• -13

  Ben maymundan geldiysem maymunlarla kim tensel temasta bulundu da tekrardan insan olmuyorlar.

  Fizikçi Ömer 15 Mart 2019
 • -2
  kim dedi sana maymundan geldigini
  destroyer 15 Mart 2019
 • -2
  Yeter yeter şu evrim teorisinden çektiğiniz nedir artık
  Rick Sanchez 15 Mart 2019
 • -3
  Fizikçi ömer, şimdi şöyle: eğer gerçekten atanın maymun olduğunu dusunebilirsin ama ve lakin senin atanın maymun olma ihtimali yok. Çünkü sen insansın. Burada demek istediğim şu. Evrim diye birşeyin olduğunu düşünmek çılgınlık olur. Insanın atasi yine insandır. Fakat maymunların bir kısmının veya tamamının atası insandır. Bakara suresi 65 ve 66 yi okumanı tavsiye ederim.
  Unutmayın ateistlerin tamamında da bir yaratıcı arayışı hep vardır
  Faruk Arslan 15 Mart 2019
 • -2
  bakara suresi ne alaka ya
  destroyer 16 Mart 2019
 • -2
  Faruk ayetin tefsiri değişkenlik gösterir bide sondaki Ateizm ne alaka ve evrim teorisi çılgınlık falan değil kanıtlarla dolu bir teoridir git neandertal homo erectus fosillerine bak ayrıca biz maymunlardan gelmiyoruz maymunlar ve insanlar ortak bir atadan türemiştir ki bugünkü araştırmalar bunu gösteriyor bu yanlis olabilir.
  Rick Sanchez 16 Mart 2019
 • -3
  Ubeyde dediğin tam evrim teorisi
  O teoriye göre o ortak dediğin ırk dahi mikrop veya bakteriden gelme. Ruhu bir yere koyamayan bir güruh. Birbirinden canlı şekilde nasıl doğarlar dersin veya ilk bakteriye can veren kim öyleyse diye sorarsın susarlar. Velhasıl Kuran Yaratan'ın kelamıdır. Hafife almadan okunursa ateiste bile tetkik ede ede yol gösterir.
  Faruk Arslan 17 Mart 2019
 • 0
  faruk guzel trolluyon hea
  destroyer 17 Mart 2019
 • -2
  Trollemek senin işin maşallahın var her başlıkta tek yaptığın şey.
  Faruk Arslan 17 Mart 2019
 • +1
  Ateistleri çıldırtan soru :D
  Erkan YILMAZ 18 Mart 2019
 • +1
  Bu soru da yaklaşımlarda gereksiz.
  Sonuçta fizik ile ilgisi olmadığı gibi, kişileri de gereksiz yere kamplaştırıyor.

  Cenab-ı Hakk'ın maymundan insan yaratamayacağını iddia edenler, diğerlerini ateistlikle suçlarken şirk'e düşüyorlar.

  Şöyle bir düşünün. İnsan dediğiniz varlık, vücuttan mı ibaret?
  Vücut sadece bir araç, kılıf olmuş... Bu kadar yüceltmeyin. Gene dünya da kalacak, toprağa dönecek.
  İnsanı insan yapan makbul değerlerin hiç birinde, vücudu veya genetik kökeni ile ilgili durumlar sayılmamış.
  Tüm vücutlar topraktan geldiğine göre, kalanı sebepler zincirinde bir araç sadece...
 • -1
  Burtay ince bi insansın saygılar.
  Sorunun fizikle de pek alakası yok. Sen duruma azot döngüsü olarak bakılmalı diyorsun. Güzel güzel de bu dediğin ile bakteriden geliyor bütün alem o kabullenişe göre.

  Benim çekindiğim yarın birgün, yıllardır farklı farklı formlarda arayıpta bulamadığımız uzaylıları gözlemleyecek olursak onlar için de bunlarla da atalarımız ortak denecek.

  Evrim denen şey şuan bilimin üzerindeki en büyük gölge ve bilimin tek şartı gibi lanse ediliyor.
  Faruk Arslan 18 Mart 2019
 • -2
  bilimde evrim tartisilan bir konu degil. herkes kabul ediyor. sadece sokaktaki halk kabul etmek istemiyo sorun bu
  destroyer 18 Mart 2019
 • +1
  Sayın Faruk Aslan, Evrim teorisi bir çok bilimsel temele ve gerçeğe oturuyor. Ve üstelik çoğu açıdan tutarlı.
  Ama düşünebilen akıllı bir varlık olmak (insan gibi) için, onun bilgi üretme ve geliştirme kapasitesi, en azından belli bir düzeyin üzerinde- olması gerekiyor. Gün gelecek akıllı, yapay zekalar ile insanlar arasında ayrımı kaybedeceğiz. Ama çoğu hayvanla aradaki farkı koruyacağız.

  Evrim teorisi, dünyanın tarihini 6-8 bin yıla sığdıran bazı geçmiş ve günümüz yobazlarının söylemlerini yalanlıyor ve onların güvenirliklerini zedeliyor. Sorunun kaynaklarından biri bu.
  Evrim dediğiniz şey nedir ki? Allahü teala katında? "An" olarak bir süre bile değil.
  O yüzden, şu an var olan insanın fiziksel gelişimine buna benzer bir geçmişle, sebepler -sonuçlar zinciri belirlediyse insanoğlu için, tartışmanın gereği yok. Hiç bir şey onun iradesi dışında değil.

  Diğer sorun ise çok daha önemli ve acil.

 • +1
  Diğer sorun ise çok daha önemli ve acil.
  Diğer konu siyaset, ayrımcılık ... Tarihe bakın, insanların çoğu birbirlerine fikir, düşünce ayrılıkları ile zarar vermişler. Daha mantıklı sebepler olan imkan ve kaynak paylaşımı sorunları bile daha az ölüme neden olmuş...
  Düşünmeden sorgulamadan kabul eden insan tiplemesi, her zaman piyon olmaya hazır tipleme olmuş.
  Ve günümüzde, dünyanın doğal kaynakları tükeniyor, nüfus artıyor, gelişmemiş eski sömürgeler kalabalıklaşp, dünya dan ve üretimden daha çok pay istiyor .
  Buna karşılık dünyanın imkanlarının kaymağını sömürmüş ülkeler, şimdinin hümanist ve çevreci devletleri, zamanında yaptıkları tüketim ve kirlilik ile dünyanın sonunu getirdiler.

  Evrim teorisi ve Protestan ahlakı, 17nci ve 18nci yüzyılarda, Batı'nın dünya'yı ekonomik işgalinde birer "araçtılar". Uzantıları ile 19ncu yüzyılda 2 dünya savaşına neden olacak bakış açıları getirdiler.
  Evrim, yorumlanarak ekonomik ve siyasi hayata uygulandı. Güçlüler yaşar, zayıflar ölür. Uyum sağlayamayanlar yok olur. Güçlü olan haklıdır. Üstün nitelikli insan ile bilimselliği bağdaştırırken, evrim teorisini de adapte ettiler ve bazı insan türlerinin, diğerlerine üstünlüğüne karar verdiler.

  İnsan bir kere , karşısındakine empatiyi kaybetti mi, onun için karşısındaki bir meta'dır. Ticari bir araç, baş edilecek bir sorundur. Ona yaptığı şeyi, insanlığa, doğruluğa aykırı görmez. Doğanın doğal bir kanunu gibiymişçesine rahatça yapar.
  Bu şekilde, sömürgeler de plantasyonlarda milyonlarca insaı köle olarak kullanmak, almak satmak doğal gözüktü.
  Şimdi ise dünyanın imkanlarına göre yakın bir gelecekte, en fazla 2-3 milyar, yüzyıl sonunda ise 1.5-2 milyar insana yetecek dünya. diğerleri için, su, besin, kaynak bulmak çok zor. Üstelik kendi haline de bırakamazsın, bu kalabalığın oluşturacağı kürlülük de tüm yaşamları tehdit edecek.


 • -1
  (Kirlilik olacaktı, kürlülük olmuş son satır)

  Şu an dünya üzerinde toplumlar geriliyor. Bu toplumlar açısından yaşam-kalım mücadelesinde ... Gelişmiş toplumlar, konumlarını ya da en azından refahlarını kaybetmek istemiyorlar.
  Diğerleri de "Bu refaha yüzyıllarca benim insanımı, toprağımı, doğamı sömürerek sağladın, bana da yanında yer aç!" diyor.
  Böyle bir ortamda ise, birilerinin diğerlerini ötekileştirip, çatışma ortamında yaptıkları-yapacakları için kendisini haklı, doğru görmesi açısından, bağlanabileceği bazı ilkeler gerekiyor.

  Evrim teorisi, bu açıdan çok sömürülmüş bir araçtır. Şu anki çatışmaların bir kısmının altında, geçmişten gelen toplumsal bilinçaltının da etkisi var. Yıllarca bu teoriyi bahane edip, sömürenlere karşı olunurken, onların tutundukları araçlardan birine de güçlü tepki oluşmuş.

  Sanırım daha da olmaya devam edecek. Hem bilimsel temelleri güçlüdür. Hem karşı çıkan kesimin yargıları güçlüdür.
  Bu konu ne kadar gündeme gelirse, insanlar ne kadar çok birbirinden uzaklaşırsa, saflar o kadar sıklaşmış olacak...

  Ha bu biter, yarın başka bir konu çıkar mı? Çıkar... Ama bunun 200 yıllık yatırımı var ve kullanımı çok kolay.
  Sırf bu teoriye bakış açılarına göre, kalabalık bir topluluktan insanları kendi tercihlerinize göre seçip, grup oluşturabilirsiniz. Sonra bu grupları çok rahat karşı karşıya getirebilirsiniz.
  İki kıvılcım yeter.
  İş bitimi, ortamda kaynak paylaşmak zorunda kalacağınız kişi sayısı otomatikman onlarca kat azalmıştır.
  İşte yakın geleceğin, sosyal refahın korunmasının çözümü bu olacak gibi...

 • -2
  destroyer ne mallık ediyorsun sus ve otur
  Tuğrul Kağan Usta 21 Mart 2019
 • -2
  Abiyogenez ile evrim i karistirmasak leale.
  morgan 22 Mart 2019
 • -1
  Zaten bizim bildiğimiz her şey Kuran'da yıllar önceden söylenmiş şeyler.İnsanın beyden oluştuğu ve nasıl oluştuğu da geçiyor elbette.Bu yüzden Faruk Arslan'a katılıyorum.
  Athena 31 Mart 2019
 • -2
  Sorun su ki arkadasum , bir seyi elestirirken , karsi savin eger ki alaksiz ise, konu hakkinda tek kelam sahibi degilsin demektir.Evrim kabullenilir veya edilmez , o ayri, ama evrim hakkinda iki seyi hatirlatiyim 1- Hayatin nasil vuku buldugunu aciklamaz, yani dini bu isin icone sokmak icin , o eksilediginiz yoruma bakiniz, hayatin baslangici icin hipotezler abiyogenez sinifindadir, evrim ile alakasizdir 2- Evrim darwinizm demek degildir, Bu aynen fizik galileoizmdir demek kadar kisitli bir gorustur.Darwinden sonra koprunun altindan cok su gecmistir. Mesela en basidi, hicbir kimse ev kedi si ile bir arslanin benzerligini reddetmez, bu sadece gorsel tespittir.Isin mikroskop alti, kimyasal sonuclari da bunu kanitlar.Buraya kadar hersey tamam da, ah su sempanze yok mu, iste orada bir dine sariliyoruz. Insani ozel kilani bilimsel olarak aramak yerine....Ama parcacik niyeiaik hizini gecemez derken hic sarilmiyoruz, oysa kitap diyor ki benden kacamazsin.Ama yok, orada bir merak var, arastiriyoruz, sempanze ise olmaz degil mi?
  morgan 01 Nisan 2019
 • -1
  İlk olarak biz maymunlardan gelmedik. ( tabi sen buna inanıyorsan o ayrı ki bu saçma )

  Kanıt: Kur'an-ı Kerim Hz. Adem'in yaratılışını anlattıktan sonra insanoğlunun -Ademoğlu'nun çoğalmasını ise şöyle anlatıyor:
  "...Biz sizi aslında topraktan, sonra O'nun zürriyetini insan suyundan (normal çoğalma yolu), sonra pıhtılaşmış bir kandan (rahim süreci), daha sonra da şekillenmesi -yaratılışı belli belirsiz bir çiğdem etten yarattık. Ve bunları size kudretimizi apaçık gösterelim diye yaptık... (Hacc, 5)" Ayetler apaçık değil mi?

  Tabi sağlam bir kaynak arıyorsan o tabiki kur'an-ı kerim dir benden bu kadar iyi çalışmalar :)
  Büşra Aktaş 02 Nisan 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap