• +1

  Kara delik ışığı yuttuğu anda ışık patlaması olur mu ?

  Anyone 06 Haziran 2018
 • 0
  OLMAZ ÇÜNKÜ SİYAH GİYDİĞİN BİR ELBİSENİN IŞIĞI GEÇİRMEDİĞİ GİBİ KARA DELİKLERDE KARANLIK BİR SAF MADDE OLDUKLARINDAN IŞIĞI İÇİNE ÇEKTİĞİNDE YOK OLACAKTIR BİR YANSIMA DAHİ OLMAYACAKTIR. BU SEBEBTEN DOLAYI KARA DELİK IŞIĞI VEYA BAŞKA MATARYALLERİ YUTTUKÇA GENİŞLEYECEK VE HACMİ GENİŞLEYİP EN SON LİMİTİNE YAKLAŞTIĞINDA KARADELİK PATLAYACAKTIR BÖYLELİKLE PATLAMA DOLAYISIYLA YENİ EVRENLER MEYDANA GELECEKTİR. TIPKI VAROLUŞUMUZDAKİ PATLAMA GİBİ YAYILACAKTIR. BUNUN ASIL SEBEBİ YÜKLÜ GERİLİM VE ENERJİNİN SAFLIĞI VE FAZLALIPĞINDAN DOLAYIDIR. BİR İHTİMAL DAHA VAR Kİ PATLADIKTAN SONRA ÇOĞALMA OLASILIĞIDA ÇOK AMA ÇOK YÜKSEKTİR BAŞKA KARADELİKLERİN DOĞMASINA NEDEN OLABİLİR. BEN BUNA ÇOKLU EVRENDE SAF ENERJİNİN AÇIĞA ÇIKMASI İSMİNİ VERDİM.
  Özgür Ulubaş 08 Haziran 2018
 • -1
  Peki kara delik ışığı yuttuğunda kütle kazanıyor mu ?
  Anyone 08 Haziran 2018
 • 0
  Bana göre karadelikler yuttuğu her şeyi bir yerde dışarı bırakması gerekiyor. Bu bıraktığı yerlere de beyazdelik deniyor. Bu kanıtlanmış bir şey değil ve beyazdelikler daha bulunmuş değil.
  Orhan Kahraman 09 Haziran 2018
 • -1
  Eğer böyle bir şey yoksa ışığın kütlesine bakarız. Işığın kütlesi çok küçüktür ve genelde sıfır kabul edilir. Buna göre karadelikler ışığı yuttuğunda kütle kazanır ama ışığın kütlesi kadardır. Karadelikler çok büyük kütleli cisimler olduğundan hiçbir etkisi olmaz ışığın karadelik üzerinde.
  Orhan Kahraman 09 Haziran 2018
 • 0
  Işığın kütlesi yoktur Orhan Kahraman. Işığın karadeliğin kütleçekiminden etkilenmesinin sebebi karadeliğin uzay-zaman dokusunu bükmesinden kaynaklanmaktadır. Uzay-zaman dokusunun bozulduğu yerlerde oluşan çukur veya tepelerden dolayı kütleli-kütlesiz bütün cisimler etkilenir. Işığın enerjisinin olmasının sebebi de momentuma sahip olmasıdır. e2 = m2c4 + p2c2 formülüne bakarsak (tüm sayılara üs olarak bakılmalıdır) p'den yani momentumdan kaynaklı ışığın neden enerjisi olduğu anlaşılabilir.
  Ayar Bozonu 09 Haziran 2018
 • 0
  karadelikten ışık fotonu çıkamaz. fizik kuralları burada geçerli değildir. karadeliklerin yuttuğu ışık fotonları içeride ne olur ne gibi fiziksel kurallar işler bilemeyiz, ölçemeyiz. Güneşin merkezinden fotonların yüzeye ulaşması 1 milyon yıl sürer, karadelikten çıkamaz. Eğer içeride ışık patlaması oluyorsa yüzeye çıkamaz. içerideki hız ışık hızından yüksek olabilir.
  hknQQ 09 Haziran 2018
 • 0
  Ayar bozonu teşekkür ederim ama aklıma bir şey takıldı. e2=m2c4 + p2c2 formulunde ışığın enerjisini momentumdan olduğunu söylemişsin. Fakat momentum=m.v değil miydi? Yani cismin momentumu kütlesine bağlı değil miydi?
  Orhan Kahraman 09 Haziran 2018
 • 0
  @ Sn. Orhan Kahraman,
  Momentum ile kütle arasındaki fark, değerlerinin karşılığı olan enerjinin nerede tutulduğuna bağlı olmasından kaynaklanıyor.
  Momentum tek uzamsal boyut üzerindeki (enerjinin) hareketin sonucudur.
  Kütle ise üç uzamsal boyut üzerinde birden gerçekleyen hareketin sonucudur.

  Varsayımsal olarak, bunu enerjinin titreşim genliğine (genlik şiddetinin artışı-azaışı şeklinde) bağlıyorum.
  Bir nesnenin hareket sonucu momentumunun artması ile relavistik kütle değeri artışını buna göre tanımlıyorum.
  Hatalı olabilirim ama dikkatyi düşünürsen, makul da...
  Çünkü tek boyut üzerinden kütle tanımı yapamıyoruz.

  Sonuçta ikisi içinde geçerli olan şey, sistemde kullanılan mevcut enerji değerini ifade etmeleri.

  Fotonun, kütlesi olmadığı halde momentumu olmasını da aynı şekilde ele almak lazım. Eğer fotonun momentumu, hareket doğrultusunda saklansaydı, hareketi esnasında diğer kütleli parçacıklar ile etkileşime girmesi gerekirdi. Bu da bir şekilde, hızını etkilerdi.
  Oysa hızı hiç etkilenmiyor. Taşıdığı (momentum) enerjisi ne olursa olsun. Buna karşılık dalga boyu değişiyor.
  (Kütlede böyle bir şey söz konusu değil, kinetik enerjisi düştüğü için hızı da etkileniyor.)

  O yüzden, formülün de eskiliğini göz önünü alarak, momentumdaki "m" harfini kütle olarak değil, sistemde bulunan enerjinin karşılığının simgesi olarak kabul etmek daha iyi gibi...
  Tabii bence...

  Fotonlar momentumunu nerede ve nasıl taşıyor olabilir? Bu soruya, kütlenin momentum taşıması ile aynı ilkelere uygun bir cevap, işinizi kolaylaştırabilir.
 • 0
  Fotonlar elektronlardan farklı olarak yani yüksüz olduğu için patlama olacağını sanmıyorum. Zaten olsa görürdük teloskoplara yansırdı.
  notron 10 Haziran 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap