• 0

  Evrensel kütle çekim yasası formülü f=gm1m2/r2 şeklindedir. ilk sorum ise burada neden iki uzaklığın arasındaki mesafenin karesi alınıyor. ikinci sorum ise cavendish askısı ile g nasıl hesaplanmıştır

  anıl yüksek 30 Aralık 2018
 • 0
  Sanırım soruyu buraya yazmam gerekiyordu :)
  anıl yüksek 30 Aralık 2018
 • +2
  Çünkü i ki nesne arasındaki kütle çekim kuvveti doğrusal değil, "alan"dır.
  Ancak hesaplarken biz onları bileşke merkezlerinden doğrusal bir hat üzerinden ele alıyoruz.
 • 0
  Hiç Kimseyle Tartışma daha fazla detay verebilir misiniz? ''kütle çekim kuvveti doğrusal değil, "alan"dır.'' ne demek? Çekim kuvvetinin uzaklığın karesi ile ters orantılı olması ile bunun nasıl bir ilgisi var?
  Cuncan 05 Ocak 2019
 • 0
  Enerji merkezden uzaklaştıkça daha geniş bir alana yayılıyor.
  Eğer belli bir mesafedeki enerjisini1 birim olarak kabul edersek, aynı mesafe 2 kat ileriye alındığında bu 1 birimdeki enerji 4 birime yayılmış oluyor. 3 kat ileriye alınırsa bu enerji miktarı bu sefer 9 kat alana yayılmış oluyor.

  Aşağıdaki resime (link halindeki) bakınız!
  https://ibb.co/YRPfjwB
 • 0
  O formüle göre,hatırı sayılır kütleye sahip tüm gök cisimleri sözünü ettiğiniz çekim alanına giren ne var ne yok çekerler,Yani uzayda toz bile bulunmaz olurdu.Bahsettiğiniz o formül tamamen uydurma olup,realitesi yoktur.
  Uzay ortamda her nesne diğerini iter ve bu da uzayın an be an büyüyor olmasını sağlar.Yoksa kütle çekimi olsa tüm galaksiler içi içe girerdi.
  muzaffer erdem 08 Ocak 2019
 • 0
  Muzaffer Erdem, kütle çekimi vardır ancak karşılığında "Karanlık Enerji" dediğimiz, ne olduğunu bilemesek de etkilerini gözlemleyebildiğimiz bir enerji var. Kütle çekim etkisine göre daha zayıf ancak aradaki mesafe çoğaldıkça gücü de artan bir enerji. Yani evrenin her yerinde var ama Dünya ile Ay arasında etkiyecek kadar değil. Ancak galaksiler arası devasa boşlukta galaksileri birbirinden uzaklaştırabiliyor.
  Mustafa Okat 12 Ocak 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap