• +3

  Renk tam olarak nasıl oluşur? Hepimizin bildiği klasik tanımın da ötesinde bir muzun sarı bir elmanın kırmızı olması nedendir aralarındaki hangi farktan kaynaklanır.

  Esra Gül Anlar 22 Temmuz 2018
 • -1
  Soru çok güzel ve düşündürücü bir soru ilk olarak ışık kavramına bakmalıyız ışık optik dünyasında ayrıntılarıyla incelenen bir kavramdır bilim tarihi boyunca ışığın ne olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır ama şu an bile ne olduğu anlaşılamıyor ışık elektromanyetik dalgamı yoksa foton denilen parçacıklardanmı oluşuyor bunun cevabı şaşırtıcıdır çünkü ışık aynı anda iki şeydir -aynı anda iki şey-:)))
  İşin aslı şu ki ışık hakkında çok gizem vardır örneğin neden saniyede 300000kmdir veya neden kütleçekiminden etkileniyor gibi vb.
  Renk kavramına gelecek olursak renkler ışığın farklı dalga boylarıdır muzu sarı görmemizin nedeni muzun sarı rengi absorbe etmemesidir aynı şekilde elmada kırmızı rengi absorbe etmediği için ve gözlerimize teknik olarak kırmızı dalga boyları ulaştığı için kırmızı görürüz ama beynimiz yüzünden:(( bazı canlılar mor ötesi dalga boylarını görebiliyorlar aynı şekilde bazılarıda kızıl ötesi dalga boylarını görebiliyorlar yinede iyiki görmüyoruz bazen ayrıntılar görüntüyü mahvedebiliyor ve güzelliği bozabiliyor buda iyi birşey..
  Bu konu ile alakalı bir fikrimide belirtmek istiyorum DNA molekülü protein bazlı moleküllerle çok gizemli dalga boylarında bilgi alış verişi yapıyor yani moleküller arası bilgi transferini sağlayan gizemli bir dalga boyu vardır ama bu dalga boyu moleküllerin çeşidi ve dizilişine bağlı olarak farklı bilgiler transfer ediyor olabilir.
  Saygılar..
  Rick Sanchez 22 Temmuz 2018
 • 0
  Her fotonun taşıdığı enerjiye göre bir renk dalgaboyu vardır. Çarptığı maddenin atomları bu fotonda taşınan enerji absorbe edebilirse, tekrar aynı enerjiyi serbest bıraktığında o renk gözükür.

  Örnek olarak, kırmızı renkte, nesne üzerine düşen tüm fotonların enerjisi alınıyor, sadece kırmızı renk dalga boyu olanı geri ışıma ile bırakılıyor demektir.
  Ayna gibi tam yansıtmalılarda, (ağırlıkla metal atomlarında) tüm dalga boyları geri ışınmaktadır.
 • +2
  Peki atomlar ın hangi dalga boyundaki fotonlar tutup hangi dalga boyundaki fotonları yansıtacağı onların hangi özelliğine bağlıdır
  Esra Gül Anlar 24 Temmuz 2018
 • 0
  Elektronlarına (yörüngelerindeki doğal enerji seviyelerine) göre...

  Basitleştirilmiş bir anlatımla, atom yörüngesindeki elektronların enerji seviyeleri farklıdır. Atom uyarılınca, uyarılan elektronlar oluyor aslında. Elektronların enerji tutma ve daha enerjik yörüngeye geçme kapasitesi ise bulundukları yörüngeye bağlı oluyor.

  Şöyle ele alarsak, hidrojenin yörüngesinde 1 elektrn var. Eğer ışıma yapacak (doğal şartlar altında ) ise ancak belli bir frekans aralığında ışıma yapacaktır.
  Ama 6 elektronlu karbon ışıma yapacağı zaman, daha fazla elektron ve yörünge farklılığı olduğundan, daha geniş bir yelpazeye sahip olacaktır. Metallerde elektron sayısı daha da artıyor.

  Kimi zaman bazı maddeler ve hatta bileşiklerde de özel bir frekans aralığında veya sadece tek bir frekansta foton yayımı mümkün olabiliyor. İlk lazerler, yakut kristali moleküllerinin uyarılması ile bu şekilde yapıldı. Elektronlar topladıkları (farklı frekans=renk olan enerjileri bile) sadece tek bir frekans olarak ışıyabiliyorlar. Kristalin düzgün yapısı ve ortak kırılma açısı ile fotonlar düzenli ve homojen olarak ışınıyordu. Zamanla bu teknolojide çok gelişti.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap