• 0

  İnsanlar neden ten rengi bakimindan evrim gecirdi acik renk ten rengine sahip olmak ne gibi bir avantaj sağladı ki populasyonda görüldü

 • 0
  Avantaj:Ortama uyum sağlamak,(adaptation)
  Rick Sanchez 02 Şubat 2020
 • 0
  Gunesin daha az etkin oldugu yerlerde, yani Afrika disina cikinca, D vitamini sorunu basladi, acik renk deri,.D vitamini sentezinde daha basarili , bu sayede turlerde bu sorunu yasamayanlar ureyene kadar hayatta kalmayi basarabildiler ve bu sayede, o bolgede acik renk deri yuzdesi artmaya basladi.
  morgan 05 Şubat 2020
 • 0
  Ayrıca ilk insan da siyah tenli olarak biliniyor yanlış hatırlamıyorsam. Hatta homosapiens ve neandarteller de siyah tenlifi. Afrikadan kuzeye doğru özellikle avrupaya doğru yayıldılar ve hem soğuk iklim hem de daha az ultra viyole ışın sebebiyle derileri zamanla çevreye uyum sağlayarak açık tonlara kaydı. Açık ten rengi güneşin görece daha az şiddetli radyasyon yaydığı bölgede ışınların soğurulmasını azaltıyor. Yani enerjiyi en verimli şekilde almayı sağlıyor. Yüzeysel biliyorum tabi daha çok ayrıntısı vardır eminim.
  Vide supra 17 Şubat 2020
 • 0
  Tamamen evrimsel, doğal seleksiyon. Örneğin kuzey kutup daire çevresinde evrimleşen insanların çekik gözlü oldukları kuramı var. Kar örtüsünden dolayı fazla yansıyan güneş ışıklarını azaltmak amacı ile gözlerin daha gömük, göz kapaklarının daha çok gözün önüne gelen çekik gözlü insanların çoğalmasına neden olmuş. Ten rengide aynı tarz doğal seleksiyonlarla oluşmuş olabilir. Doğal çevrenin gerektirdiği renkteki insanlar çoğalmış diğerleri elenmiştir.
  Ugur Yardım 14 Mart 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap