• 0

  Müslümanların kullandığı bir kütüphane varmış bu kütüphanedeki kitaplar bir savaşta nehre atılmış bu kitapların içinde ışınlanmaya kadar bilgi varmış doğru mudur?

  Büşra Aktaş 05 Mart 2019
 • -1
  Yanlış
  destroyer 05 Mart 2019
 • 0
  Tarihte yakılan bir sürü büyük kütüphane var hangisini diyorsun bilmiyorum ama;

  Onun için mi tüm savaşlar at sırtında veya kılıçla, kalkanla yapılmış? :D

  Veya kütüphaneyi havaya uçuracağına, kitapları nehre niye atsınlar.Geçmişten kalma hiçbir araştırma laboratuvar merkezi, binası yok.Taştan, topraktan,kerpiçten kütüphanelerde ışınlanma bilgisi ne arasın?Daha modern binalar nasıl yapılır onun bilgisi yok nerde kaldı ışınlanma...

  >>>Tasavvufi şeyleri diyorsun sanırım: astral seyehat, bir anda baska yerde olma gibi vs.Manevi şeyleri diyorsun sanırım.
  optimus 05 Mart 2019
 • 0
  Büş dediğin doğru olabilir.Bir yerlerde Nicola Tesla'nın ölümünden sonra masasında bulunan ışınlanma projesine FBI 'ın el koyduğunu dinlemistim.Tesla bulduysa islam alimleri neden bulmuş olmasın?Zaten ışık doğudan yükselir diye boşuna demiyorlar
  Athena 05 Mart 2019
 • 0
  Sezarin misiri isgali sirasinda iskenderiye kutuphanesini yakmasini mi diyorsun
  Athena 05 Mart 2019
 • +1
  Ha tamam hatırladım sen Nil nehrine atılan kitaplardan bahsediyorsun.Dogrudur.Nil nehri uzun sure mürekkep yuzunden kara akmustir hatta.
  Athena 05 Mart 2019
 • +2
  Arkadaşlar beyza gülün dediği kütüphaneden bahsediyorum
  Büşra Aktaş 05 Mart 2019
 • +1
  Yani eski derslerden hatırladığım kadariyla oyleydi yanlis bilgi de olmasin
  Athena 05 Mart 2019
 • +1
  O zamandaki bilim adamlarına bakarsak İskenderiye kütüphanedindeki kitaplar da çok değerli ve önemli bilgiler var
  Büşra Aktaş 05 Mart 2019
 • +1
  Çin in de ışınlanmayı bulduğunu ve saklandığı düşünülüyor
  Büşra Aktaş 07 Mart 2019
 • +1
  Müslümanların bilimsel anlamda, dünya ya katkıları olduğu çok kısa bir dönem, o da İslamiyet’in doğuşu ve yayılış esnasında oldu.
  Yeni fethedilen bölgelere uyum sağlarken, halkı ile iletişim kurarken esneklik ve hoş görü gerekir.
  Bu sayede Eski yunan filozoflarının, Hint yazmaların, Mısır matematikçilerinin bilgileri toplandı, Arapçaya tercüme edildi. Kitaplaştırıldı. Böylece orta dünyanın bir çok antik eseri kaybolmaktan kurtarıldı.
  Çünkü bu bölge değişken siyasi, ekonomik ve nüfus hareketlerine çok sık sahne oluyordu. Her kavim fethettiği bölge de asimilasyona önce, o bölge uygarlığının hafızasını silerek, yani kütüphanelerinin, bilgi birikimini yok ederek başlamış.
  Bu yüzden tarih boyunca kaybolan kitap ve eser sayısı çok fazla, Üstelik çoğu el yazası olduğu için, kopyaları da nadir oluyordu.

  Araplar da, imparatorlukları doğal sınırlarına ulaştığında, hoş görü ve anlayışlarını kaybettiler, Ortodoks tutuculukla yozlaştılar. Zenginlik ve yayılmış güçleri ile diğer toplum ve kültürlere tepeden baktılar. Anlama yerine, kendi değerlerini ve geleneklerini öne çıkardılar.
  Ama bu durum normal bir durum. Günümüzde bile (son 200 yıla bakın) kültür ve zenginlik olarak kendilerini diğer toplumlardan farklı ve üstün gören bir çok toplum önemli insanlık hataları yaptılar. Fransızların, sömürgelerinde yaptıkları, o ince ve narin kültürden bu insanlık dışı tutumların nasıl çıktığını anlamayı zorlaştırıyor. Ya da detaylı, dantel gibi işlenmiş bir zarafetteki derin duygular üzerine kurulu nezakete sahip Japon Toplumunun, Çin ve Kore de yaptıkları veya üstün ırkçı Almanların, toplama kampları....
  Hemen hemen kendisini diğerlerinden üstün gören her toplumun bu tür insanlık dışı hataları var.
  (Araplarda hala klan, soy-sop köken kişinin değerinin belirlenmesinde bir araç...)

  Bu dönemde Arap İslam yaklaşımı ile tarihten silinen kültürel değerlerde çok fazla. Ama bu o dönemin bir gerçeği, Haçlı Hıristiyanları da, Şamanist Moğollar da aynı düzeyde zarar vermiştir bu değerlere...
  Yok edilen eser sayısı bilinmiyor. Bu yüzden toplumları yargılamanın bir anlamı ve değeri yok.
  Önemli olan daha sonra, hangi toplumların kendi medeniyetlerini kurup geliştirirken bilgi üretip, insanlığa katkı sağladığı

  Son 1100 yıldır Müslümanların insanlığa ciddi bir katkısı yok.
  Türklerin de ne yazık ki uzun süredir bir katkısı yok... Üstelik insan-bilgi kalitesi olarak ciddi kayıplarda yaşıyoruz. En kaliteli beyinlerimiz yurt dışına gidiyor.

  Tarihte Müslümanların kullandığı veya yaktığı kütüphaneler var. Ama hiç birinde ışınlanma dahil, güncel bilimsel bilgiler içeren kitaplar yoktu. Safsata... Birileri bilinmeyen ve olası bir geçmiş hikayesi ile onur payı üretmeye çalışmış.
  Neden mi? En basitinden bu tür bilimsel bilgi üretimi veya birikimi olsaydı. yağmaya dayalı ekonominin temel ihtiyacı olan savaş ve savunma araç ve silahlarında bu teknoloji kullanılırdı.

  Şöyle düşünün, bugün liseye kadar derslerini anlayarak ve öğrenerek gelmiş birisinin bilgi birikimi ile 1000 yıl evveline gitse, bu temel bilgilerle o dönemde dahi sayılırdı ve müthiş bir etkisi olurdu.
 • -1
  Yaşadıkları dönemler hangileri? Baktınız mı?
  Sıfır, Hint kökenlidir.
  Diğerlerini bir araştırın, nerelerden ilham alabileceklerine bakın.

  Bilimci, bilgiyi kafadan atmaz, eskilerin birikiminden faydalanarak üretir. Onlar da bunu yapmıştır. Bu onları değerli ve özel yapmıştır. Ama ardılları gel(e)medi...
 • -1
  Sıfırı ben bulduğum doğrudur Emirhan Ç. :D Işınlanma olayına gelirsek konu ikiye ayrılır. Maddesel ışınlanma ve manevi olarak ışınlanma. Maddesel ışınlanma mevcuttur fakat manevi olarak ışınlanma konusu farklıdır. Canlı birini ışınlarsanız ve tekrar bir noktada birleştirebilirseniz oluşacak olan kopyanın canlı olması mümkün değildir. Asla yapılamayacaktır!
  Erkan YILMAZ 14 Mart 2019
 • 0
  Sebeliler. Sebe suresi vardır Kuranı Kerimde. Efsanelere çevrilmiş bir halk. Belkıs denen hatunun melike olduğu devasa bir orduya sahipler. Hz. Suleymanın tebliğini kabulden sonra tekrar cozutan ve tarihte sanları ve yerleri dahi net bilinmeyen bir kavim. Sebeliler dışında Manas destanı ve bazı hint destanlarinda da bu konuya ilişkin kırıntılar var. Ama ciddi şekilde.
  Faruk Arslan 16 Mart 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap