BOÜN ve TEMA Vakfı, Doğa Parkı Projesi için protokol imzaladı

BOÜN ve TEMA Vakfı, Doğa Parkı Projesi için protokol imzaladı

Çevre 13 Eylül 2015
Boğaziçi Üniversitesi ve TEMA Vakfı Kilyos Sarıtepe Kampüsü Ağaçlandırma ve Doğa Parkı Projesi için protokol imzaladı. Tüm elektrik ihtiyacını yenilenebilir rüzgar kaynağından sağlayan dünyadaki ilk üniversite kampüsü olmaya aday olan Kilyos Sarıtepe Kampüsü bu kez de TEMA Vakfı’nın da desteğiyle yaratılacak olan biyolojik çeşitlilikle yeşil kampüs olma iddiasını bir kez daha pekiştirecek. 4 Eylül 2015 günü Boğaziçi Üniversitesi’nde imzalanan protokolle birlikte Boğaziçi Üniversitesi ile TEMA Vakfı, 2025’e dek sürecek bir doğa projesinin ilk adımını attı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, sürdürülebilir kampüs vizyonuyla ortak hareket etmeyi hedefleyen protokol anlaşmasını imzaladılar. 

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Canan Barut ve Doç. Dr. Barış Karapınar’ın yanı sıra Rektör Danışmanı  Prof. Dr. Fikret Adaman ve Kilyos Sarıtepe Kampüsü Koordinatörü Doç Dr. Emre Otay da protokol anlaşması sırasında hazır bulundu. İmza töreninde Boğaziçi Üniversitesi’nin sürdürülebilir kampüs vizyonuyla hareket ettiğini ve öğrencilerine bu vizyonu aşılamaya çalıştığını belirten Rektör Gülay Barbarosoğlu “Bu sadece üniversitede verilen, ekolojik bakış açısını güçlendiren derslerle mümkün değil. Bunu öğrencilerin yaptığı bütün projelere, kampüs yaşantısının her alanına entegre etmemiz gerekiyor.” dedi. Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde yapılacak olan projenin de bu anlamda öğrencilerin yeşil kampüsün birlikte kurulmasına davet ettiğini belirtti.

2025’e kadar geçerli olan bu protokol anlaşmasıyla ilgili bilgi veren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Barış Karapınar bu projeyle birlikte birçok noktadan kampüs hayatına ekolojik bir bakış geliştirmeyi hedefleyen projede kampüse, bölgenin hassas ekosistemine uygun, farklı türlerden 60 bin ağaç dikilmesi; üniversite öğrencilerinin doğal hayatı tanımalarını sağlayacak patikalar yapılması; biyoçeşitliliği artırma hedefiyle yürütülecek çalışmalar sırasında endemik türlerin  koruma altına alınması; TEMA Vakfı’nın tasarlayacağı ve doğrudan eğitim etkinlikleri yapacağı bir Orman Okulu yapılmasının planlandığını aktardı. Bu okulda hem çocukların hem üniversite öğrencilerinin TEMA eğitmenleri desteğiyle ekolojik okuryazar haline gelmelerinin de amaçlandığını sözlerine ekleyen Karapınar projenin ilk adımını 2015 yılının sonbahar ayında öğrencilerle birlikte gerçekleştirecekleri bir fidan dikim şenliğiyle gerçekleştireceklerini ifade etti.

Projeyle ilgili konuşan Kilyos Sarıtepe Kampüsü Koordinatörü Doç. Dr. Emre Otay’sa bu projenin Boğaziçi Üniversitesi’nin çevreye uyumlu yeşil bir kampüs olmasında ve bu yeşil kampüse öğrencilerin entegrasyonunu sağlamada etkili olacağını belirtti. Bu projeye öğrencilerin katılımının öneminden bahseden Otay, sürdürülebilir kampüs hayatının burada yaşayacak öğrencilerin doğayı ve ona hizmet eden projeleri sahiplenmesiyle oluşacağının altını çizdi.

Kaynak

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bogazici-universitesi-ve-tema-vakfi-kilyos-saritepe-kampusu-agaclandirma-ve-doga-parki-projesi-i

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder