Sinan Can
University of California Berkeley / Fizik
3 174.9b

Makaleler

Proteinlerin 3 Boyutlu Yapısı - 1

Çoğumuzun ilkokul yıllarında kağıt uçak yaparak başladığı bir sanat origami. Acemilerin bolca kağıt harcama lüksünün olduğu, eli alışana kadar adım adım videoları takip ettiği ama sonuçta kağıdın katlanarak harika şekillerin oluşturulması kısaca.
01 Aralık 2015

Crispr-Cas9 ve Gen Mühendisliği

Prof. Jeniffer Doudna geçtiğimiz 2 yıldır tüm bilim dünyasının takdirini toplayan çalışmalara imza atıyor. Ardı ardına Science, Nature gibi en kaliteli dergilerde makaleler bastı. Başlattığı alanı temel alan 2 binin üzerinde makale basıldı. Ve sonunda toplum da bu başarılara ilgisiz kalmadı ve çok yakın bir zamanda tabiri caizse bir Oscar töreniyle Breakthrough Prize ödülünü ve 3 milyon doların sahibi oldu. Dahası, Times dergisi tarafından 100 Etkili İnsan listesine girdi. Sanıyorum ki çok kısa bir zaman içerisinde Nobel ödülünü de alacak. Henüz bilim dünyasıyla böylesine yakın alakam çok yeni, fakat şu ana kadar böyle kısa bir zamanda bu kadar başarı toplayan bir çalışma/bilim adamı görmedim/bilmiyorum. Resmen tarihe tanıklık ediyoruz. Peki Jennifer Doudna kim ve ne üzerine çalışıyor?
20 Mayıs 2015

Hücrede Yürüyen Nano Robotlar: Motor Proteinler

Bir şehir düşünün, oldukça kalabalık bir şehir. Sabahın erken saatlerinden başlayan bir hareketin, arı kovanından daha karmaşık yolların olduğu ve herkesin bir yerlere ulaşmaya çalıştığı bir şehir. Öğrenci taşıyan okul servisleri, ağır ve büyük evden eve taşımacılık tırları, çöp kamyonları, acil durumlarda herkesin yol verdiği itfaiye araçları ve ambulanslar sürekli bir hareket halindeler. Hepsinin varmak istediği bir hedefi ve taşıdığı “kargoları” var. Hiç şüphesiz ki trafikte yaşanacak en ufak sorunlar, tüm şehir sakinlerinin hayatlarını oldukça kötü etkiler.
13 Mayıs 2015

Giriş Yap