Japonya’dan Dünyanın Mantosuna Yolculuk

Japonya’dan Dünyanın Mantosuna Yolculuk

Çevre 18 Mayıs 2017
Japonya Deniz ve Kara Bilim ve Teknoloji Ajansı (JAMSTEC) yeryüzü mantosuna ulaşabilmek için ilk kez okyanus kabuğunda 6 kilometrelik (3,7 mil) bir sondaj yapmayı planlıyor. JAMSTEC araştırmacılarından oluşan bir ekip Eylül ayında Hawaii açıklarında bir ön çalışma yapacaklar.

Petroloji alanında Kanazawa Üniversitesi’nden bir Profesör olan Susumu Umino; The Japan News gazetesine yaptığı açıklamada, “Başta maliyet olmak üzere daha çözülmesi gereken pek çok konu var” şekilde konuştu. Profesör Umino ön çalışmanın bu proje için yeni bir safhanın başlangıcı olacağını da belirtti.

Projenin 540 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Araştırmacılar, Chikyu adlı bir derin deniz sondaj gemisi ile yapılması planlanan projenin 2020 veya en geç 2030 başlarında başlamasını umut ediyorlar.

Hawaii’den başka Mexico ve Kosta Rika açıkları olmak üzere düşünülen iki bölge daha mevcut. Denizel kabuk yaklaşık 20 kilometre (12.4 mil) olan karasal kabuktan çok daha ince.

Yeni duyurulan bu proje hem deniz yatakları hem de karada mantoya ulaşmak için yapılan pek çok başarısız girişimin bir yenisi. En derine inilen proje olan Kola Superdeep Borehole ile 12,262 metre (40,000’den fazla) derinliğe erişildi. Yeterli fon sağlanamaması dolayısıyla proje ve alan 2008 yılında terk edildi.

Yüksek maliyet ve sınırlı teknoloji daha önceki girişimlerin önünde engel teşkil etmişti. Ancak JAMSTEC ekibi şu an kabuğu aşıp mantoya ulaşmak için doğru teknolojiye sahip olduklarına inanıyorlar.

Yeryüzünün iç kısmı hakkındaki bilgilerimize dolaylı olarak depremler sayesinde sahibiz. Volkanlardan çıkan magma bile eriyen kabuk ile karıştığı için mantonun yapısı hakkında saf örnekler sunmuyor. Sondaj yöntemi mantonun bileşenlerinin gerçek anlamda neler olduğunu anlamamız için eşsiz bir şans sunuyor. Bu sayede belki de tektonik levhaların belirsiz noktalarını aydınlatabilecek ve hatta gezegenimizin nasıl oluştuğunu anlayabileceğiz.

Kaynaklar
http://www.iflscience.com/environment/japanese-researchers-plan-to-drill-into-the-earths-mantle

Etiketler:
#JAMSTEC

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder