• 0

  Zaman yolculuğu üzerine fikirlerinizi öğrenmek isterim :)

  Alperen Kaptan 28 Aralık 2018
 • -5
  Zaman yolculuğu makine ile ışınlanmak yeri farkı bir şeyler olur. Mesela biz yıldızların patladığını çok sonra anlıyoruz çünkü ışığı geç kesiliyor. Eğer ışık hızını aşarsak ve bizim başka gezegenlere giden ışığımızı yakalarsak bu sayede Dünya’nın eski halini görebiliriz çünkü ışığımız diğer galaksilere veya gezegenlere geç ulaşıyor
  Emir Korkmaz 30 Aralık 2018
 • -1
  Şu makalede tüm fikirlerimi teker teker anlatmıştım. https://bilisimveteknik.com/zamanda-yolculuk-mumkun-mu/
  Oğuzhan Kasırga 01 Ocak 2019
 • 0
  Zamanda geri gidilemeyeceği kanısındayım.Ancak ileri gidebiliriz.Geri gittiğimizde ise(pek mümkün olacağını düşünmüyorum açıkcası) evrendeki dengenin bozulacağını ve geri dönülemez sonuçlar ortaya çıkaracağını düşünüyorum.
  Emrah Avcı 02 Ocak 2019
 • -3
  Zaman da geri gelinebilinir,ama ileriye nasıl gidilir o muamma,
  an itibarı ile tüm semavi dinlerin ,torunlarımızın zamanda geriye gelmesi ile ihdas edildiği kanaatindeyim.
  Yani onümüzde ki 500 ile 1000 yıl içinde zaman yolculuğunun yapılabileceğine inanıyorum.
  muzaffer erdem 04 Ocak 2019
 • -3
  Zaman yolculuğu diye bir durum yok. Zamanda geriye gidilemez. Zamanda ileriye de gidemezsiniz.

  Sadece Zaman'ın olağan akışı içinde, "kendi durumunuzu değiştirerek" , zamanla olan ilişkinizi değiştirebilirsiniz. Yani hızlanarak veya metabolizmanızı yavaşalatarak dış zamanın olağan akışına göre daha yavaş bir iç zaman kavramı oluşturabilirsiniz.

  Ama bunlar bence, (eskiden zaman yolculuğu gibi düşünürdüm ama bu fikrede katılmıyorum.) zaman yolculuğu filan değiller...
  .
  Bu sitedeki eski tartışmalarımıza bakabilirsiniz...
  .
  https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/38059/ adresine vereceğim cevapta ek detaylar bulabilirsiniz.

 • -6
  Zamanda geri gidemezsiniz çünkü evrenimiz neden sonuç ilişkisi ile ilerler. Zamanda ileri de gidemezsiniz, çünkü gene evrenimiz neden sonuç ilişkisi ile ilerler. Geçmişte iseniz bunun bir nedeni olmalı ve neden sonuçtan önce olmalı. Gelecekte iseniz bunun bir nedeni olmalı, nedeni yoksa gelecekte de olamazsınız. Ancak şu olabilir, hızınızı ışık hızına yaklaştırdığınızda zaman sizin için daha hızlı akmaya başlar. Yani örnek veriyorum siz buradan en yakın komşu yıldız olan 4 ışık yılı mesafedeki Proxima Centuari'ye doğru yola çıktınız. Hızınızı ışık hızına yaklaştırdınız. Rakamları örnek olarak veriyorum, siz geminizde bulunan bilgisayarın takvimine göre 2 yılda Proxima Centuari'ye vardınız. Varır varmaz da Dünya'ya "Biz vardık" mesajı gönderdiniz. Ama bir saniye, sizin yolunuz ışık hızıyla 4 yıl sürecekti. Bu nasıl oldu? Aslında ışık hızını aşmadınız, Dünya'dan geminizi izleyen yer ekibi sizin 4 yıl civarı bir sürede Proxima Centuari'ye vardığınızı gözlemleyebilecekti (Tabii bilginin iletim hızı da 4 ışık hızı olduğu için onlar bunu 8 yılda öğrenebilecekti ancak varış sürenizi 4 yıl olarak hesaplayacaklardı). İşte zaman yolculuğu hakkında bir olur yol budur. Işık hızına yaklaştıkça zaman sizin için olağan şekilde aksa da, sizin dışınızda kalan evren için -size göre- daha hızlı akmaya başlar. Dışarıdaki gözlemciye göre de zaman olağan akarken sizde zaman daha yavaş akar. Yani fantezi kuruyorum, Dünya'daki bir gözlemci siz ışık hızına yakın bir hızla (Bunun da bir hesaplaması vardı, mesela ivmenizi 2'ye katlayacak kadar bir enerji artışı hızınızı %0.001 artırırken, zamanda %99.998'lik bir hızlanma sağlıyordu) giderken teleskopla geminin içine baksaydı, sizin 0.5x hızla ağır çekimde hareket ettiğinizi görecekti. Siz de ona baktığınızda 2x hızla hareket ettiğini görecektiniz. Çok karıştı ama umarım anlatabildim. Bu sayede mesela yeterli enerjiyi de bulduğunuzu varsayıyorum, Güneş çevresinde çok geniş bir yörüngede size göre 1 yıl ışık hızına çok yakın hızlarda turladığınızda (1 yıllık yetecek bir yiyecek rezervi, 1 yıl yetecek temiz su, 1 yıl izlenecek film, her türlü ihtiyacınız 1 yıl) Dünya'da 50 yıl geçmiş olabilecek. Dünya'daki gözlemciler ise sizin 50 yıl boyunca turladığınızı görecek. Bu sayede zamanda ileriye gitmek mümkün. 1993'te doğan ben, 2193'te 30 yaşımda olabilirim. Bu teorik olarak mümkün.
  Mustafa Okat 12 Ocak 2019
 • -3
  Yazım çok uzun oldu, ikiye böleyim dedim. Yine aynı teori kütle merkezine yakın olunan durumlarda da geçerli. Hatta teorik olarak bir apartmanın 1. katında yaşayan bir insan 2. katında yaşayan bir insana göre daha az yaşlanıyor. Tabii ki aradaki fark çok küçük ama bu bir gerçek. Bu şekilde mesela bir gözlemci kontrollü bir şekilde karadeliğe yaklaşsın diyelim. Karadeliğe yaklaşıp arkasını döndüğünde, arkasındaki zamanın daha hızlı aktığını gözlemleyecektir. Şöyle örnek vereyim. İki gözlemci olsun. İkisinin de elinde 1 saniye arayla yanıp sönen fener olsun. 1. Gözlemci karadeliğe yaklaşırken 2. gözlemciye baktığında, karadeliğe yaklaştıkça 2. gözlemcinin fenerinin 1 saniye olan fasılasının kısaldığını, fenerin daha hızlı yanıp söndüğünü görecek. Kendi feneri ise hala 1 saniye arayla yanıp sönüyor olacak. 2. Gözlemciye göre ise kendi feneri normal hızla yanıp sönerken, 1. gözlemcinin feneri daha yavaş yanıp sönmeye başlayacak. 1. gözlemci, 2. gözlemcinin feneri yarım saniyede bir yanıp söndüğü anda o konumunu korumaya başlarsa, kendisinin orada geçireceği 1 yıla karşılık, diğer gözlemci 2 yıl geçirecektir. Aynı yukarıdaki ihtiyaç listesini düşünün. 1. gözlemci 1 yıllık yiyecekle bekleyebilirken 2. gözlemciye 2 yıllık yiyecek gerekecek.
  Hatta konuyu biraz daha derinleştirirsem, 1. gözlemci karadeliğe yaklaşmaya devam ettiğinde zaman farkı o kadar artacak ki, kısa sürede 2. gözlemcinin yaşlanıp öldüğünü (Orada beklediğini varsayalım) görecek. Biraz daha yaklaştığında yörüngedeki gezegenlerin hızının arttığını görecek, daha da ötesi, bir raddeden sonra yıldızların doğum ve ölümlerine (Bir yıldızın bütün ömrüne) bir kaç saniye içinde şahit olabilecek. Bu arada dışarıdaki gözlemci onu tamamen hareketsiz, nefes almayan, kalbi atmayan bir vaziyette görecek. Yani nefes alıyor ama bir kere nefes alması yüz milyon yıl sürüyor atıyorum. Karadeliğe yaklaşan gözlemci olay ufkunu aştığı anda, bütün evrenin yok oluşuna kadar olan süreyi bir anda görecek. Karadeliğe düşecek bir gözlemcinin geri dönemeyişinin sebebi de budur.
  Tabii kütle çekim etkisinin gözlemciyi parçalayacak olması, karadeliğe çok yaklaşan gözlemcinin ışığının da karadelikten kaçamayıp 2. gözlemciye ulaşamadan soluklaşıp kaybolacağı gibi detaylar atlanmıştır.
  Ama bir karadeliği kullanarak (Ya da herhangi bir kütle merkezini) zamanla oynamak teorik olarak mümkün gene.

  Şurada güzelce izah edilmiş (VPN gerekecektir)
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Olay_ufku
  Mustafa Okat 12 Ocak 2019
 • -1
  Ben solucan deliklerinin mümkün kılabileceğini düşünüyorum.
  Özgür Şit 09 Şubat 2019
 • -2
  İleriye gidemeyiz çünkü yaptığımız seçimler geleceği hep değiştirir. Önce kakaolu yada çilekli süt içmeye karar vermek bile fark yaratır çok belirgin bir fark olmasa bile. Ama geçmişe gidilebilir çünkü herşey sabittir geçmişte. Ama eğer geçmişe gidip birşey değiştirirsek bu sefer normal zamanımızda da bazı değişimlere neden oluruz. Bu değişim sizin zamanda yolculuk yapmayıp hiç geçmişe gitmemişiz gibi değişmesine sebep olabilir. O zamanda geçmişte hiçbir şey değiştirmemiş olursunuz ve zamanda yolculuk yaparsınız ve zaman kısır döngüye girer. Zamanda yolculuk bu tür paradokslarla doludur umarım asla zamanda yolculuk yapılamaz çünkü böyle bir kısır döngüde kalmak istemem.
  Eren F... 26 Şubat 2019
 • -2
  bana göre solucan deliği teorisi gerçek nedenini anlatıyım bazıları zamanda ileriye veya geriye gidersek dengenin bozulacağını söylemiş evet doğru ama bu zaman yolculuğunun olmadığının kanıtı değil sebebi ise şu biz eğer zamanda yolculuk etmemizi sağlayacak bir makine yaptığımızı düşünelim biz eğer onda yolculuk edersek dengeyi bozan
  birgül özcan 15 Mayıs 2019
 • -1
  zaman yolculuğu yapılabilir fakat şuan toplumsal olarak o ilim ve bilim düzeyinde olduğumuzu düşünmüyorum. Ama çağlardan beri bunu gerçekleştirenlerin olduğunu düşünüyorum.
  gülden hlç 16 Mayıs 2019
 • -2
  Bence zaman yolculuğu solucan delikleriyle olabilir . Fakat karadeliğe yaklaşıp olay ufkuna girdiğimiz anda o çekim şiddetine insan vücudu dayanamaz ve parçalara ayrılır . Beyaz deliklerin içine de bir şey düşemediğine göre zaman yolculuğu teknolojinin gelişmesine bağlı olarak geleceğe kalmış bir şey.
  zilan Güngör 04 Temmuz 2019
 • +1
  Zaman yolculuğu bence yapılamaz. Çünkü yukarıdaki bir yorumda da belirtildiği gibi bu nedensellik ilkesine aykırıdır.Örneğin bir evcil hayvan aldınız ve aldığınız hayvan sizin telefonunuzu kırdı.Siz de buna çok kızdınız evcil hayvanı almadığınız bir zamana gittiniz.Bu zamanda geriye gitmek demek yani zaman ilerledikçe evcil hayvanınızın telefonunuzu kırdığı zamana yeniden geleceksiniz fakat bu sefer evcil hayvanınız olmamış olacak.Evcil hayvanınız olmaması nedeniyle telefonunuz kırılmamış olacak.Ama geçmişte telefonunuz evcil hayvanınız olması nedeniyle kırılmıştı.Ayrıca zaman yolculuğu olduğunu kabul etsek bile zaman yolculuğundan önce gerçekleşen olaylar ne zaman gerçekleşmiş olacak.Geçmişte telefonunuz kırıldı mı kırılmadı mı?Kısacası zaman yolculuğu geçmiş ve gelecek algısını bozar.
  asdfx 15 Temmuz 2019
 • +1
  Ayrıca yukarıda Mustafa Okat'ın belirttiği zamanda yolculuk değil zamanın yavaşlamasından doğan bir olgudur.Zaman yavaşlayınca geçmişe ya da geleceğe gitmiş olmayız.
  asdfx 15 Temmuz 2019
 • 0
  Fizik yasalarına gore zamanda gecmise gitmek imkansızdır ama gelecege gitmek mumdundur
  UzayZamanTeorisyeni 06 Ağustos 2019
 • 0
  zaman duzlemdir ve tek bir yone dogru akar. Biz zamanın akma hızını yercekimiyle etkileyebiliriz. Mesela bir karadeligin yakınında bulunsan zaman orda cok yavas gecer yani zamanın hızını yavaslatmıs oluruz.Yani aslında gelecege gitmek gecmise gitmek diye de birsey yoktur sadece zamanı hızlandırıp yavaslatabiliriz
  UzayZamanTeorisyeni 06 Ağustos 2019
 • 0
  Zamanda yolculuk evrenin bize zamanın ne kadar kıymetli olduğunu göstermek için kurdurduğu saçma bir hayal.
  behram kurşunoğlu 22 Eylül 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap