• 0

  Kuantum dolanıklığını benzetme yapmadan anlatır mısınız?

  Ahmet Yılmaz 07 Aralık 2018
 • +1
  Anladığım kadarıyla;
  Bir atomun çevresindeki aynı yörüngedeki iki elektron aynı olamaz. Birbirlerini Sıfıra "tamamlayıcı" spinleri olması gerekmektedir. (Tamamlayıcı terimini özellikle kullandım.)
  Bunun açıklaması; "Pauli dışarlama ilkesi, bir atomda iki fermiyonun aynı anda tamamen aynı kuantum sayılarına sahip olamayacaklarını ifade eden prensip."

  İlk düşünce deneylerinde, atom çevresindeki yörüngelerden birinden ayrılan dolanık iki elektrondan birinin durumunun tespit edilmesi ile çiftin diğer elektronu hakkında da bilgi vermesidir.
  Üstelik burada bilgi, aradaki mesafeden bağımsız olarak , "anlık" tır.
  Teorinin ilerleyen safhalarında bu çiften birinin spin durumu değiştirilirse, diğerininde anlık şekilde buna "tamamlayıcı" şekilde uyum sağlayacağı ve bu bilgi iletiminin mesafeden bağımsız olması nedeniyle ışık hızı sınırını aşacağı düşünülüyor.

  Burada kuantum mantığına göre bir parçacık ölçümle tespit ediline kadar parçacık değil bir dalga fonkiyonu olarak var olduğu için, tüm olasılıklara açık. Bu yüzden, parçacık haline dönüştüğünde, yani süper pozisyon'a ulaştığında herhangi bir durumda olabilir. Bu durumda diğer parçacık ta tamamlayıcı olasılıkta olması gerekiyor. Şimdiye kadar yapılar ölçümler de bunu doğruluyor.

  (Einstein ve De Broglie, "Tanrı zar atmaz" diyerek bu olasılık durumuna karşı çıkıyorlardı.)

  Eğer öyle ise, bu parçacıklardan birinin tespiti ve pozisyonunun değiştirilmesi ile diğerininde değiştirileceğini (böylece ışınlama temeli atılacağını) umanlar var...

  Ancak deneylerde bildiğim kadarı ile diğer parçacığın net bir durumu değil. "Beklenildiği şekilde olma olasılıkları" doğru olarak tespit edilebiliniyor.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap