Bilimle İlgili Düşündürücü 5 Söz

Bilimle İlgili Düşündürücü 5 Söz

Bilim İnsanları 27 Mart 2015
"Bilimin ne olduğunu sanıyorsunuz? Bilimin büyülü olan bir tarafı yok. Bilim, doğayı dikkatlice ve tüm detaylarıyla gözlemenin sistematik bir yoludur ve bu sırada edindiğimiz sonuçları değerlendirirken tutarlı bir mantığı takip etmektir.

1 -Bilim Doğayı Dikkatlice İnceler

"Bilimin ne olduğunu sanıyorsunuz? Bilimin büyülü olan bir tarafı yok. Bilim, doğayı dikkatlice ve tüm detaylarıyla gözlemenin sistematik bir yoludur ve bu sırada edindiğimiz sonuçları değerlendirirken tutarlı bir mantığı takip etmektir. Bunun tam olarak hangi kısmıyla alıp veremediğiniz var? Tüm detaylarıyla incelemek konusunda mı? Yoksa dikkatli gözlemler yapmak mı? Sistematik yaklaşmak mı? Yoksa tutarlı bir mantığı takip etmek mi?" (Dr. Steven Novella)

2 -Bilim Her Şeyi Bilmediğini Biliyor

"İnsanlar sürekli 'Bilim her şeyi bilmiyor!' deyip duruyor. E herhalde bilim her şeyi bilmediğini biliyor. Eğer her şeyi bilseydi, artık dururdu. Ama bilimin her şeyi bilmiyor oluşu, aradaki bilinmeyen boşlukları size en çekici gelen peri masalıyla, kafanıza göre doldurabileceğiniz anlamına gelmiyor." (Dara O'Briain)

3 - Daha Keşfedilecek Çok Şey Var

"Bilim, bilgi ile cehalet arasındaki cephede çalışır. Bilmediğimiz şeyler olduğunu kabul etmekten korkmayız. Bunda utanılacak bir şey yok. Utanılması gereken, tüm cevaplara sahipmişiz gibi davranmaktır." (Neil deGrasse Tyson)

4 - Değeri Anlaşılmayan Bilim

"Bilim ve teknolojiye zarif bir şekilde bağlı olan; ancak bilim ve teknoloji hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeyenlerden oluşan bir toplumda yaşıyoruz." (Carl Edward Sagan)

5 - Bilimi Seven Gençlere İhtiyacımız Var

"Çocuklar, büyük müzisyenlere ve aktörlere hayranlık duydukları gibi büyük bilim insanlarına da hayranlık duyduklarında medeniyet bir sonraki seviyeye sıçramış olacaktır." (Brian Greene)

 

Kaynaklar
http://knowledgetransfer.web.cern.ch/knowledge-transfer-through-people/extraordinary-engineering
Hugo Van Lawick / National Geographic
http://education2.marssociety.org/where-are-we-in-the-universe-issue-20/
Flickr / Esther Vargas
http://www.inhabitots.com/5-green-family-night-activities/
http://www.evrimagaci.org/fotograf/57
http://en.wikiquote.org/wiki/Science
http://www.famousscientists.org/30-brilliant-scientist-quotes/
http://www.brainyquote.com/quotes/topics/topic_science.html
http://www.goodreads.com/quotes/tag/science

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder