• 0

  Yapay zeka kendi bilincine varacak kadar gelişebilir mi?

  Gizem 09 Nisan 2019
 • +2
  Hayır.Kodlamalarından öteye gidemez.

  Şimdi gizem, bilinç: kendi benlik algısının farkında olmak demektir.Sen yapay zekaya bilinçli olma programı yazsan bile aslında bu gerçek bir bilinç olmayacaktır.Kendini bilinçli görür hepsi bu kadar.

  İnsandaki benlik algısı ise böyle bir sistemin,kodlamalar bütününün ürünü değil.Çok daha farklı birşey.Mesela akli dengesi yerinde olmayan bir insan bile kendi bilincinin farkındadır.Kendi varlığını biliyor.Benlik algısı var.Bunu izah etmek güç.Vücudun biyolojik veya kimyasal faaliyetleri ile açıklanabilecek bişey değil.Bilincin ne olduğu çözülebilmişte deil.Bilmekle bilgiyle alakalı bişeyde deil.Bebekler mesela bişey bilmez ama bir benlik algıları vardır.Hatta anne karnında ilk oluşmaya başladığı andan itibaren.İbni sinaydı yanılmıyorsam; "bilinç birkere oluşmaya başladımı yok olmaz" demiş.
  optimus 09 Nisan 2019
 • 0
  Gelişebilir ancak bu yapay zekanın nasıl bir sisteme sahip olduğuna bağlıdır ve bu sistemi bilinci oluşturacak şekilde tasarlamalıyız yani yapay bir beyin denilebilir yapay nöronlardan yapay sinir ağlarından oluşan bir sistem olmalı bunun içinde beynin tam bir simülasyonu çıkarılmalı bütün nöronların islevi ozelligi bilinmeli beyin ile ilgili hersey simule edilmeli ve sonra bunu kopyalayıp yapay bir beyin yapmak. bilincin ne olduğuyla ilgili bir sürü düşünce var ama ben bilincin nöronlar arasındaki etkileşimin bir ürünü olduğunu düşünüyorum çünkü her bir insandaki nöronun yapısı aynı değildir ve bu farklılık kişiyi kendisi yapar hatta francis crick DNAyı keşfeden kişide bunu farketmiş ve belirtmiştir.
  Rick Sanchez 09 Nisan 2019
 • +1
  Makine öğrenimi farklı Ubeyde.Senin dediğin makine öğrenimine giriyor.Bilinç ise farklı.Öğrenen makineler var ve olabilirde zaten.Yalnız bilinç konusu bundan çok daha öte.Bilinç kavramını yanlış biliyorsun sanırım.
  optimus 09 Nisan 2019
 • 0
  Yapay zeka gelişdikce bilince doğru gider bu zaten makine öğrenimi
  Bilinci abartmaya gerek yok bilinç farklı birşey değil bilinç anılar arasındaki birliktelik nöronlar arasındaki bağın ürünü herşey iç içe ve işlem o kadar derine iniyorki sonunda bilinç oluşuyor çünkü makine çevresindekini ve kendisinin var olduğunu düşünüyor ve sonra yeni sinapslar oluşuyor buda yeni sorular ve düşüncelerin önünü açıyor bilinçte bu zaten bir bebek doğduğu gibi kendinin var olduğunu bilmez öğrendikçe gördükçe ve sordukça kişinin bilinci oluşur ve o kişi varlığının farkına varır makine öğrenimi sadece bir kodlamadan ibaret degil yapay sinir ağları ve silikon beyin araştırmalarına bakın lütfen.
  Rick Sanchez 09 Nisan 2019
 • +1
  yok ubeyde bebeklerde kendi bilinçlerinin farkındadırlar,hayvanlarda,uyuyan bir insanda hatta en ileri derecede zeka özürlü bireylerde bilinçlerinin farkındadır.Prionlar mesela bunlarında benlik algısı vardır. Canlılık sandığından çok daha karmaşık.
  optimus 09 Nisan 2019
 • 0
  Yani bilinc bastan verilmezse, geliserek buna sahip olamaz yorumlara gore.
  Peki en basidinden, artik her bakimdan mukemmellesmis bi YZ, bu yorumlara bakarak kendine bilinc yerlestirmek isteyebilir mi?
  Bilinc hayatta kalmadaki bir etkense, bu onun icin gerekl/gereksiz mukayesesini yapar mi? Bilincin ne oldugunu arastirip masaya koyar mi?
  Sanal cerrahideki gibi, felsefi ve kisisel bir sanallik yaratabilir mi?
  Bence evet.
  morgan 10 Nisan 2019
 • +2
  Morgan bir yz'nin bu söylediklerini yapabilmesi için zaten bilince sahip olması gerekir. Yani kurduğun mantık bir kere hatalı.Bilince sahip olmak isterse veya bunu isteyebilmesi için bile zaten bilinç sahibi olması gerekir.

  Bilinçli makine öğrenmesi ile makine öğrenimi karışıtrılıyor sanırım.Ne bugün ne de gelecekte hiçbir makine bizim gibi bir bilinç sahibi olamaz. İmkansız. Tanrıcılık oynamak olur zaten aksi.
  optimus 10 Nisan 2019
 • 0
  Bilinç demek önce kendi varlığının, sonra evrenin varlığının farkında olmaktır. Öğrenilen ya da bir şey tarafından öğretilen bir şey değildir. Bilinç en derinde bana göre aklımızın yaptıklarına " zihin" penceresinden bakabilmek ölçütüdür. Bilincin bir algoritması ya da kodlaması olamaz çünkü bilinç akıl ve zihnim bir bileşkesidir. Bunları yapabilen süper yapay zeka ilk olarak bilince değil öz bilince ulaşmalıdır.
  Kemal Göçmen 11 Nisan 2019
 • 0
  Hayır. Canlılardaki ruh şuurludur. Yani bilinç denen şeyin temelinde ruh vardır. Daha yakından bakılırsa insan dışı canlılar bitki, hayvan şeklinde ayrıştırılarak; bunlarda karınca, kedi, papatya gibi familyalara sınıflanmış, bunlar bile kendi içinde alt familyalara bölünmüştür. Onlardaki bilinç içgüdüsel, insandaki bilinç ise akli denmiştir. Ayrıştırmanın bu şekli ve bilinci bu şekilde anlamaya ve çözmeye çalışmak ne kadar doğru? Oysa ki kaldırım arasında çıkan bir ot parçasında da, okyanusun dibindeki kedi balığında da ortak olan, bilinçli olarak yaratılan ruhtur. Ve ikisi de bilinçli canlılardır.

  Bir diğer konu ruhun insan vücudunda nerede olduğu bilinmemektedir. Tüm vücutta değildir. Trafik kazasında kolunu ve bacağını kaybeden insan yaşayabilir. Kalp nakli veya sirt çantası gibi takılan yapay kalp ameliyatları ruhun kalpte olmadığına delildir. Aslında herşey %75-80 i su olarak görülen beyinde gizlidir. Bilim olarak elektriksel akım gibi yanlış bakılan ruh hakkında ruhun sahibi kendisinden lutfeden Allah'ın kelamı manidardır:
  Sana ruhtan sorarlar; de ki: "Ruh Rabbimin bildiği bir iştir ve size ilimden ancak az bir şey verilmiştir."
  Ruh bilimi denen psikoloji ruhtan ziyade insanın duygu dünyası ile ilgilenmektedir.

  Yapay zeka ise bilinçten çok uzak, programlama ile oldukça komplike bir hal alacağı ortadadır. İnsan dışında hukmedebilecek bir familya gibi bakilabilir en fazla. Yüzyıl geçmeden karar verecek, uygulayacak, kontrollu olarak hukmedecektir. Kontrolden çıkması da mümkün fakat bunu bilinçli olarak değil komut ve kodlama ile yapacaktır. Ayrıca kendi familyasini elbette ayırt edebilecek, analiz yapıp karşısındaki yapay zekayı siniflayabilecektir ama yukarıda arkadaşların da değindiği gıbi bilinç ile değil kod ile yapacaktır.

  Sorduğun soruya göre cevap elbette hayır. Yapay zeka ve bilinç konusunu: Şuurlu, bilinçli canlılara entegre edilebilecek başta beyin implantları ile yapay zeka ve bilinç arasında etkilesimler neler olabilir şeklinde kurgulayip arastirabilirsin diye düşünüyorum
  Faruk Arslan 11 Nisan 2019
 • 0
  Şu an atıyorum -ölmeki istememek -empati yapmak -guzelbiyasamsurmeyi istemek -bazı duyguları his etmek yani sinirli davranması gerektiği icin sinirli davranması deyil sinirlendigine sinirli davranmasa bile sinirli olmak gibi bisi olmalı
  pikacu 22 Nisan 2019
 • 0
  3 parca dan olusmalı biri bilinc altımiz olmemek ,örenmek itemek oynamak gibi seylere yemek yemeye zorlicak diyeri hafıza olacak diyeri bu hafızadaki yoruldum sonra devamini dusünurm
  pikacu 22 Nisan 2019
 • 0
  Hayır. Bilince sadece ögrenmek,öğretmek ve kodlanmış faaliyetleri başarıyla yürütmek olarak bakılmamalı . Hissetmek de bilincin bir parçası. Sevgi, öfke, tutku vs insanın kendinin bilincinde olmasının dışa vurumudur. Bir yapay zekadan bu türlü şeyleri beklemek fazla uçuk ve imkan dahili dışında. Ruh bedenden ayrı bir cevherdir ve bilinç de ruhun mahsülü. Salt ilmi bir alan olarak gorulmemeli zira ilmin de yetersiz kaldığı nice hikmetler var.
  Rabia 08 Mayıs 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.135 soru

30.863 cevap

31.088 kullanıcı

Giriş Yap