• 0

  Ruh ile akıl aynı şey midir?

  Ahmet Yılmaz 14 Ağustos 2018
 • 0
  Bu soruyu daha önce de sormuştum ancak sorunun bilimsel olmadığı yönünde eleştiriler vardı. Her ne kadar bakış açısını sınırlıyor hissetsem de açıklama yapma gereği duydum. Etimolojik olarak ruh ile akıl bir birine ne kadar yakın sözcüklerdir? Ruh evrilerek akıla mı dönüşmüştür?
  Ahmet Yılmaz 14 Ağustos 2018
 • 0
  Ruh, akıl, zihin hepsi bilinç denilen şeye yapıştırılmış etiketlerdir.
  Cuncan 14 Ağustos 2018
 • 0
  Cuncan, söylediğinize katılıyorum; güzel ifade etmişsiniz. Merak ettiğim ruh, akıl sözcüklerinin kökeni. Sadece bir dili baz alarak değil, örneğin İngilizce soul, mind sözcüklerinin de kökeni. Yani evrensel olarak baktığımızda bu sözcüklerin başlangıcı nedir? Dil bilimine ilgi duyanlar bilgilerini paylaşırlarsa ya da nasıl bilgi edinebileceğim hakkında yol gösterirlerse sevinirim.
  Ahmet Yılmaz 17 Ağustos 2018
 • -1
  Almanca ile İngilizce arasında bazı yazılışı ve okunuşu benzer (kök) kelimeler vardır.
  Haus-House, Schule- School, der Student-Schüler-Student , Schwert-Sword, Feind-foe , vs. vs... Bunlar, Hun akınları ile İngiltere adasına kaçan Germen kabilelerinden Saxonların, daha o zamanlarda bu kurumları oluşturduklarını gösterir.

  Ancak Avrupalı bir çok dile Latince ve Germence iz bırakmıştır. Bu yüzden bir olguyu anlatırken, durumu tanımlayacak kelime sayısı da değişkenlik gösteriyor.
  Mesela Savaş ve ilgili kavramlarını anlatan Türkçe kökenli kullanılan kelime sayısı, İngilizce'den çok çok daha düşüktür. Savaş hileleri-terimlerinde bu durum çok daha açıktır.

  Bir dilde toplum yaşamının nasıl olduğu da, kelime yapılarını ve çeşitliliğini etkiler. Arapların çölün, Eskimoların kar'ın , Denizcilerin gemilerin ve denizin yüzlerce çeşitli durumunu, ayrıntılarıyla tasvir etmek için ürettiği ve kullandığı kelimeler gibi...
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 19 Ağustos 2018
 • -1
  Sistem tek seferde yazıyı girmeme izin vermiyor.
  Yazının devamı tüm olarak burada
  http://gunumuz-gelecegimiz.blogspot.com/2018/08/dil-ve-kavramlar.html
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 19 Ağustos 2018
 • 0
  Burtay Mutlu, "Sanırım sorunuza ancak düşünürseniz bulabileceğiniz dolaylı bir cevap verdim." demişsiniz ancak düşünerek gerçeği bulamassınız. Gerçeği bulmak için kanıtlara ihtiyaç vardır. Felsefeciler düşünür, bilimciler kanıt arar. Kanıtlar olmadan felsefe yapmaktan öteye gidemessiniz. Günümüzde felsefe yerini bilime bırakmıştır. Ben de kanıt arıyorum.
  Ahmet Yılmaz 19 Ağustos 2018
 • -1
  Sayın Ahmet Yılmaz,
  Düşünerek "Aklınızın varlığını" kanıtlayamıyorsanız, bir de ruhunuzun var olduğuna kanıt olarak ne gösterebilirim?
  İkisi de elle tutulamaz, ölçülemez, gözlemlenemez, kıyaslanamaz şeyler. Tüm bu ortak noktalarına rağmen, aynı şey olmadıklarını da söyleyebilirim.
  Çünkü akıllı insan ancak eldeki verileri değerlendirebilir. Ruhu olan için aynı durum geçerli olmayabilir.


  Not: Felsefeciler sadece düşünmez, bilgiler arasındaki bağlantıları-benzerlikleri kullanarak doğrulanabilir ya da yanlışlanabilir bilgi üretirler.
  Felsefe bir düşünme tekniğidir ve bilimsel düşüncenin de temelini atmıştır.
  Her bilimsel konunun bir felsefesi vardır. Bu onun temel olgu mantığını içerir.
  Sözgelimi, entropi'nin mantığını doğru kavramadığınız sürece, termodinamik konularında uçarı sonuçlara varırsınız.

  Hala bilimsel bir ünvan olan (Ph.D) (Doctor of Philosophy) bu alışkanlık kökeninden kalmadır.

  Sık denk gelebileceğimiz laf dolambaççılarının felsefe anlayışlarıyla aynı kefeye koymayın bilimsel felsefeyi... Onların ki, Klasik müziği sadece konser salonlarında seven ve sevgisini sosyal medya paylaşımlarıyla kanıtlayanların klasik müzik sevgisi gibidir.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 19 Ağustos 2018
 • -1
  "Sadece bir dili baz alarak değil, örneğin İngilizce soul, mind sözcüklerinin de kökeni. Yani evrensel olarak baktığımızda bu sözcüklerin başlangıcı nedir? Dil bilimine ilgi duyanlar bilgilerini paylaşırlarsa ya da nasıl bilgi edinebileceğim hakkında yol gösterirlerse sevinirim."

  paragrafı ile kelimelerin kökenleri ve kavramsal dayanakları hakkında araştırma yapacağınız izlenimine kapıldım. Ve size kelime kavram kökenlerini araştırırken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları hatırlatmaya çalıştım. Ama sanırım, sizin için pek uygun değil bu dolaylı yollar. Kusuruma bakmayın.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 19 Ağustos 2018
 • 0
  Burtay Mutlu, durumu yanlış anlamışsınız. Şöyle anlatmaya çalışayım: Ruh, akıl derken özünde bilincin kastedildiğini düşünüyorum. Bu sözcüklerin kökeni hakkındaki bilgilerin savımı destekleyip desteklemediğini öğrenmeye çalışıyorum. Kanıt arıyorum dediğim budur.

  Daha anlaşılır olmak için sorularımı çoğaltmak gerekirse: Ruh (soul), akıl (mind) sözcüklerinin ortaya çıkışları hangi sıradadır? Aynı insanlar tarafından mı icat edilmişlerdir yoksa dünyanın farklı bölgelerinde bir birinden habersiz mi bulunmuşlardır? vb.
  Ahmet Yılmaz 19 Ağustos 2018
 • -1
  İlk sosyoloji kitaplarından ibn-i Haldun'un eserlerinden aklımda kalanlar (Mukaddime- ilk bölüm), Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) Anadolu Medeniyetleri üzerindeki inceleme kitaplarından, ve adını-yazarını hatırlamadığım kitaplardan aklımda kalanlar üzerine...

  " Yazı uzun geldi, önceki linkin altına ekledim.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 19 Ağustos 2018
 • 0
  "Akıl" konusu , kayıtlarda daha çok Yunan felsefesi ve sorgulamaları ile gözüküyor. Bu yazılı kaynakların kıtlığından da olabilir ...

  Eldeki mevcut bilgilere göre, ruh kavramından çok sonra doğmuş ve sorgulanır olmuştur diyebiliriz.
  Özellikle, üretim araçları ve mülkiyeti kaynaklı sorunlarda, bir bakıma dinlere böylece aynı zamanda toplum da yönetici veya karar verici sınıfların egemenliklerini kısıtlamaya yönelik yaklaşımlarla, "akıl" kavramı güçlenmiş gibi duruyor.
  Akıl ve sağduyu, bir çom basmakalıp alışkanlığın, adetin sorgulanmasında, yenilenmesinde, değişmesinde etkin kullanılan bir araç olmuş.
  Aklın bu sorgulama yöntemleri evrenselleştikten (ve kilisece evrenselleştirildikten) sonra, özellikle orta çağ kilisesinde, dinsel sınıfların konumlarını korumada da bir zırh görevi görmüş.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 19 Ağustos 2018
 • -1
  Bilinç çok farklı bir kavramı ifade ediyor benim için. Bence ruh ve akıl sorgulamalarından öncesinde olmalı, bilinç kavramı...
  Aksi halde insanoğlu, farketmediği ya da düşünmediği şeyleri sorgulamaya da başlayamazdı.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 19 Ağustos 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.075 cevap

30.545 kullanıcı

Giriş Yap