• 0

  Beyinde ilk elektrik sinyallerini mi üretir?Yoksa ilk kan akimi mi olusur?yani fmri mi eeg mi beyni ani anina izleyebilir?Ya da her ikiside eş zamanli mi olusur?

  hasan özdemir 12 Nisan 2018
 • 0
  Kan zaten beyin icinde surekli gezer beyinin bir bolgesinse kan miktari azalirsa oraya gelen oksijen miktarida azalir.Beynimiz vucudumuza gelen oksijenin yuzde 20 sini kullanir. Mesela ben diferansiyel denklem cozerken soru cozumunu dusunmeye basladigim an noronlar arasi elektrik elektriksel sinyal uretilir ve milyarlarca noron arasinda etkilesir ve bu elektriksel sinyal o veriyi bulup beynin hafiza bolgesine(frantal kortexmi neydi) tasir.Sonra hatirlariz. Yani ilk harekete gecen ve isik hizina yakin hareket eden beynin noronlar arasinda urettigi elektriksel sinyallerdir.Kan ise sabittir sadece kan icindeki oksijen tasiyan hucrelerin hareketi hizlanir.Vucudumuz komplike calisir tum bu evren gibi.
  Akın oslu 19 Nisan 2018
 • 0
  İlk önce elektrik impulsu'nun oluşabilmesi için presinaptik nöronda eşik değer mV'nın geçilmesi gerekir. Yani ilk önce beynin ilgili yerine glikoz ve oksijen taşıyan kanın gitmesi gerekir.Beynin elektrotlar ile ya da dış etkenler tarafından şarj edilmediği sürece boyunca elbette.
  @Akın oslu
  Nöronlar arası iletişim ya da düşünce hızı ışık hızında değildir. Ayak ucundaki sinirden cerebrum'a kadar olan sinir ağlarının, merkezi sistem ile hızı nöron tipine bağlı olarak yaklaşık 15-100 m/sn'dir.
 • 0
  Yanlış hatırlamıyorsam 2 sene önce okuduğum kaynaklarda durum bu idi. Bir gelişme olmuşsa yanlış olabilir.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap