• +1

  Sıvıların kaldırma kuvvetine yüzey gerilimi etki eder mi ?

  Anyone 20 Haziran 2018
 • -1
  bu benim kendi fikrim yanlış olabilir ama olsada sende bu fikrin yanlış olduğunu öğreneceksin:D kaldırma kuvvetine bakıyoruz Fkal=vbatan.dsıvı.g'dir yüzey gerilimi ise yüzeydeki sıvı moleküllerinin kohezyon kuvvetidir. fkaldırma denklemine bakacak olursak kuvvet batan hacime etki ediyor ama yüzey gerilimi ise yüzeydeki cisimlere etki ediyor bana soracak olursan ikisi arasında aslında temas olabilir ama tam tersi yani kaldırma kuvvetinin yüzey gerilimine etki edeceğini düşünüyorum bu etki çok küçük yani moleküler bir boyutta alttaki sıvı moleküllerinin yüzeydeki molekülleri itmesi olabilir.ama yüzey geriliminin kaldırma kuvvetine etki etmesi olmaz çünkü kaldırma kuvveti batan hacime etki ediyor.saygılar..
  Rick Sanchez 20 Haziran 2018
 • +1
  Yüzey gerilimi sadece sıvının yüzeyinin lastik bir film tabakası gibi davranmasına neden olmakta. Bu gerilimi yaratan ise moleküllerin birbirleri ile olan etkileşimi yani van der waals kuvvetlerinin büyüklükleriyle alakalıdır. Fakat arşimet prensibi ise ne kadar sıvının yer değiştirmeye zorlandığını inceler. Bu açıdan bakarsanız kaldırma kuvveti miktarı ile yüzey gerilimi arasında bir bağlantı yoktur.
  Vide supra 24 Haziran 2018
 • 0
  Ubeyde Acar ın açıklaması oldukça güzel; sıvıya batmayan cisimler için yüzey gerilimi etki eder, sıvının içine yüzeyi delerek batan cisimler için yüzey gerilimi kaldırma kuvvetine etki etmez. ( ederse moleküler boyutta etkisi vardır )
  hknQQ 08 Temmuz 2018
 • +1
  Yüzey geriliminin nedeni sıvı molekülleri arasındaki kohezyon kuvvetidir. Kohezyon kuvveti ise maddenin cinsine ve sıcaklığına göre farklılaşabiliyor. Yüzey gerilimi de sıvının türüne ve sıcaklığına göre değişiyor. Kaldırma Kuvveti=Batan kısımın hacmi x Sıvının yoğunluğu
  ESENGÜL ÇİFTÇİ 12 Temmuz 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap