• +3

  Eylemsizlik kuvvetinin var olmayan bağıl hareketi açıklamak için kullanılan bir kuvvet olduğunu biliyoruz o halde çembersel harekette dışa doğru savrulma hissini ve ip gerilmesini nasıl açıklayabiliri

  Esra Gül Anlar 19 Eylül 2019
 • 0
  daire üzerinde hareket eden cisim aslında düz gitmek istediği için direnç gösteriyor.
  Yani duruyorken harekete karşı direnç yada sabit hızla gidiyorken hız değişikliğine direnç yada belli bir yönde giderken yön değiştirmeye direnç, hepsi eylemsizlik nedeniyle ortaya çıkan bir hareket şekli veya sanal kuvvet
  oktay eldem 20 Eylül 2019
 • 0
  Ufak bir soru eklemesi: İster dairesel olsun, ister doğrusal...
  Nesneye kuvvet uyguladığımızda, nesnen uygulanan kuvvetin (veya daireselde olduğu gibi bileşkesinin) vektörü yönünde doğrusal hareket etmeye çalışıyor.
  Hep gördüğümüz için kanıksamış durumdayız ama...

  Kuvvet uygulanan nesne niye doğrusal hareket etmek sorunda kalıyor?
  (Gerçi kütleçekim alanına girdiğinde çekiç etkisi ile yolu bükülüyor -uzay gemilerine hız kazandırmak için gezegenlerin kütleçekim alanından faydalanan senaryolara bakabilirsiniz- ama, nesne açısından bu gene de doğrusal bir hareket...)

  Eylemsizlik, hız, ivmelenme, relavistik kütle, momentum, zaman genişlemesi, boyut daralması yani özel görelililk hepsi aynı mekanizmanın yani bir nesnenin hız ile olan ilişkisinin sonuçları. Bu doğrusal hareket eğilimi de aynı (altta yatan) mekanizmanın ürünü...

  Konuyu bu şekilde sorgulayabilirseniz, çok zevkli bir tartışma ortamı oluşabilir. :-)
 • +3
  Merkez kaç kuvveti ile tabi ki.
  Luke Skywalker 21 Eylül 2019
 • +3
  Aynen çok bariz değil mi neden sordun ki bunu
  Kit Fisto 21 Eylül 2019
 • +2
  Arkadaş merkezkaç'ın nedenini soruyor. Millet de çünkü merkezkaç diyor.
 • +2
  Merkez kaç kuvveti sorgulanamaz bir kuvvettir kabuldür. Velasılkelam Merkez kaç bir ve tektir.
  Luke Skywalker 22 Eylül 2019
 • +3
  Çoğğğ özürdilerim
  Kit Fisto 22 Eylül 2019
 • -4
  Merkezkaç atomlar arası zayıf etkileşimler dönme etkisine maruz kalınca merkezkaç denilen kuvvetin oluşmasına sebep oluyor. Umarım bu yeterince açıklayıcı olmuştur Hiç Kimseyle Tartışmaz.
  Darth Maul 22 Eylül 2019
 • 0
  Aslında merkezkaç kuvveti fiziksel olarak bir kuvvet değildir. Eylemsizlik gereği hareket halindeki bir nesne aynı doğrultuda hareketini devam ettirir. Biz atmosferi ve kütleçekimi olan bir ortamda yaşadığımız için, bu bize biraz tuhaf geliyor.
  Merkezkaç etkisi ise, siz düz bir doğrultuda gitmeye çalışan bir nesneyi daire çizmeye zorluyorsunuz. Nesne hala düz gitmeye çalışıyor. Ve bu da aradaki ipi geriyor. Nesne sürekli yeni doğrultusunda düz gitmeye çalışıyor. Zaten ip koptuğunda dairesel hareketin anında bitip doğrusal harekete dönüşmesi de merkezkaç'ın bir "Kuvvet" olmadığını ispatlar. Mesela çekiç atma sporlarında sporcular çekice muazzam bir dönme hareketi kazandırır, muazzam bir merkezkaç kuvveti oluşur ama sporcu çekici bıraktığı anda çekiç düz bir doğrultuda yoluna devam eder. Eğer merkezkaç bir kuvvet olsaydı çekiç bırakıldığında dairesel hareketine devam etme eğiliminde olurdu.
  Not: Merkezkaç kuvvet değildir derken, parçacık ile bilgi iletimi yapan bir kuvvet olmadığından bahsettim.
  Mustafa Okat 01 Kasım 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.050 soru

30.150 cevap

30.596 kullanıcı

Giriş Yap