• 0

  Işık hızında gidersek zaman duruyorsa bazı yıldızlar vb. Arası mesafede ışık nasıl birkaç yıl boyunca yol alıyor.

  Türker Türksever 27 Nisan 2020
 • 0
  Öncelikle soruda bir çarpıtma var. Işık hızı seviyesinde zamanın durduğu falan yok. Zaman yer çekimiyle orantılıdır. Işık konusundaki algıya gelince... yer çekiminin ışığa çok az etki edebilmesinden kaynaklıdır. Yani etki ediyor. zaten bu etki yüksek kütle çekimine sahip karadeliklerde ışığın soğurmasıyla ispatlanıyor.
  Oğuzhan Aldemir 28 Nisan 2020
 • +1
  Carpitma yok soruda.Ancak referans olayini katmamis.Soyle aciklayayim : Bana gore Gunesten cikan bir foton 8 dakika sonra bana ulasir. Ama Gunesten cikan o foton icin zaman akmaz, mekan bile yoktur onun icin.
  morgan 28 Nisan 2020
 • +1
  Yani ışık hızında giden biri için zaman kavramı olmasa bile uzaktan bakan başka biri için ışığa göre zaman akıyor
  Türker Türksever 29 Nisan 2020
 • +1
  Öncelikle hatırlatma yapalım. Kütleli cisimler ışık hızında gidemez. Kütlenin doğası ve evrenin yapısı hareket konusunda bunu belirlemiş.

  Morgan'ın açıklamasına katılıyorum. Daha fazla söylenecek bir şey yok.

  Ek not: "Zaman" daha doğrusu "süre" kavramı, kütleli objeler için vardır.

  Bence
  (Bu kısımı yeterli bilgi birikimi olanlar için özet sonuç şeklinde yazıyorum.
  Yeterli bilgiden kastım; dalga mekaniği, enerji-quantum düzeyi titreşimler, hareket ve ivmelenme ile ilgili mevcuk fizik kurallarını uygulayarak, yazdıklarımda bir ihlal olup olmadığını denetleyebilecek düzeyde bilgi sahibi olmaları.

  Karşı çıkabilecekleri tek şey, Zaman'ın dalgasal yapısı olduğuna dair olan iddiamdır. Çünkü bilim dünyasında böyle bir yaklaşım yok.
  Ama bunu var olarak farz ettiklerinde, yazdıklarımı fizik kanunlarıyla sınayabilirler.
  Hiç bir çelişki yoktur.
  Aksi halde ise yazdıklarımı doğru anlamak mümkün olmayacak. )

  Zaman evrenin genişlemesinden kaynaklanan ve hala yayılan büyük patlama etkisi enerjisinin evren içine taşıyan eko dalgalarıdır.
  Diğer uzamsal boyutlar gibi (x,y,z) kütlenin özelliklerinden kaynaklanan bir titreşim alanı değildir.
  Evrenin genişlemesinden kaynaklanan ve tek yönlü (içeri) salınan dalgalardır.

  Kütle, "süreyi" bulunduğu referans çerçeveyi geçen dalga sayısına göre (periyodu 1 Planck zamanın da, 1 Planck mesafesi= Işık Hızı) tanımlar.

  Hız altında ise hareketli kütle için bu dalgaların geçiş süresi ve dalga boyu değişiyor. Çünkü hareket her zaman bir uzamsal boyut üzerindedir. İvmelenme sırasında kütle sistemine fazladan enerji yüklenmiştir. Kütlenin titreşim yapısı, hareket doğrultu vektöründe bu enerjiyi absorbe etmiştir. (Momentum olarak)
  Ve kütleninin 3 boyutlu yapısını oluşturan titreşimlerinden biri (enerji paketçikleri düzeyinde) de bu uzamsal boyut üzerindedir.
  Bu şekilde dalgasal zaman ile bu titreşim girişim yapıyor. Girişim anında, titreşim alanı genişliyor ve yol artıyor. Titreşimle aktarılan Zaman'ın aktarılma süresi de uzuyor.
  (Ancak her durumda hareketli kütle kuantaları için bu titreşim periodu bu gene bir Planck Süresinde ve aralığında olduğundan, zaman genişlemesi algılanmıyor.)
 • +1
  Evet Turker, cok guzel ozetledin.
  morgan 29 Nisan 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.117 soru

30.753 cevap

30.785 kullanıcı

Giriş Yap