• 0

  Düzlem kadar düzlem , doğru kadar küp mü...Bıseyleri çarpmak boyut atlamak mı.X doğrusu kadar y doğrularının tüm toplamı x.y ve bu düzlem..2.boyut..3. Boyut ise düzlem kadar z doğrularının toplamı mi.

  yusuf 04 Şubat 2020
 • 0
  Düzlem kadar tüm doğruların toplamının başka bir doğru boyundaki tüm birimlerinin toplamı 4.boyut mu..yani duzleme dik bir doğru cizdik burdaki alan doğru kadar tüm düzlemler ise.. Oluşan küpe dik bir doğru çizmek doğru kadar tüm küpler mi..Yani k doğrusu kadar x.y.z mi..Ve eğer k zamansa 4. Boyut geçmiş ve gelecek mi oluyor..Yani bir kupun zaman doğrusu boyunca ki tüm halleri 4.boyut mu.. t kadar x.y.z ler mi..(X.y.z) .t aynı zamanda (x.y) .(z.t) mi ...yani zaman kadar bir doğrunun bir düzlem kadar toplamı mi..Yani 2. Boyuttaki duzlemin 2. Derecesi 4. Boyut mu..Devam edersek zaman kadar kupun , bir doğru boyunca olan tüm toplamaları da 5. Boyut mu..Yani geçmiş ve gelecekte olan tüm kuplerin üst üste binmesi 5.Boyut mu..Yani küp eğer uzayda 5.Boyut parelel verenler mi..5. Boyut aynı zamanda düzlem kadar küp müdür....Bu sonsuza kadar gider mi..Her boyut atlamada x.y.z........z
  yusuf 04 Şubat 2020
 • 0
  Birde tüm değişkenler carpiyorsak bu birbirlerine dik olduğu anlamına geliyorsa..Bir doğru bir kupun tüm bileşenlerin x y ve z ye nerden dik olabilir..X.y.z.k yazabiliyorsam hepsi birbirine dik doğrular..k yani zaman bunlara nerden dik..5. Boyutta da tüm t kadar kuplerin toplamına diğer doğru nerden dik ve niteliği ney..4. Doğru zamansa 5. Doğru nedir..
  yusuf 04 Şubat 2020
 • 0
  Billiyorum çok karışık oldu ama kafam kevgire döndü.. bir kupun tüm carpicilarina yani x.y.z lere t nerden dik..X ve y için ikisine dik olursa z ye 180 derece olur bu yuzden de x.y.z.t diyemeyiz..cunki her bir parametrenin diğerlerine dik olması gerekiyo carpabilmek için..Yoksa bir nokta mi..Eğer t bir nokta ise tüm doğrulara dik olabilir mi..Bir kupun bilesenlerinin kesiştiği yere yani köşeye bir nokta konursa x y ve z ye dik olmaz mi..Yani 4. Boyutun anlamı zaman yokken sifirken o noktanın açılması ve kupun bilesenlerinin büyümesi gibi bişey mi..Yani 4.Boyut bir toplam değil sadece bir noktadaki türev mi.Bir kupun t anındaki türevi mi..Ama boyut atlarken bileşenlerin hepsine dik bir doğru olması gerekmiyomu..Yoksa zaman doğrusunun tüm noktalarındaki küp turevlerinin toplamı yani integrali gibi bişey mi..Biz 3. boyutta olduğumuzdan mi 4. Boyut bize nokta oluyor (tabi eğer nokta x y ve z ye diktir varsayi mi dogruysa)...Mesela 2. Boyuta dik olan bir doğru nasıl gozukurdu onlara da nokta olarak mi..Zaman bize uzayın turevini mi gösteriyor..
  yusuf 04 Şubat 2020
 • 0
  Yani kısaca evren , zamanın başlangıcından beri tüm zaman noktalarındaki evren turevlerinin toplamının bize 3. Boyutta görünen hali midir..2. Boyuttaki düzlemde bulunan bir nokta 3. Boyuta geçtiğinde kupun içindeki tüm duzlemlere konum değişikliği yapabiliyorsa..4. Boyuta ulasirsak bizde tüm evren tur evlerine konum değişikliği yapar miyiz..Ve o nokta oluşturulabilir mi..Evren den daha yoğun bir nokta olursa tüm kuvvetler bu bölgeye dik olduğundan boyut mu atlar..Yapılamazsa yinede öyle bir nokta evrende varmidir..
  yusuf 04 Şubat 2020
 • 0
  Evrenimiz kisitli bir yapiya sahip.
  3 boyut, tamamen "yon" kavramlarina dayalidir, ve hiperkup gibi 4.bir yon boyutu yok. 4.boyuttan, bizim boyutumuza baktigimizda ne gorecegimizi bilemeyiz.
  Ucten fazla yon boyutu yok ( spatial dimension).
  Eger , ornek olarak bir kelebek, 1 haftalik omru boyunca sahip oldugu konumlar , zaman gore haritalandirilirsa, 4.boyutu "dusunebiliriz" , ama goremeyiz.Gozumuzun algisi da kisitli. Ve bu "4 boyut" gozlemlemeyi de olaylardan sonra gozlemleriz.
  Baska bir boyut ise ( mesela 5.boyut diyelim), gelecek acisindan gozlemlenmesi olabilir.Olasi konum ve olaylarin o kelebegin uzerindeki etkilerinin bir birlesimidir.
  Belki 6.boyut kesin olarak bir aciklama yapar, yani kader olarak bildigimiz seyi gozlemler.
  Belki diyorum. birden fazla zaman boyutlarinin kisitli beynimle aciklamasini bu kadar yapabiliyorum.

  morgan 05 Şubat 2020
 • 0
  Bir soru da ben sorayım. x,y,z,t uzayının x,y,z düzleminde yaşıyoruz.Eğer x,z,t düzleminde yaşasaydık ne görürdük?
  yılmaz 05 Şubat 2020
 • 0
  Herşeyden önce asıl sorun bence beyin!
  Beynimizin 4 boyutlu bir algılayışa sahip olabilmesi için ne gerekiyor acaba beynimize 4.boyut ve daha ötesini algılaması için nasıl bir sistem kurmaliyiz?beyni bu problem icin evrimsel süreci kontrol edip hızlandırarak bu algılayış biçimini ona kazandirabilirmiyiz? Sonuçta teoriye göre beynimizin şu anki algilayisimizin oluşmasının sebebi hayatta kalma mücadelesiydi bu olursa boyut atlama ve boyutların varlığı problemi çözülebilir
  Rick Sanchez 05 Şubat 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap