• 0

  Evrenin genişlemesi zaman kavramını değiştiriyor mu?

  Ömer Faruk İçen 08 Mart 2020
 • 0
  Bence değiştirmemesi gerekir. Bana göre Zaman, evrenin genişleme hareketinden doğan bir eko'dur.
  Evrenin genişleme hareketinin büyük patlama adı verilen etkinin, yayılması ile olduğunu düşünürsek, Zaman'da bu enerjinin bir kısmını evrenin içine taşıyor olmalı.

  Elbette dışa doğru genişleyen bir dalganın eğimi konkav olduğu için, içeri yansıyan eko da konveks olacaktır.
  Yani, bu dalgalar(eko) ilerledikçe , birim alanda aktardıkları enerji miktarı da artacaktır.
  Sanırım mikro düzeye indikçe, parçacık alanları üzerindeki artan baskıyı açıklamakta bu yaklaşım faydalı olabilir.

  Evrenin genişlemesi sürekli olamaz. Kesikli olmalı. Çünkü, her bir genişleme aşaması en fazla bir Planck mesafesi olabilir. Planck mesafesi aynı zamanda, en küçük enerji ünitesi olan kuanta'nın titreşim alanı.
  Bu durumda salınan eko dalgaların periodu da aynı şekilde olacak ki, bunun makro evren karşılığı ışık hızı - C Sabiti oluyor.
  Bazıları evrenin ışık hızından daha hızlı genişlediğini iddia ediyor ama yanılıyorlar bence. Çünkü ilk etkinin (Big Bang) 3 boyutlu yayılımı sonucunda, evrende hangi noktadan bakarsanız bakın merkezdesiniz. Bu ise küresel veya torusvari bir genişlemeyi işaret ediyor.
  En basit şekliyle, evren şeklini küre faz etsek, yapıçap üzerindeki 1 birim genişlemenin, alan üzerindeki etkisi ((2r+1)kez) olacaktır. Yani geometrik oranlı bir artış. Bu ise 2 nokta arasındaki mesafeyi aynı oranda birbirinden uzaklaştırma demektir. Bu mesafe artışı ışık hızından fazla bir alanı işaret edebilir.

  Fakat evrenin genişlemesi ile geriye yansıyan bu dalgaların enerji yoğunlukları değiştiği için, belki, ama belki sadece belli bir yoğunluk aralığında kütle sürekliliğini koruyor olabilir.
  Mesela 13.7 milyar ışık yılı bir yarıçaplık alanda...
  Tabi bu bir varsayım.
  Sonuç olarak, evrenin genişlemesi Zaman kavramını değiştirmez. Kaldı ki bir değişiklik olsa bile bunu fark edemeyiz. Bir bakıma hızlanmış bir objenin Zaman genişlemesi altında olduğu durum gibi.
  Bizim (kütle) için önemli olan belirleyici şey, bir enerji ünitesinin 1 titreşim periyotunu yaptığı süredir. Ki bu her zaman bu eko dalgaların, bir sırasının geçiş süresince belirleniyor. (1Planck mesafesi/1 Planck Zamanı)


Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap