• +1

  Arkadaslar merak ettim yoğunlukları farklı sıvılar birbirine karışabilir mi?su ve zeytinyağı mesela.

  optimus 09 Ocak 2019
 • +1
  Yani iç içe geçerler mi?Bileşik filan oluşturmaz mı yoğunluğu farklı sıvılar.
  optimus 09 Ocak 2019
 • -1
  Karıştırırsanız karışır ancak tam homojen olmaz. Durduğu yerde de geri ayrışırlar.
  Mustafa Okat 10 Ocak 2019
 • +1
  Teşekkürler kardesim peki midemizde karışık halde mi duruyorlar. Zeytin yagı ve su mesela midede biri altta biri üstte mi?

  Mide salgıladığı enzimle eritip karıştırıyor mu acaba?
  optimus 10 Ocak 2019
 • 0
  Bu yoğunlukları farklı sıvıları tümüyle karıştırıp yeni bi sıvı oluşturma tekniği yok mudur?
  optimus 10 Ocak 2019
 • 0
  Sıvıların birbirleriyle homojen karışıp karışamayacağını belirleyen olgu yoğunluk değildir zaten (Bknz: su ve alkol). Temel olarak söz konusu moleküllerin birbirleri ve diğerleri arasındaki elektrostatik çekimin ilişkisine bağlıdır karışmaları. Su molekülleri kendi aralarında yaptıkları güçlü hidrojen bağlarını yağ molekülleri ile yapamazlar çünkü yağ molekülleri polar değildir. Ya da hidrofobiktir. Tam olarak bu sebep yüzünden elinize bulaşan yağı su ile temizleyemezsiniz çünkü karışmazlar. Bunun yerine hem suyu seven hem de sevmeyen bir molekül yani sabuna ihtiyaç duyarsınız. Sabunun bir ucu yağı tutar diğer ucu da suyla hidrojen bağı yaparak kısmen homojen sayılabilecek bir yapı oluşturur.

  Fakat yüksek basınçlarda bu polar apolar karışamama durumunun değişebileceği ile ilgili bir makale okumuştum. Çok yüksek basınçta her şey değişebiliyor tabi ama yine de su ve yağın da evrende elbet karışabileceği normal sayılamayan durumların olabileceğinin bir kanıtı olabilir bu.
  Vide supra 11 Ocak 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap