• -1

  evren neredeyse sonsuz küçüklükteyken yani sıkışıkken şişmek yerine sizce neden bir karadeliğe dönüşmedi?? dönüşmesini engelleyen etmen neydi? Evren o durumdayken tam olarak ne oldu??

  Rick Sanchez 06 Ağustos 2018
 • 0
  Tanrı varlığı fizik yasasına uygun anladın seb
  Selami Ergenç 07 Ağustos 2018
 • 0
  Ya evren gerçekten sıkışık ama sonsuz küçüklükte değilde, büyüklükte ise?
  Biz büyük patlamanın bir noktadan başladığını biliyoruz. Ve evrenin, var olan enerjisinin tümünü bu noktaya sıkıştırdığını düşünüyoruz.
  Oysa, bildiğimiz evren suya düşen bir damlanın dalgaları gibi genişliyorsa, büyük patlama ve onun enerjisi sadece bu bir damlanın aktardığı etkideki enerji olur. Bu durumda elimizde, bir noktaya sıkışmış ve genişleyen bir enerji alanı olur ama bu evrenin tümü olmaz. Damlanın yayıldığı suyun tümü evren olur...

  Karadelikler farklı olarak, bu damladan oluşan alan içindeki lokal (enerji) yoğunlaşmaları (kütleyi) tekrar ilk durumdaki suya dönüştüren yapılar olabilir.

  Sorunuzun kalan kısımlarına verebilceğim bir net cevap yok maalesef. Tam olarak ne oldu, bilemiyorum.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 08 Ağustos 2018
 • +1
  Aslında çok karışık ve ayrıntılı bir cevabı var bunun fakat temel olan şey büyük patlamanın ilk anlarındaki enerji yığınının o zamandaki evrenin her noktasına eşit dağıldığı ve bu homojen yapının tercih edebileceği bir çöküş noktasının bulunmamasıdır. Ayrıca bir diğer önemli nokta da patlamanın aslında bir patlama olmadığı yani tek bir noktadan değil o bilinmeyen ilk andaki uzayın her noktasında aynı anda meydana gelen bir şey olduğudur. Tüm o etkileşimin tam olması gerektiği şekilde genişlemesi ve soğuması sonucunda maddenin ve onun formu yapıların oluşmasına izin verdiği düşünülüyor. Kütleçekimi ile bağı kopmayacak kadar yavaş, ama genişlemeyi durdurup geri tepme sonucunda kendi içine çökmeyecek derecede dengeli bir genişleme bu. Fakat her "mükemmel oranlarla" gerçekleşmiş gibi görünen olayın aslında insanlığın yetersiz bilgisinin üstü kapalı açıklaması olduğunu da belirtmek gerek.

  Fakat bence asıl can alıcı nokta ise belki de aslında şu anda olan tam olarak budur. Bahsettiğin karadelikler evrenin her köşesinde oluşmaya devam ediyor ve en nihayetinde ısıl ölüm gerçekleşene kadar oluşmaya devam edecekler. Zaman bizim için görecelidir. Belki de bahsettiğin evrenin sonsuz küçük hali şu andır kim bilir.
  https://medium.com/starts-with-a-bang/ask-ethan-50-why-didnt-the-universe-become-a-black-hole-f4da68466e21
  Vide supra 08 Ağustos 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.054 soru

30.221 cevap

30.628 kullanıcı

Giriş Yap