• -1

  Yerdeyken ileri doğru zıpladığında 1 metre ileriye gidebilen bir kişi, 200 km/s hareket eden bir kamyonun kasasında önden arkaya doğru zıplarsa alacağı mesafe yerdekine göre değişir mi?

  Supernova 25 Nisan 2018
 • 0
  Ve kamyon hızlanıyorken ya da yavaşlıyorken bu mesafe değişir mi?
  Supernova 25 Nisan 2018
 • 0
  Kendi zıplayabildiği mesafe başka araçların hızıyla , veya ivmeli hareketiyle değişmez sonuçta sınırı bellidir , yere göre atladığı mesafe elbette değişir. Hatta İlk bahsettiğin durumda atladığı mesafe eksi değer alır...
  Burhan KANAT 26 Nisan 2018
 • 0
  Araç sabit hızlı hareket ediyorsa ve çok uçuk hızlardan söz etmediğimiz sürece evet; trende, kamyonda, uçakta nerede zıplarsanız zıplayın mesafe kişinin zıplama kuvveti ya da ivmesine bağlı olacaktır aracın hızına değil. Araç ivmeli hareket ediyorsa mesafeler ivmenin yönüne ve büyüklüğüne göre değişecektir.
  Vide supra 26 Nisan 2018
 • +2
  Bu tarz sorulara çok defa cevap verdik yine cevap verelim:) sabit hızla doğrusal olarak hareket eden bir aracın içerisinde nasıl zıplarsanız zıplayın, yerde zıplamanızdan hiç bir farkı olmaz. Aracın hızı ya da yönü hiç önemli değil. 1 metre zıplıyorsa yine 1 metre zıplar. Durduğu yerde zıplarsa yine aynı yere düşer.
  Eğer araç ivmeli hareket yapıyorsa o zaman işler değişir. Araç hızlanıyorsa ve bu kişi önden arkaya doğru zıplıyorsa 1 metreden daha fazla yol alır. Araç yavaşlarken aynı şekilde zıplarsa bu sefer de 1 metreden daha az yol alır. Durduğu yerde zıplarsa da farklı bir noktaya düşer.

  Ayrıca araç sabit hızla gidiyor fakat dairesel bir yol üzerinde ilerliyorsa, merkezcil ivme sebebiyle kişi zıpladığında yine farklı bir noktaya düşer.
  Mehmet Ali 26 Nisan 2018
 • +2
  mzgnccn ,

  Hayır hava ile bir ilgisi yok. Araç hızlanarak ilerliyor diyelim. Araç içinde duran kişi, ayakları zeminle temas halinde olduğu için araç ile birlikte hızlanmaktadır. Kişi zıpladığında yani zeminden ayağını çektiğinde artık sabit hızla hareket etmeye başlar çünkü onu hızlandıran şey araçtır ve araç ile teması kalmadığı için zıpladığı andaki hızda, adamın hızı sabitlenir ve tekrar zemine basana kadar aynı hızla ilerler. Yani adam havadayken araç ile birlikte hızlanmaya devam etmez. yere indiği andaki hızı ilk zıpladığı andaki hızı ile aynıdır fakat araç o esnada biraz daha hızlandığı için adamdan daha hızlı hareket etmiş olur. Dolayısıyla araç adamın havada olduğu sürede, adamdan daha fazla mesafe katetmiş olur ve bu sebeple adam farklı bir noktaya iner. (Araç içindeki hava sürtünme direncini ihmal ederek yazıyorum)
  Mehmet Ali 26 Nisan 2018
 • -2
  rüzgarı sırtına alırsan değişir. hava türbülansı olmazsa değişmez.
  hknQQ 30 Nisan 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.050 soru

30.150 cevap

30.596 kullanıcı

Giriş Yap