Bilim İnsanları Fare Beynini Kimyasal Olarak Kontrol Etmeyi Başardı

Bilim İnsanları Fare Beynini Kimyasal Olarak Kontrol Etmeyi Başardı

Bilimsel Deneyler 04 Mayıs 2015
Fare önce acıkıyor, yemeğine yöneliyor fakat ona dokunmadan geri dönüyor. Bazen çok hareketli oluyor, bazen ise çok uyuşuk. Bu farenin psikolojik sorunlar mı var dersiniz? Hayır. Onu bu davranışlara yönelten şey bilimin kendisi! Bilim insanlarının gerçekleştirdiği bu deney 1 Mayıs’da Neuron dergisinde yayımlandı.

North Carolina Üniversitesi, Chapel Hill Üniversitesi ve Ulusal Sağlık Örgütü’nden bir grup araştırmacı farelerin sinir hücreleri reseptörlerini (almaçlarını) açıp kapayabilen bir kimyasal geliştirdiler. Deney eğlenceli gibi duruyor, bilim insanları ise bu deneyi sinirsel aktivitelerin nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlayarak Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların tedavilerini geliştirmek için kullanmayı düşünüyor.

Bu deney daha önce de defalarca DREADD isimli reseptörler hedef alınarak gerçekleştirildi. Ekip bu reseptörleri ayarlamak için farelere virüs enjekte etti. Bu virüs sayesinde reseptörler sadece belli kimyasalları görünce aktivite göstermeye başladı.

Önceki deneylerde, her sinir hücresi sadece bir reseptöre sahipti. Bu reseptör onun aktivitesini belirliyordu fakat hücre ya aktif ya da pasifti, ikisi birden olamıyordu. Bu deneyde ise bilim insanları bir reseptör daha oluşturdular. Bu iki nöron sayseinde farelerin açlık durumu ve hareket seviyesi ile oynanabildi. Bir kimyasal salındığında fare acıktı; başka bir kimyasal salındığında ise fare adeta kokaine maruz kalmış gibi davranıyordu.

Ekip, deney sonucunun yarattıkları ikinci reseptörü onayladığını düşünüyor. Artık bu sayede sinirsel bağlantılar daha rahat anlaşılabilecek. “Bu deney bize beyin devrelerini kullanarak nörolojik hastalıklar için nasıl daha hedefe yönelik tedaviler geliştirebileceğimizi gösteriyor” diyor Profesör Bryan Roth ve ekliyor, “görünen tek sorun, beyin reseptörlerini seçebilen tıbbi ilaçlar geliştirmek.”

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder