• 0

  Uzaya fırlatılan bir roket, dik olarak yönünü hiç değiştirmeden yükseldikten sonra atmosferden çıkmadan geri dönüp yine yere dik olarak inerse kalktığı noktaya mı döner yoksa farklı bir noktaya mı?

  Supernova 27 Şubat 2018
 • 0
  Ayrıca atmosferden çıkarsa nasıl bir sonuç olur?
  Supernova 27 Şubat 2018
 • 0
  Hayır aynı noktaya dönmez eğer ağır geometrik parabol hesapları ve diğer parametreler hesaplanmadıkça. Sebebi de dünyanın ve atmosferinin aynı yönde dönüyor oluşu. Bu yüzden 90 derecelik açı ile fırlatılan bir falcon roketi 1 saat sonra yine aynı açı ve aynı doğrultu ile yeryüzüne indiğinde bunun farklı bir koordinat olacağı aşikar.
 • 0
  Roket tamamen dik kalkmış olsa da aslında kalktığı andan itibaren yatayla bir açı yapmaya başlar (yerden bakıyorsanız) . Bunu dünya üzerindeki gözlemci roket yönünü değiştirmiş gibi görür fakat dışardan başka bir referans noktası alırsanız aslında olan şey yerden rokete bakan gözlemci ile roket arasındaki mesafenin artmasıdır. Hava sürtünmesi ise oldukça karışık ve yaklaşım bazında hesaplamalarla bulunmakta bildiğim kadarıyla çünkü önceden kestirilemeyecek kadar çok değişkene sahip fakat roketin gecikmesini arttıran bir etkiye neden olabilir. Roketin aynı noktaya düşmeyecek olmasının sebebi atmosferin ve dünyanın aynı yönde dönmeleri değildir. Hatta soruyu atmosferi tamamen çıkarıp düşündüğünüzde roketin gecikme sebebinin yer ile aynı çizgisel hıza sahip olmasından dolayı olduğu daha net anlaşılabilir. İki adet çember çizer ve birine roketi diğerine kalktığı noktayı işaretlerseniz artan yarıçap dahilinde roketin açısal hızını koruyabilmesi - yani aynı noktaya düşebilmesi- için zamanla çizgisel hızını değiştirmesi gerektiğini görebilirsiniz. ( yükselirken çizgisel hızını arttırmalı, iniş esnasında ise yer ile eşit olana kadar yavaşça azaltmalı)
  Vide supra 27 Şubat 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap