• 0

  Evrendeki kozmik herşeyde bulunan ve herşeyi oluşturan bilgi tam olarak nasıl bir olgudur? , tekillik noktalarıyla kontrol edilebilir mi?

  Rick Sanchez 16 Eylül 2018
 • 0
  Bilgi bir parçacığın ya da parçacıklar bütünü ( ben, sen, dünya, yıldızlar vs.) hakkındaki tüm fiziksel bilgilerdir. Örneğin bir parçacığın hızı, konumu, sıcaklığı, titreşimi, enerjisi vs bilgiyi tanımlar. Kuantum fiziğine göre bu bilgiler hiç bir zaman yok edilemez. yani vücudumuzdaki tek bir atomun bile geçmişini 13,8 milyar yıl öncesi büyük patlamaya kadar hesaplayabiliriz çünkü o bilgiler asla kaybolmamıştır. Tabii ki şu anki teknoloji ile bu mümkün değil ama kuantum fiziği bize her ne olursa olsun bu bilgilerin izinin sürülebileceğini söylüyor çünkü bilgi, parçacık ya da cisim bir karadeliğe düşse bile asla yok olmuyor ve geriye doğru takip edilebiliyor.
  Stephen Hawking ise geliştirdiği teori ile fizik dünyasının ortasına bombayı attı. Hawking'e göre karadelikler devamlı olarak Hawking ışıması nedeniyle kütle kaybediyorlardı. Karadeliklerin yuttukları maddelerin bilgisi karadeliğin içinde saklı olsa bile "Hawking ışıması" sonucunda karadelikler kütle kaybettikleri için bir gün tamamen ortadan yok olacaklar ve böylece yuttuğu maddelerin bilgileri de karadelikle birlikte yok olacaktı. Bu kuantum fiziğine tamamen tersti ve bu durumun kabul edilmesi demek tüm fizik kurallarının baştan yazılması anlamına geliyordu. Bilim dünyasında bununla ilgili tartışmalar hala devam etmektedir. Bir çok ünlü bilim adamı bu konuda Hawking' e karşı tavır aldılar ve bilginin yok olmayacağını iddia ettiler. Hawking, karadeliğin yok olması ile birlikte bilginin de ortadan kaybolacağını iddia ediyordu. Son zamanlarda ise Hawking ve bir kaç bilim adamı, karadelik ortadan yok olsa bile yutulan tüm maddelerin bilgisinin bir şekilde radyasyon olarak uzaya yayıldığını ve geri dönüşümünün mümkün olabileceğine dair bazı açıklamalar yaptılar.

  Konu özetle budur.

  Not: https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/34451/ başlığındaki yazımdır. Soru tekrar geldikçe paylaşıyorum.
  Mehmet Ali 16 Eylül 2018
 • -1
  Sayın Mehmet Ali
  İlk olarak verdiğiniz bilgi için teşekkürler Dediğiniz kavram bana kuantum dolanıklılığı gibi geldi iki parçacık arasındaki mesafe önemsiz olarak birbirlerinden etkileniyorlar. tartışmaya bakacak olursak bence hawking haklı hem fiziksel bir sonucuda yok ortada bunu keyfi söylemiyorum çünkü eğer karadelikler uzay zamanı yarıp yırtabilecek bir güce sahipse iki parçacıktan biri olay ufkuna geçerse parçacık tekillik noktasına ulaşmış olur ve kozmik herşeyde bulunan bilgi bu noktada yeniden şekillenecek(şekilleniyorsa) ve parçacığın bilgisi ortadan kalkacaktır ama bilindiği gibi karadeliklerin içinde ne var neler oluyor tam bir muamma gerçi parçacık yok olursa diğer parçacıkta yok olabilir ama birşey bunu engelliyor da olabilir karadeliklerde ki sırrın herşeyin teorisiyle çözüleceği söyleniyor.
  Tekillik noktalarıyla bilginin şekillendiğini(düzenlendiğini) söyledim peki bu noktayı yapay olarak yaptık ve bu noktaya bir parçacık gönderdik diyelim bu noktayla parçacığı yeniden farklı bir şekile sokabilirmiyiz? bu çılgınca bir şey olurdu ve Bunun mümkünatını sormak istedim sizce olabilirmi? böyle birşey varmı?
  Rick Sanchez 17 Eylül 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap