• 0

  Işığın basıncı olmasını nasıl açıklarsınız. İspatı nasıl olur?

  Δx Δp ≥ h/2π 15 Mart 2018
 • 0
  http://www.wikiwand.com/en/Radiometer

  (Google tercümesi)

  Bir radyometre veya röntgenometre, elektromanyetik radyasyonun radyant akısını (gücü) ölçen bir cihazdır. Genel olarak, bir radyometre bir kızılötesi radyasyon detektörü veya bir ultraviyole detektördür. Mikrodalga radyometreler mikrodalga dalga boylarında çalışır.

  Radyometre terimi elektromanyetik radyasyonu (örn. Işık) ölçen herhangi bir cihaza atıfta bulunsa da, bu terim genellikle bir Croces radyometresine ("light-mill") değinmek için kullanılır. ışığa maruz kaldığında kısmi bir vakum dönüşünde bir tarafta karanlık, diğerinde ışık vardır.

  Yaygın bir inanış (başlangıçta Crookes tarafından tutulan), siyah yüzlerdeki emilen ışığın momentumu, radyometrenin çalışmasını sağlar. Ancak bu doğru olsaydı, radyometre siyah olmayan yüzlerden dönebilirdi, çünkü bu yüzlerden sıçrayan fotonlar siyah yüzler üzerinde emilen fotonlara göre daha fazla momentum kazandırır. Fotonlar yüzler üzerinde radyasyon baskısı yaparlar, ancak bu kuvvetler diğer etkilerle gölgelenir. Şu anda kabul edilen açıklama, doğru derecede vakum derecesine sahip olmak ve fotonların doğrudan etkisinden ziyade ısı transferi ile ilgilidir.
 • 0
  @mzgnccn;
  öncelikle karadeliklerin veya diğer gök cisimlerinin ışığı bükmüş gibi görünmesinin tek sebebi ışığın gittiği yolu bükmesidir....

  foton u bir yarış arabası gibi düşünürsen bu yarış arabasının otobanı da uzay-zamandır.
 • 0
  en yaygın teori büyük patlama teorisidir...
 • +1
  zaten öyle bir durum ima edilmedi.... en küçük kütle bile uzay-zamanda bükülmeye sebep olur...
  fotonun uzay-zamanda bükülme yapabileceği ile ilgili teoriler var zaten...örneğin kugelblitz diye bir fenomen var ışıktan oluşan karadelik...

  hatta foton-foton saçılımı ile ilgili deneyler bile mevcut...
 • 0
 • 0
  Türkiye'ye gelen güneş ışınlarının oluşturduğu baskının onlarca ton olduğuna dair bir bilgi duymuştum.
  Mr.Physics 18 Mart 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.811 soru

28.505 cevap

30.378 kullanıcı

Giriş Yap