Işık Hızı Hakkında Gerçekten Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?

Işık Hızı Hakkında Gerçekten Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?

Fizik 22 Mayıs 2017
Answers with Joe Youtube kanalının sahibi Youtuber Joe Scott bir videosunda ışık hızı hakkında ilgi çekici soruları cevapladı.

Boşlukta ışık hızı saniyede 299,792 kilometredir. Dünyadaki hız olgusu düşünüldüğünde , bu sayı çok yüksek, fakat evrenin yapısı düşünüldüğünde çok düşük kalıyor.

Örneğin, ışık hızıyla Güneş'ten Jüpiter'e gitmek 45 dakika sürüyor.

Einstein'ın Özel Görelilik Teoremine göre, ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlıyor.

Eğer ışık hızına ulaşabilirseniz zaman tamamen duracak. Bunun ne demek olduğunu biliyorsunuz, değil mi?  Işık hızı aşıldığında zaman geri gitmeye başlayacak.

Göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta da kütlesi olan hiç bir şeyin ışık hızına ulaşamayacağıdır. Çünkü ışık hızına yaklaştıkça eylemsizlik artar. Yani bir şeyin kütlesi varsa, onu yavaşlatacaktır.

Farklı bir açıklama yapmak gerekirse, kütlesiz bir nesne sadece ışık hızında hareket edebilir. Çünkü kütlesiz daha yavaş hareket edemez.

Özetle ışık hızında neler seyahat edebilir?  Fotonlar, yani kütlesiz parçacıklar.

Başka Bir Olasılık

Bazı fizikçiler ışık hızını etkileyen başka bir kozmik faktör daha olduğunu iddia ediyor: Kuantum Boşluk Salınımı. Bu teoriye göre, evrendeki boşluklar aslında boş değil. Bu boşluklar var oluş ve var olmayış arasında durum değiştiren parçacıklarla dolu.

Bu yüzden kuantum salınımları ışık hızını düşürüyor olabilir.

Fakat bu teori hala tartışmalı ve en temel soruya bile cevap vermemekte: ''Ya ışık hızı ölçtüğümüz gibi değilse? Ya sonsuzsa?''

Aslında bu tüm problemlerimizi çözerdi. Çünkü hiç bir şey var olmazdı!

Kaynak
http://www.sciencealert.com/how-much-do-we-really-know-about-the-speed-of-light

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder