Bilim zeka geninin anneden geçtiğini açıkladı
Eğer iyi bir üniversiteye gittiyseniz, kolay öğrenebiliyor ve sınavları geçme konusunda başarı gösterebiliyorsanız, genel anlamda zeki olduğunuzu düşünüyorsanız annenizi arayıp ona bir teşekkür edin...

Psychology Spot’ta yayımlanan yeni bir çalışmaya göre; zeka geni çocuklara bilinenin aksine hem anne hem babadan değil, yalnızca anneden geçiyor.

Şimdi zaman makinemize binip, birkaç dakikalığına ortaokul yıllarındaki biyoloji derslerine dönelim.

Bildiğimiz üzere, kadınlar XX kromozomu, erkekler ise XY kromozomu taşır. Zeka geni, X kromozomunda bulunduğundan, zeka geninin çocuğa X kromozomu ile anneden kalıtılması olasılığı, babadan kalıtılması olasılığının 2 katı.

Yapılan çalışmaya göre, zeka geni çocuğa babadan aktarılsa bile, aktif olmuyor. Bunun nedeni ise, genler nereden köken aldıklarına bağlı olarak farklı davranabiliyorlar ve kalıtımsal olarak aktarılsa bile ifade edilemeyebiliyorlar.

Bu size inandırıcı gelmediyse, başka çalışmalardaki kanıtlar ile destekleyelim.

1994 yılında, The Medical Research Council Social and Public Health Sciences Unit ‘te yapılan bir çalışmaya göre; anneler ile çalışılmış ve 14-22 yaşları arasındaki 12,686 genç yetişkin ile röportaj yapılmış, eğitim seviyeleri, IQ, ırk ve sınıflar üzerinde çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. Sonuç olarak, zeka üzerindeki en büyük belirtecin, deneklerin annelerinin IQ seviyeleri olduğu görülmüştür. Elbette, genler kişinin ne kadar zeki olduğu üzerinde etkili olan tek faktör değil fakat gözardı edemeyeceğimiz kadar önemli bir faktör.

Peki bu çalışma gerçekte ne anlama geliyor? Eğer bir kadınsanız ve zeki bir bebeğiniz olsun istiyorsanız, bebeğinizin zeki olma ihtimalini artırmak için Harvard mezunu bir erkeğe ihtiyacınız yok. Bu esasında size bağlı.

Kaynak
http://elitedaily.com/social-news/mom-genes-intelligence/1610986/

0 yorum