• 0

  Madem Bir yıldız Doğar . Buyur ve ölür kende bir karadeliğe dönüşür .peki Bir karadelik hiç Ölürmü ?.

  Yunus Demir 30 Kasım 2018
 • 0
  Belirli bir kütle miktarı ve üstü olan yıldızların karadeliğe dönüştüğü düşünülüyor. Yani ölecek her yıldız karadelik olmaz. Güneşimiz gibi...

  Buna karşılık karadeliklerin oluşması için ana şart kütle miktarı değil aslında.
  Evet, evrende 3 veya üstü güneş kütlesi nesneler karadeliğe dönüşebiliyor ama bunun nedei, kütle miktarının, kütle çekm kuvveti ile merkezde oluşturduğu basınç sonucu, merkezi tekilleşmeye zorlaycak güce ancak erişmesi.
  Diğer bir deyişle, bir elma'dan da karadelik yapabilirsiniz. Eğer yeterince basınç uygulayıp, sıkıştırma imkanınız var ise.

  Ve evrende mini karadeliklerinde çeşitli şekillerde oluştuğu ancak kısa ömürlü oldukları düşünülüyor. (CERN çarpıştırıcısında da oluştuğu düşünülüyor.) Bu mini karadelikler, entropi nedeniyle kararlılıklarını koruyamayarak bozunuyorlar.

  Bence, evrenden enerji almayı bitiren, durduran karadeliklerde bir gün bozunmaya başlayacaklardır. Yani büyümeleri durduğu an ölmeye başlarlar.

  Burada tekilleşme aşamasına dikkat etmenizi öneriyorum. Mevcut bilimsel kabul edilmiş "tekillik" yaklaşımının eksik olduğunu düşünüyorum.
  Mevcut anlayışta, temel parçacıkları bir arada ve düzenli tutan bağlar da (zayıf, güçlü, elektromanyetik) kırılıyor ve kütle çekim kuvveti ile kaynaşıp, tek -orijinal hale geliyor. Aynı zamanda, Parçacıklar arasında boşluk sağlayan bu bağlar olmadığı için, parçacıklar tekilleşiyor.
  Bunu bur sepet farklı büyüklükteki yumurtaların şıkıştırılıp, aradaki boşlukların kapatılması gibi bir tanıma benzetiyorum.

  Bence tekilleşme parçacık veya temel kuvvetlerle bağlantılı değil. Zaten temel kuvvetler birbirine bağlanacak parçacıkların büyüklükleri ile alakalı bir denge sistemi. (Bizler dengeyi kırarak nükleer enerji elde ediyoruz)
  Tekilleşmenin, gerçekleşme koşullarına da bakarsak, en temel düzeyde yani temel yapıtaşı parçacıkları oluşturan enerjinin- kuanta düzeyinde ele alınması gerektiğini düşünüyorum.

  Her enerji paketçiği-kuanta o kadar dar bir alana sıkışıyorki, artık titreşemiyor. Titreşimi diğerlerinin de titreme talebiyle engelleniyor. Sonuçta, maddeyi oluşturan temel enerji üniteleri yani kuantum'u titreşemeyen halini tekillik olarak tanımlıyoruz.
 • 0
  karadelik de ölür
  hknQQ 05 Ocak 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.645 soru

27.475 cevap

30.164 kullanıcı

Giriş Yap