• +1

  Hiçbirsey yerine neden birseyler var? Varlik neden vardir.Bu varolusun yerine hicbirsey daha basit degilmidir?Hiçlik daha kolay bir yol degil midir? Varlik niye var olsun ki?

  Hasan Hüseyin Özdemir 22 Haziran 2018
 • +1
  Bence hiçlik tamamen olgusal bir anlam taşıyor, yani gerçekliği anlamlandırmak için oluşturduğumuz mutlak yokluk durumunu belirtiyor ve tamamen soyut bir kavram. Hiçliğin var olmaktan daha kolay olmasını düşünme eğilimimiz, varlık üzerinde yeterince bilgiye sahip olmamamızdan kaynaklanıyor bence. Ya da bu düalist yaklaşım gerçeği yansıtmıyor olabilir. Evrende her şeyin zıddı ile var olmadığını biliyoruz. Belki de mutlak yokluk evrenin bir üst kümesi için oldukça dengesiz bir oluş biçimi olabilir ki bu da bir anda ani bir dengesizliğe yani bildiğimiz evrenin var olmasına neden olmuş olabilir.
  Vide supra 23 Haziran 2018
 • 0
  hiçlik yokluk diye bir şey yoktur. Varlığın sebebi ve sahibi 1 - vardır. 2- varlığının başlangıcı yoktur. 3- varlığının sonu yoktur. 4- birdir. 5- sonradan olan şeylere benzemez. 6- varlığı kendindendir, hiçbir şeye muhtaç değildir.Kısaca bizim gördüğümüz bildiğimiz tüm varlığın sebebi bu 6 maddeye sahip bir varlıktandır. Yokluk hiçlik diye bir şey yoktur. Fiziksel olarak açıklayamadığımız mana ruh gibi şeylerde başlangıcı sonu olmayan varlığı kendinden hiçbir şeye muhtaç olmayan mana ve ruhtan gelir.
  hknQQ 08 Temmuz 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap