Bilim İnsanları Yepyeni Bir Nöron Çeşidi Keşfettiler

Bilim İnsanları Yepyeni Bir Nöron Çeşidi Keşfettiler

Biyoloji 04 Haziran 2017
Farelerin beyinlerinde “Mahalle Hücresi” adında yeni bir nöron çeşidi keşfedildi. Mahallemizin hücresini kucak dolusu sevgiyle karşılayın!

Amsterdam Üniversitesi Araştırmacıları bu büyük ölçekli seferde önemli rol oynadılar.

Bilim insanları, Perirhinal Korteks’te bulunan nöronu “mahalle hücresi” olarak adlandırdılar. Çünkü kendileri, bölgeler arası farkı söylemekle mükellef de o yüzden.

Hücreler, beynin hafıza ve yön bulma bölgesi olan hipokampal yer hücreleriyle beraber çalışır.

Çalışmadan elde edilen bir benzetmeyi kullanarak, bir birey evinden uzak bölgedeki bir yere seyahat etmeye çalışırsa, Perirhinal Korteks Nöronları mahalleler ve sokaklar aracılığıyla gezinmeyi ele alırken, Hippokampal Yer Hücrelerine, kişinin yalnızca konumunu bulacağında ihtiyaç duyulur. Örneğin “hangi evleri sırasıyla geçeceğini” hesaplarken olacağı gibi.

Bilim insanları, ortası çakışan sekiz şeklindeki labirenti gezinirken, bir fare beyninin dört bölgesindeki sinirsel etkinliği izleyerek yeni hücreler keşfettiler. Bu bölgeler Perirhinal Korteks, Hippokampüs ve 2 duyu alanları olmak üzere dört bölümden oluşuyordu.

Bilim insanları, Hipokampal Yer Hücrelerinin aktivitesinin, farenin labirentinin hangi bölgesinde kaldığına bağlıyken, Perirhinal Korteks’teki aktiviteyi gitgide etkilediğini de doğruladılar.

İnsan beyni, bu araştırmada araştırılan fare beyinleri gibi tam anlamıyla çalışmayabilirken, bu bulgular amiyane tâbirle çevremizi nasıl anlamlandırdığımızı anlamamızda yardımcı olabilir.

Ayrıca, bu sürecin bozulduğu bazı şartların iç yüzünü anlamayı da sağlayabilirler.

Diğer koşullar arasında, bu çalışma “kapasitenin olmaması Alzheimer hastalığının ayırıcı özelliklerinden  biridir” şeklinde olduğunu gösteriyor.

Alzheimer’ın uzmanları, er ya da geç, beynin bu bölümü üzerinde bir tedaviye yoğunlaşırsa, özellikle dalgınlıktan etkilenmişler için tedavi stratejileri geliştirebilirler.

Alzheimer rahatsızlığı Amerika’da 5.5 milyona yakın insanda görülüyor ve dalgınlığa, başı boş gezinmeye sebep olan bu rahatsızlık, aile üyelerini ve bakıcılarını risk altındaki zayıf bireyler için endişelendiriyor.

Tedavi stratejileri, zayıflatıcı hastalığın gelişimini durdurmaya yönelik bir dizi yaklaşım sağlamak için Alzheimer hastalarında, bir çeşit ilaç tedavisi ve ışık terapisi gibi olası diğer atılımlarla birlikte çalışabilir.

Bu makale Futurism tarafından yayımlandı. Orjinal makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak
http://www.sciencealert.com/scientists-have-just-discovered-a-new-type-of-neuron

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder