• 0

  Kuantum düzeyinde bilgi paradoksu hakkında...

  hüseyin can 24 Haziran 2018
 • 0
  arkadaşlar bu konu hakkında düşünceleri ve bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

  kuantum mekaniğine göre bir parçacığın alabileceği iki olasılık vardır 0 veya 1 olabilir ve bunların ikisini barındırıyorsa buna süperpozisyon durumu denir

  süperpozisyonu bozmak ve bilgiyi indirgemek için gözlemlememiz gerekir yoksa gözlemlemediğimiz sürece dalga fonksiyonlarının olasılığı birbirine eşittir gözlem yapıldığı sürece dalga fonksiyonu çöker ve iki olasılıktan birini kullanır

  bunun dışında dolanıklılık prensibide bunun farklı bir versiyonu şeklinde işler

  peki kuantum düzeyindeki bilgi paradoksu hakkında düşünceleriniz nedir?

  bilgi asla yok edilemez mi yoksa farklı bir forma dönüşebilir mi ?

  yoksa bozunmalarda kuantum düzeyinde bilgiyi okumak zorlaşıyor mu ?

  bunun hakkında düşüncesi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim .
  hüseyin can 24 Haziran 2018
 • -3
  Can Bulabilmek için Bir Algılayan Olmalı.
  Suret bulabilmek için ve canlanabilmek için algılanma zorunluluğu vardır. Kısaca evren ya da suret alemi her an yeniden kurulmakta ve yok olmaktadır. Diğer yandan, maddenin varlığının kabulü de geçerliliğini yitirmiş durumdadır. Böylece maddenin varlığının, ancak ONU ALGILAYAN GÖZLEMCİ için geçerli bir varsayımdan ibaret olduğu kanıtlanmıştır. Yani enerji kitlesinin madde diye gözlenmesi, sadece bizlerin algılama biçiminden kaynaklanmaktadır. Bu noktada gözlemlenen hiçbir nesnenin, atom altı boyutta izine rastlanmamaktadır. Üstelik bu düzeyde nesneler arasında sınır ya da ayrımdan da söz edilemez.
  Yani evrene baktığımız şekliyle evren, bize bizden yansır. Onda potansiyel olarak her şey vardır. Bakan zihin gerçek anlamda baktığından bağımsız olmadığından, bulunduğu yere ve bakış açısına göre baktığına suret verir, ona anlam yükler. Aslında ne yana bakarsak bakalım kendimizi görürüz. Kendimizi projekte ederiz. Çünkü kişinin zihninden bağımsız ayrı bir evren mevcut değildir ki farklı bir şey görülebilsin. Bu noktada herkesin potansiyel olarak bütüne ait bilgileri alma sınırları, verilen yetkiler dahilinde geçerlidir. Bu yetkiler ise o birimin yaratılış özellikleri yani esma terkibidir.
  Yalkın Tuncay 24 Haziran 2018
 • +1
  Hüseyin can,

  "kuantum mekaniğine göre bir parçacığın alabileceği iki olasılık vardır 0 veya 1 olabilir ve bunların ikisini barındırıyorsa buna süperpozisyon durumu denir"

  Yukarıda bahsettiğin konu kuantum bilgisayarlarla ilgili bir konu. Kuantum fiziğinde sıfır ya da bir diye bir şeyden bahsedemeyiz. Sıfırlar ve birler bizim kullanmakta olduğumuz bilgisayarla ilgili bir konudur.

  bilgi paradoksu ile ilgili olarak aşağıdaki başlıkta yazdıklarıma bakabilirsin.

  https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/36603/
  Mehmet Ali 25 Haziran 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap