• 0

  İyi günler, aklıma söyle bir sey takıldı simdi bir karadeliğin olay ufkuna yakın kütleçekimden etkilenen ama karadeliğin içine düsmeyen bir gezegen düsünün. Bu gezegende bir adam olsun.

  Mustafa Demir 04 Aralık 2018
 • 0
  Bu adam önce dünyaya göre sabit bir hızla (mesela saniyede 5 mt) bir süre yol alsın. Daha sonra karadelik esrarengiz bir sekilde ortadan kaybolsun. Bizim adam hızını değiştirmeden önceki aldığı süre ile (dünyaya göre) yoluna devam etsin. Biz de bir ara bu gezegene ugramıs olalım. Gezegene indiğimiz zaman bu arkadasın ayak izlerine baktığımızda ne görürüz? (karadelikten önce ve sonra olarak) iki eşit mesafe mi yoksa önceden alınmış uzun bir yol mu? Simdiden tesekkürler
  Mustafa Demir 04 Aralık 2018
 • 0
  Karadelik var iken yürüyüşe başlıyor ve karadelik aniden yok olduktan bir süre sonra bitiriyor.
  Kendisine göre hızı sabit 5 m/s.

  Başka birisi bu izler arasnda bir farklılık görür mü?
  Anladığım soru bu.

  Cevap: Karadelik olsun, olmasın, ayak izleri eşit mesafede olur.
  Değişim zaman genişlemesinde ve boyut daralmasında gerçekleşiyor.

  Çözümü: Planck ölçeklerinde olayı ele alırsanız; koşucu (ya göre) aynı Planck Zamanları (toplamında), aynı Planck mesafe (toplamlarını) almıştır.

 • 0
  Anladığım kadarıyla ayak izleri eşit mesafede oldur diyorsunuz peki toplan alınan yolda karadelik öncesi ve sonrasında bir fark olur mu?
  Mustafa Demir 04 Aralık 2018
 • 0
  Nereden ve ne zaman gözlediğinize bağlı olarak farklı drumlar olsa da...
  Eğer karadelik yok olduktan sonra gezegene inip bakıyorsanız, hiç bir fark olmaz.

  Karadelik yok olmadan önce etki alanından daha uzak bir mesafede bakıyorsanız, size göre daha kısa mesafeyi daha uzun zamanda almasına rağmen, karadelik yok olduktan sonra, aldığı tüm mesafeleri eşit ve sizinkiyle eşdeğer hızda olarak tespit edersiniz.

  Karadelik oradayken, inip bakarsanız, size göre eşdeğer zaman ve aralık içinde eşit mesafeler aldığını görürsünüz.

  Sonuç: Alınan yol ve süre , gözlenen kişiye göre hep aynı, sabittir.

  Toplam alınan yol ise değişmez.
  Yani gözlenen kişiye göre 1 dakika boyunca kendisine göre 5m/s hızla yol almış ise, kendisine göre 60x5= 300 metre yol almıştır. Karadelik kaybolduktan sonra da gene 1 dakika da 300 metre yol almıştır.
  Siz karadelik var iken (ve siz uzaktayken) ilk 300 metre yolu, 1.5 dakika da 200 metre (kendinize göre) tespit edebilirsiniz. Ama bu görecelilikten kaynaklanmaktadır.
  ______________
  Bence Kısmı:
  Bana göre Zaman genleşmesi ve boyut daralması; "Zamanın dalgasal özelliğinden" kaynaklanan bir "dalga kırılması" olaydır.
  (Not: Güncel kabul edilmiş bilimsel yaklaşımda, Zaman skalar olarak tanımlanıyor ve dalga özelliği -vektör sahibi yaptığı için- red ediliyor. Yani bilimsel geçerliliği şüpheli bir sav benimki...)

  Zaman daha yoğun enerji ortamında iken kırılıyor. Daha yoğun ortama giren dalga gibi hızı yavaşlıyor, dalga boyu azalıyor.

  Doğru değil ama yaklaşık bir benzetme ile;
  Şöyle düşünün kırılmayı anlamak için; Işığın havadaki, camdaki ve sudaki hızları, ortamların yoğunluk farklarından dolayı farklı.
  Deniz gözlüğü ile balık izlediğinizde, balıktan size gelen ışığa göre, balığın hızı ve konumu bu durumdan nasıl etkileniyor?
  Balık, sizin yüz- göz hareketlerinizi nasıl algılıyor?
 • 0
  Gayet iyi anladım teşekkürler :)
  Mustafa Demir 04 Aralık 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap