• 0

  Öldükten sonra sizce ne olacak cennete 'mi cehennem 'mi yoksa yeniden doğuş 'mu teorilerinizi altta bekliyorum...

  TrollKöpek21HG 06 Mart 2018
 • 0
  Beyin aktivitelerinin olmadığı ve vücudun tüm organlarının çalışmayı bıraktığı durumdaki " ölüm " den sonra ne olacağını bizden daha büyük bir şeyin bileceği daha olası. Biz bilemeyiz çünkü bizi biz yapan bunu bilemiyor oluşumuz. Belki öldükten sonra her bireyin evrensel ya da kişisel bir fikri ya da gerçeği olacaktır fakat onun dışında bunu bilmemiz doğamıza aykırı ve bilme olasılığımızın olması bile ürkütücü.
 • 0
  Yeniden düşündüm, bence bu soruda ilk önce kavramları yeniden tanımlamaya ihtiyacımız var. Ölüm nedir ? Doğum nedir ? Hayat nedir ?
  Ölüm bir canlının enerjiyi depolama, tüketeme, manipüle etme ve bu enerjiyi kendini " canlı " yapacak fonksiyonlar için " kullanma " yetisinin son bulmasıdır bence.
  Doğum, eşeyli ya da eşeysiz üreyebilen her canlının yavrularının dış dünyada tek başlarına hayatta kalmanın gereğini yerine getirmeye başlamasıdır.
  Hayat, ölüm ve doğum arasında o canlının ( bitki,hayvan) içgüdüleri, evrimsel amaçları, istekleri, arzuları doğrultusunda geçirdiği zamana periyoduna tekabül ediyor bence.

  Cennet ve Cehennem konseptinin dinlerden daha eski bir dayanak noktası var. Cezalandırılma ve ödüllendirilme gibi çoğu zamanistemsiz koşullandırılmalarımızın daha ötesinde bir nokta. Kutsal kitap kurallarına ve mesihlerin kelamlarına, kendi özgür iradesi ile uyanın ve uymak için elinden geleni yapanın sonsuz zaman boyunca sonsuz rahata kavuşacağı, kurallara ve yine Kutsal kitap kurallarına ve mesihlerin kelamlarına kendi özgür iradesi ile uymayanların ve uymaya şüphe duyanların sonsuz zaman boyunca sonsuz acıya maruz kalacağı bir konsept. 4 kutsal kitap dışında ve bu kitaplardan önce bu konseptin insanlık tarihi boyunca varlığını sürdürmüş olduğunu unutmayalım. Yeniden doğuş ile " zihin göçünden " bahsediyor olduğunuzu varsayıyorum. Reenkarnasyon ya da zihin göçü cennet-cehennem konseptine göre daha irade ve seçim dolu bir ölümden sonra teorisi. Diğer konseptin aksine varlık döngüsü iki seçenek ile bitmiyor. Aksine varlık döngüsü DHARMA dayalı. Bu konseptte doğumun öncesinin ve ölümün sonrasının nasıl şekilleneceği, doğum ve ölüm arasındaki " hayatlarımızda " yaptığımız, yapmadığımız seçimlere bağlı. Nasıl bir hayat ekersen diğer hayatında öyle bir hayat biçiyorsun. Evrensel adalet yasası olan KARMA böyle der.
 • 0
  Sen cennete gideceksin o kesin. Biz bir yere gitmeme kararı aldık. :) cennet cehennem yoktur.
  Şahin Özden 07 Mart 2018
 • 0
  Doğmadan önce nasılsa aynısı olacak.
  venividi 07 Mart 2018
 • 0
  karbondan geldik karbona gidecez :)
  yasin yasin 07 Mart 2018
 • 0
  Bir gün cevabını mutlaka öğreneceğim için acelemin olmadığı bir konu seçmişsiniz.
  En net olan şey şu, enerji vardan yok olmaz, yoktan var olmaz.
  Beyin dalgası halinde evrene yaydığını en gizli-mahrem düşünce duygularınız bile milyonlarca yıl sonra hala yayılmaya devam edecekler...
  Birileri de bugünlerde hologram evrenlerden çok sık söz etmeye başladı. Yani 2 boyutlu bilginin, 3 boyutlu görünümü...
  Dalgalarda 2 boyutludur.
  Neyse, fantastik bir yaklaşım benimki...Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap