• +2

  Kırmızı bir elbisenin kırmızısı ile sıcaktan kızaran bir metalin kırmızı arasındaki fark nedir atomik düzeyde?

  Cuncan 14 Ağustos 2018
 • +1
  Normalde bütün cisimler ısılarından dolayı foton yayarlar. Termal kameralar bu fotoları algılar. Fakat düşük frekanslı oldukları için gözümüz bu ışınları algılayamaz. Cisimler ısındıkça atomlar daha yüksek frekanslı ışınım yapmaya başlar. İşte metalin sıcaklığı arttıkça frekansı yükselen ışınımı artık gözlerimiz görmeye başlar. Işınlar en düşük frekanslı ışık olan kırmızı renkten başlar ve frekansı arttıkça turuncu, sarı ve beyaz renge doğru ilerler. Eğer çok daha yüksek sıcaklıklara çıkarılabilirse parçanın mavi ve mor renge ulaştığını dahi gözlemleyebilirsiniz.
  Elbisedeki kırmızı ise daha farklıdır. Elbise bir ışık kaynağı değildir. Sadece üzerine gelen ışınlardan kırmızı olanı geri yansıtır.
  Mehmet Ali 16 Ağustos 2018
 • +1
  Çok güzel ama bir o kadar da ayrıntılı bir soru bu. Sadece termal radyasyonla alakalı değil cevap. Işığın birinci kaynaktan gelmesi ya da yansıyarak gelmesi ışığın yapısını değiştirmez. Bir cismi kırmızı olarak görüyor olmanız cismin kendi ışığını kendisi üretiyor olmasından bağımsız bir gözlemdir. Bu yüzden zaten soruyu soran kişi bir mantık çerçevesinde "ikisinin de kırmızı göründüğünü" belirterek soruyu sormakta.

  Ayrıntılara hakim değilim, aslına bakarsanız yeterince bilgim de yok ışık hakkında. Fakat bildiğim kadarıyla cevap verecek olursam evet, elbisenin yansıttığı ve kırmızıda pik yapmış olan farklı dalga boyuna sahip elektromanyetik dalgalar ile ısınan bir metalin termal radyasyonunun görünebilir ışığa doğru kayması sırasındaki yaydığı ışık aynıdır. İkisi arasındaki olası fark ise aydınlık akısı farkı olabilir ya da parlaklık miktarı olarak da çevirebiliriz (luminous flux/ lumen).

  Vide supra 18 Ağustos 2018
 • 0
  Aynı renk ve ton olarak (aynı dalgaboyu ve frekans) kabul edersek kırmızı ışıkları, aralarında tek fark vardı: Genlikleri (Veya amplitude-ing.)
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 19 Ağustos 2018
 • 0
  Kırmızı bir elbisenin, gözümüze o renk gözükmesinin sebebi, bu elbisenin üzerine gelen ışıktan sadece kırmızı frekansa sahip fotonları yansıtıp, diğer fotonları soğurmasıdır. Yani atomik düzeyde, elbisenin moleküllerine çarpan ışık fotonlarından kırmızı rengin frekansına denk gelenler yansıyarak ortama yayılır.

  Isınarak kızarmış bir metalde ise durum biraz daha farklı. Isınma olayında metal atomları dışarıdan bir enerji kaynağı vasıtasıyla enerji alırlar ve bu atomlar fazlaca titreşmeye başlarlar. Atom bu şekilde enerji kazandıkça black body ışımasının (bir kütlenin sahip olduğu enerji nedeniyle görünmeyen frekanslarda ışık yayması) frekansı değişmeye başlar. Bir noktadan sonra bu frekans görünür banda kadar kayar, ve ışımayı çıplak gözle gözlemleye başlarsın.

  Özetle, kırmızı elbise ışığın soğurulması/yansıması nedenleriyle kırmızı gözükürken, ısınan metal ise sahip olduğu enerji nedeniyle ışık yayar. Aralarındaki fark budur. Halbuki elektromanyetik dalga olarak iki cisimden gelen ışığa spektrum analizi yaparsak; ikisininde frekansının aynı olduğunu görürüz. Aralarında bir fark yoktur. Dediğim gibi fark, ışığın ortaya çıkış biçimdedir.
  Cihan Şenyüz 15 Eylül 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap