kitaplar yazılan, uğruna kariyerler adanan, hatta filme bile isim olan fizik biliminin en büyük bilmecesinden, Her Şeyin Teorisi’nden söz ediyoruz. Böyle bir teori gerçekten var olabilir mi? Yıldızlardan atomlara kadar evrende meydana gelen her olayı tek başına izah edebilecek bir model oluşturulabilir mi? Bu temel soru düşünen zihinleri meşgul etmeye devam ediyor.
08 Eylül 2015

Tanrı Parçacığı’nın Gazabı

2012 yılında CERN’de keşfi açıklanan Higgs bozonu (popüler ismiyle Tanrı Parçacığı), evrenin her noktasına yayılmış halde bulunan Higgs alanının var olduğunu göstermiştir. Boşluğu dolduran bu alan parçacıklar ile etkileşerek onların kütle kazanmasını sağlamakla maddesel evrenin ortaya çıkışında önemli rol oynar. Ancak aynı Higgs alanı bu yapıcı rolünün yanı sıra evrenin topyekün imhasına neden olabilecek yıkıcı bir riski de beraberinde getirir.
07 Temmuz 2015

Kuantum Zaman ve Tersine Nedensellik

Tam şu an saatinize bakın. Gördüğünüz zaman anına nerden geldiniz? Elbette bir önceki andan, yani geçmişten geldim diyebilirsiniz. Peki ya tersi mümkün olamaz mı? Geçmişte değil fakat gelecekte yer alan olaylar sizi bu noktaya getirmiş olamaz mı? Yapılan yeni deneyler bu konuda tartışmalı sonuçlar sunuyor.
23 Haziran 2015

Kuantum Olasılık Neden Farklıdır?

Kuantum teorisinin bir olasılıklar kuramı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Olasılıklar, günlük yaşamda da pek çok durumda karşımıza çıkar. Ancak kuantum dünyasındaki olasılıklar, aşina olduğumuz klasik olasılık kavramından son derece farklı ve tuhaf bir gerçeklik anlayışı ortaya koyar.
07 Haziran 2015

Haftanın Kitap Önerisi: Rölativite'den Kuantum'a Evrenin Gerçekliği

'Rölativite'den Kuantum'a Evrenin Gerçekliği', Evrenin gizli simetrisi, boşluğun gizlediği sırlar, evrenin kuantum gerçekliğinin felsefi anlamı gibi konuları sorguluyor.
01 Haziran 2015

Giriş Yap