• 0

  Eger isik uzayzamani bukebiliyorsa...

  morgan 23 Mayıs 2019
 • 0
  Nicin ayni bolgeden cok fazla sayida isik konsantresi olsa dahi sadece fotonlardan olusan bir kutlecekim merkezi yakalanamadi? Teorik isik karadeligini geciyorum, ufak dahi olsa kutlesiz bir yercekiminin olmamasinin nedeni nedir?
  Tamam, bu bukulme oldukca dusuk bir miktar olsa da, sayi ve yogunlugun arttirilmasiyla bir degisiklik olamaz mi?
  morgan 23 Mayıs 2019
 • 0
  Işık hızına yakın giden insan için metabolizma hızı düşüyor o yüzden genç kalır.moleküllerinin iç enerjisi azaldığından oluyor bu yani sıcaklığı düşer o zaman.Foton neden düştüğü yeri soğutmuyor?
  İSİMSİZ 24 Mayıs 2019
 • 0
  Vide, dogru, hernekadar cevabi soruda verdiysem de, aslina bakarsak cok kucuk bir etkinin ise bilimde yer aldigini dusunerek sordum : Hawking Isimasi .Yani bir karadeligin quark antiquark olusumunda kaybettigi enerjinin karadelik enerjisine orani bilimi bu kadar ilgilendirirken , matematiksel olarak reddedilemeyecek kutlesiz bir kutlecekiminin olasiligi o kadar cezbedici degil ?
  morgan 25 Mayıs 2019
 • 0
  Morgan bence kendinin de cevabını verdiğin gibi oldukça zor ölçülebilecek bir şeyin neden şu ana kadar gözlemlenmediğini sorguluyorsun. Kugelblitz popüler bilime kurban gittiğinden bilimkurgu gibi biraz havada kalıyor ama atomun çekirdeğinin kütlesini düşünürsen aslında tam olrak bu kütlesiz yerçekimi olarak belirttiğin şeyi ifade ediyor bence. Hangi etkinin ne kadarlık bir kütleçekimi oluşturduğu biraz karışık olsa da bu kütleçekminin büyük bir kısmı kuarkları tutan gluon alanından geliyor. O da aslında tam olarak kütlesiz gluon parçacıklarının taşıdığı enerjinin -gravitational mass dedikleri- miktarı aslında.

  Yani bir kugelblitz oluşumu ile çökmekte ve karadeliğe dönüşmekte olan nötron yıldızı temelde aynı şeyler gibi.
  Vide supra 25 Mayıs 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap